Menu
FANZINE.cz
Technologie

DLC z Dragon Age – Poslední nášup stahovatelných obsahů

Roman Šeiner

Roman Šeiner

12. 10. 2010

V dnešní době si člověk může prodloužit téměř cokoli. Studentský život, hypotéku, vlasy, mládí, či penis. V Bioware si jsou vědomi neutuchající hráčské touhy po dalších Dragon Age dodatků, a tak nám v průběhu několika letních měsíců připravili celkem tři DLC přídavky. Jedná se o tisíckrát nastavovanou kaši, nebo jde skutečně o prodloužení doby hratelnosti?

Come get some! Foto: Roman Šeiner, Topzine.cz

Všechny doposud vydané DLC měli společnou jednu věc. Hráč procházel nové dobrodružství se svou partou z Pramenů. V Golems of Angarrak a Witch Hunt vám autoři povolí importovat jen hlavní postavu, v Leliana´s song pak bude hlavní postavou samotná bardka. Je také vidět, že si autoři dali nemalou práci s příběhem a rozhodně nepodcenili možnost zmlátit nové bosse. Ještě jedna specialitka – taková malá betaverze z Dragon Age 2 je v Lelianas song. Sice v dialogu zvolíte, na co se Leliana bude ptát, ale nikoli přesnou větnou skladbu. Čili ono Shepardovské překvapení v dialozích se (konečně/bohužel) objevuje i tady.

Golems of Amgarrak

Pro ty z vás, kterým nestačili golemové z Deep Roads, jedinečná postava Shale či Golem boss v datadisku Procitnutí, mám dobrou zprávu. Golemů je v tomto DLC jak bakterií v thajské věznici a nudit se rozhodně nebudete. Příběh se točí kolem trpasličího výzkumáku Amgarraku, kde se ztratila jedna expedice. Trpaslík Jerrick vás požádá, zda byste mu pomohli najít jeho bratra, který byl jejím členem. Dolů se vydáte právě s Jerrickem; žádný z členů party, ať už z Pramenů nebo Procitnutí, vám asistovat nebude. Další parťáci se k vám přidají v průběhu hraní. Sice nejsou nic světoborného a v tužších bitkách rychle zkápnou, ale aspoň na to nejste sami.

Budete často mimo realitu, čili v úniku Foto: Roman Šeiner, Topzine.cz

Co se týče samotného průběhu hraní, směrem k bojové fázi nemůžu vytknout vůbec nic. Na těžké úrovni jsem se musel docela snažit a taktizovat. Je to příjemná změna oproti tankové brigádě z Šedé Tvrze v Procitnutí. Jedna mela střídá druhou a finále opravdu stojí za to. Borec na konec je mix Schwarzeneggera, Stallona, tlusté školní kuchařky a Quasimoda v jedné kreatuře. Máte? Tak to zkuste zabít. Jediné co doporučuju (nejen na finální souboj), je vzít si hlavního hrdinu mága nebo lučištníka. V opačném případě jste jednou nohou v rakvi už na začátku boje. Za celou hru navíc nepotkáte jediného obchodníka, a tak pokud vaše hlavní postava nemá dovednost výrobu lektvarů, budete dostávat silnou čočku prakticky na každém rohu. Opět lze ale snížit obtížnost tak, že uspěje opravdu každý.

Tohle bude průšvih. Parta golemů nás nevidí ráda Foto: Roman Šeiner, Topzine.cz

Hodnocení: **** (80 %)

Lelianas song

V tomto DLC vás čeká pohled do minulosti rezaté bardky (kterou jistě mnoho z vás potkává ve svých snech). Přesněji do doby, kdy byla cvičenou opicí své šéfky Marjolaine (která má ten nejprotivnější přízvuk na světě) a pustila se do takzvané Hry. Celou dobu hraní vás doprovází více než příjemný hudební doprovod, děj je prostřiháván cutscénkami a důležité postavy jsou zdůrazněny cákanci krve přes obličeje. V průběhu celé hry sice víte, jak to asi skončí (pokud jste se v Pramenech hodně vyptávali), ale vlastně vám to ani vadit nebude. O to více oceníte dějové zvraty.

