Menu
FANZINE.cz
Filmy a seriály

Divergence: Porazí nejnovější ženská hrdinka tu z Hunger Games?

Vendula Kadlecová

Vendula Kadlecová

14. 4. 2014

Zatímco v amerických kinech se Divergence téměř okamžitě vyšplhala na vrchol sledovanosti, čeští fanoušci si museli premiéru snímku sami vybojovat. Pod taktovkou Neila Burgera k nám tak už brzy přiletí filmová adaptace úspěšné knižní trilogie.

Neil Burger sice zatím jako režisér cestičku teprve razí, ale při jeho očividné zálibě v natáčení filmů s jednoslovným názvem (Iluzionista, Šťastlivci, Všemocný) asi není žádným překvapením, že pro něj byla Divergence jasnou volbou. „Tohle je rozhodně můj největší film a jsem za něho rád. Hledal jsem něco, kde by na jedné straně byla velká produkce a nejrůznější vizuální efekty, a na straně druhé i silný lidský příběh,“ svěřil se režisér. Co se týče knižních předloh, nelze s ním nesouhlasit.

Knižní trilogii Divergence se stejnojmenným prvním dílem má na svědomí teprve pětadvacetiletá Veronica Roth. Svůj život v Chigacu promítla také do svých knih, ve kterých vypráví příběh z budoucnosti, kde se svět, jak jej známe dnes, drasticky proměnil. Společnost je totiž rozdělena do pěti různých frakcí – Odevzdanosti, Sečtělosti, Mírumilovnosti, Upřímnosti a Neohroženosti. Všechny tyto frakce spolu vzájemně spolupracují na vytvoření jednotné a dobře fungující společnosti, ale pravdou je, že mezi nimi panuje napětí a nevraživost.

FOTO: Divergence - Shailene Woodley a Maggie Q - Bontonfilm

Rozřazení rozhodne o tom, kde šestnáctiletí stráví zbytek svého života – s rodinou nebo bez ní? Zdroj: Bontonfilm

Hlavní hrdinka Beatris, známá spíše pod přezdívkou Tris, vyrostla v rodině Odevzdaných. Jako každý jiný teenager ale při dovršení svých šestnácti let musí podstoupit test, který určí, ve které z frakcí stráví zbytek svého života. Nečekaně se ale u ní projeví divergence, tedy tendence k několika frakcím najednou, což by mohlo být pro striktně rozdělenou společnost nebezpečné. A protože jako nepadnoucí dílek puzzle nepasuje do celonárodní skládačky, je nucena zvolit si sama, kterou cestou se vydá. A když si při obřadu vybere Neohroženost a zradí tak kromě své společnosti i vlastní rodinu, musí se naučit žít s následky.

„Ty knihy jsem důkladně četl, a i když ještě nevyšel třetí díl, už tenkrát jsem se z Veronicy snažil vytáhnout, jakou cestou se bude ubírat,“ prozradil režisér. „Oproti knihám jsem změnil hlavně klasický pohled na utopii. Nechtěl jsem, aby to vyznělo jako film o rozpadajícím se světě, protože to by Trisinu těžkou volbu dělalo bezvýznamnou. Tris se naopak musí chtít začlenit do normálního světa, a proto za to musí tvrdě bojovat. To je zároveň důvod, proč jsem dal také některým záporným postavám více prostoru než v knize,“ doplnil Burger.

FOTO: Divergence bontonfilm

Vrhání nožů, skákání z jedoucího vlaku nebo střechy… začlenit se do kolektivu není jen tak. Zdroj: Bontonfilm

Divergence se samozřejmě nevyhne srovnávání s jinými knižními a filmovými adaptacemi a tady se nevyhnutelně nabízejí Hunger Games. Obě totiž staví příběh na silné ženské hrdince bojující proti nespravedlnosti, upjatému kolektivu a nesmyslným pravidlům ještě nesmyslnější volby. V pomyslném protikladu tady proti Jennifer Lawrence z Hunger Games vystoupí jako Tris Shailene Woodley, která před nedávnem dojala svět v hlavní roli ve snímku Hvězdy nám nepřály.

„Možná je zvláštní to říct, ale myslím, že Tris je něco jako homosexuálové před pár lety. Když byl někdo gay, snažil se to skrývat, aby na to nikdo nepřišel a neodsoudil ho, a přesně to dělá i ona. Skrývá svou divergenci jen proto, že tomu lidé nerozumí a bojí se toho,“ popisuje Shailene svou roli. Stejně jako Tris si ale musela vydobýt své místo na place a přiznává, že i když to nebylo snadné, stálo to za to. „Ano, odnesli jsme si pár modřin i jizev, možná i menší psychickou újmu. Ale mám pocit, že když natočíte akční film a odejdete bez zranění, dělali jste něco špatně,“ směje se představitelka Tris.

FOTO: Divergence - Shailene Woodley a Theo James - Bontonfilm

Každý správný akčňák přece musí obsahovat dojemnou lovestory. Zdroj: Bontonfilm

Hereckou novinkou je ale Theo James (Underworld: Probuzení), představitel Čtyřky, který Tris pomáhá vyrovnat se s novým osudem. Theo se před kameru postavil poprvé teprve před čtyřmi lety a zatím působil jen v televizních seriálech, proto je pro něj Divergence prvním velkým úspěchem. „Za tu roli jsem hrozně rád, Čtyřka je totiž hrozně povahově komplikovaný, ale na druhou stranu je jiný, než většina podobně mladých filmových hrdinů. Třeba se nebojí přiznat vlastní strach,“ myslí si herec. Dalším příjemným překvapením je například i obsazení Kate Winslet, která ztvární Jeanine Matthews, vůdkyni Sečtělých.

Původně plánovaná premiéra 3. dubna se nejdříve zrušila s tím, že se film do ČR vůbec distribuovat nebude. Po vlně protestů a nejrůznějších petic ze strany fanoušků se ale Divergence přece jen své české premiéry dočká, a to už 1. května.

Hodnocení snímku:

RogerEbert.com: Především herecké výkony Shailene Woodley v hlavní roli a Thea Jamese a Kate Winslet ve šťavnaté vedlejší roli dělají film poutavým.
SFX Magazine: Často zábavný a někdy i velmi zajímavý sci-fi kousek.
ReelViews: Oproti Hunger Games je sice méně akčně orientovaný, ale rozhodně ne o nic méně přesvědčivý.
Daily Express: Neil Burger tady efektivně nakládá se směsí akce, romantiky i politického systému.
Hitfix: Budování úspěchu tohoto filmu až extrémně závisí na hercích samotných, Divergence se totiž povedla především díky Shailene Woodley a Theu Jamesovi.
Chigaco Sun-Times: Síla v Burgerově filmu tkví už jen v tom, že si film mohou vychutnat i ti, kteří Divergenci nečetli, a přesto nebudou zmatení žádným aspektem příběhu.

 

Ohodnoťte tento článek:
5
Právě čtete

Divergence: Porazí nejnovější ženská hrdinka tu z Hunger Games?

Hide picture