I na dráčky dojde, nečejte však nové zrůdy k pomlácení Foto: Roman Šeiner, Topzine.cz

Děj se krásně stupňuje a vy se dostáváte do známých míst fereldenského města Denerimu. Společníci nejsou jen bezduché nuly z kodexovou návazností na Lelianu, ale mají poměrně rozvinuté charaktery. Mág-elf a trpaslík-bojovník jsou dobře zpracování a jejich vzájemné popichování si užijete téměř až do konce. Nejlépe je však zpracována přeměna samotné Leliany. Na začátku je to taková mladá mrška, která škodí, kudy chodí a následky jí jsou ukradené. A na konci?  Nebudu prozrazovat, máte se prostě na co těšit.

Shepardovský komplex v plné kráse Foto: Roman Šeiner, Topzine.cz

Ve hře si/se docela dost pokecáte. Poměr boje a mluvení je zde téměř vyrovnaný, což je věc, kterou  od DLC čekal asi málokdo. Se závěrečným bossem si autoři sice moc práce nedali, ale v tomto případě budiž odpuštěno. To jak (ne)skončí Marjolaine vám radši neprozradíme. Přesto jde o perfektní zpestření s výtečným zpracováním děje kolem orleisánské zlodějky.

Hodnocení: ***** (100%)

Witch Hunt

Pokud jste spíš na černovlásky s příchutí metalu, tak rudovlasá bardka vás moc nezajímá a právě jste přeskočili odstavec až k Witch Hunt. Příběh je navázáním na závěr Pramenů, kdy se váš hrdina zachránil před smrtí díky rituálu sexu. Zní to hezky, ale nějak vám nedala spát myšlenka, že někde běhá váš syn se superschopnostmi, a tak se i přes výslovný zákaz vydáváte hledat ženu vašeho života – Morrigan. Příběh nabídne mnoho otázek a vy budete celou dobu prahnout po odpovědích.


Hoří má panenka! Foto: Roman Šeiner, Topzine.cz

Společníky si opět najdete postupem hry. Elfí bojovnice, která hledá starodávnou knihu svého lidu, člen Kruhu mágů, který vám nadšeně nabídne své služby a třetí do party je od začátku hafan mabari, jemuž můžete dát nové jméno a následně s ním počůrávat jednotlivá místa ve hře. Parta dobře funguje, nikdo (samozřejmě kromě vás) nevyniká silou nebo nadáním. Opět navštívíte staré lokace, které ale vlastně jen rychle proběhnete a necháte za sebou kopec mrtvol. Malý rozdíl v lokacích: věž Kruhu mágů je uklizená od svinčíku z vaší první návštěvy.

Když to nepůjde silou, tak to půjde větší silou! Foto: Roman Šeiner, Topzine.cz

Během hodiny se putování chýlí ke konci. V další známé lokaci, kde jste dříve zabíjeli draka, nyní zabijete obří něco, které ze všeho nejvíc připomíná příšeru z Hvězdných válek: Epizody II (Obi-wan ji zapíchne v aréně na konci filmu). Pak sekonečně setkáte s Morrigan. Slovo dá slovo, ale ať už se rozhodnete jakkoli, dozvíte se docela málo. Málo o dítěti, málo o její cestě a málo o všem. Dozvíte se tak málo, že začnete pochybovat o smyslu celého příběhu Witch Hunt. Jediná jakžtak užitečná informace je (ale dobří posluchači ji stejně odtušili z traileru), že Flemeth není mrtvá. Toť vše. Omlouvám se za prozrazení největšího tajemství DLC, ale tohle je prostě málo. V podstatě nepochopitelné završení ságy vašeho heroje a Morrigan.

Hodnocení: *** (50%)

Název hry: Dragon Age
Výrobce: Bioware
Vydavatel v ČR: Electronic Arts CZ
Multiplayer: Ne
Platforma: PC, X-box 360, PS3
Cena: 1600 bodů/399 Kč

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

DLC z Dragon Age – Poslední nášup stahovatelných obsahů

Hide picture