Menu
FANZINE.cz
Technologie

Dojmy z Xperia Play. Vyzkoušeli jsme nové mobily od Sony Ericsson Arc, Neo a Pro

Šimon Kolář

Šimon Kolář

16. 4. 2011

FOTO: Xperia Play herní časV minulém týdnu jsme zavítali na pražskou prezentaci firmy Sony Ericsson, kde jsme si mohli sami osahat některé nové typy telefonů. Nechyběl ani velice očekávaný Playstation Phone Xperia Play, a my vám tak můžeme zprostředkovat naše první dojmy.

FOTO: Xperia Neo

Xperia Neo jakožto nástupce úspěšného modelu Vivaz Zdroj: sonyericsson.com

Celá předváděčka byla zaměřena na čtyři nové modely řady Xperia. Konkrétně modely Neo, Pro, Arc a Play. Všechny tyto přístroje běží na nejnovější 2.3 verzi operačního systému Android (Gingerbread) a jsou osazeny unikátními technologiemi. Nejprve se zaměříme na první tři typy telefonů. Ty jsou z hlediska vybavení asi nejpodobnější a liší se pouze v několika funkcích.

Neo, Pro i Arc jsou vybaveny dotykovým displejem Sony Bravia Engine, který by měl co nejvěrněji zobrazovat realitu. Dále jsou osazeny kvalitním 8.1 pixelovým fotoaparátem s funkcí Exmor R, která umožňuje fotografovat i v opravdu temném prostoru.

To jsme si mohli vyzkoušet na připravených krabicích s jedním otvorem určeným k fotografování jejich obsahu. Zatímco naše mobily vyfotily pouze tmu, Exmor R odhalil logo Android na protější stěně krabice.

FOTO: Xperia Pro

Xperia Pro cílí převážně na řídící pracovníky, kteří potřebují mít svoji kancelář neustále s sebou

Zmíněné přístroje navíc dokáží natáčet HD videa v rozlišení 720p, která následně můžete prostřednictvím sociálních sítí sdílet s přáteli. Telefony disponují i HDMI výstupem, takže si lze materiály ve vysokém rozlišení pohodlně přehrát na vaší televizi. Androidí software se potom stará o dostupnost několika desítek tisíc stažitelných aplikací a svižný pohyb v nabídkách telefonu.

Neo, Pro a Arc

Zatímco finančně asi nejdostupnější Xperia Neo kromě výše zmíněných unikátních technologií nenabízí téměř žádnou další přidanou hodnotu, model Xperia Pro se jí pyšnit může.

Tou nadstadardní výbavou jsou kancelářské a pracovní funkce, mezi které patří hlavně bezpečná synchronizace e-mailu, kalendáře a kontaktů. Dále lze prostřednictvím předinstalované aplikace Office Suite Pro přímo v telefonu prohlížet i editovat kancelářské dokumenty.

Vzhledově jsou Neo i Pro na první pohled téměř identické. Jediným rozdílem, kterého si okamžitě povšimnete, je nepřítomnost přední kamery u modelu Pro. Ten je také o něco tlustší než jeho bratříček, za což může výsuvná hardwarová QWERTY klávesnice, která k pracovním telefonům už tak nějak patří. Z našeho krátkého testování nám zatím klávesnice přijde uživatelsky pohodlná. Je otázkou, jak tomu bude při delším užívání.

Xperia Arc působí elegantním dojmem

Telefon, který byl na prezentaci označován za vlajkovou loď Sony Ericssonu, je ovšem Xperia Arc. Ta okamžitě zaujme svým designem, který je dle slov výrobce inspirován křivkami lidského těla.

Přístroj je neuvěřitelně tenký a i přes ujišťování o jeho konstrukčních kvalitách vzbuzuje pocit, že se musí každou chvíli zlomit. Navíc je vybaven unikátním displejem, u kterého je vzduchová kapsa mezi samotným displejem a ochranným sklem zmenšena na minimum. Dojem z něj je opravdu daleko bezprostřednější.

Xperia Play

To, co nás ovšem zajímalo nejvíc, byl herní telefon Xperia Play. Ten je bohužel osazen pouze 5.1 pixelovým fotoaparátem bez Exmor R a možnosti pořizovat videomateriály v HD. Jeho hlavní devizou je ale herní modul.

Je to dosud první PlayStation certifikovaný telefon a pro Sony Ericsson také krok do velkého neznáma. Poslední mobil, který se pokoušel skloubit funkce telefonu a handheldu, byla Nokia N-Gage a ta je obecně považována za velké fiasko.

Samotný výrobce přiznává, že se Play nesnaží konkurovat plnohodnotným handheldům, jakými jsou Sony PSP nebo Nintendo DS. Chce se prezentovat spíše jako plnohodnotný mobil, na kterém se dají pohodlně hrát i hry.

Mobil na rozdíl od handheldu nosí uživatel přece jen neustále při sobě a může si s ním tak lépe ukrátit například prostoje na autobusové zastávce nebo v čekárně u doktora. Pěkný argument, ale výrobce jaksi zapomněl, že stále více obyvatel bohatého severu vlastní tablet jako například iPad2.

FOTO: Xperia Play

Herní Xperia Play bude mít místo klasickýxh páček dotykové senzory

K tomu, aby bylo ovládání her na Xperia Play skutečně pohodlné, slouží výsuvná klávesnice, která obsahuje klasické PlayStation rozhraní s dvěma digitálními analogy. Sony Ericsson navíc vyjednává s předními herními vydavateli exkluzivní tituly a během prvního týdne od launche telefonu má být k dispozici více než 60 her. Mezi ně budou patřit i některé klasiky z první PlayStation jako třeba Crash Bandicoot, MediEvil nebo Destruction Derby.

Naše hraní

Jednou z námi vyzkoušených her byla FIFA 2010 od EA a musíme přiznat, že pocity z ovládání byly dosti rozporuplné. Po několika minutách hraní jsme stejně přešli na klasické dotykové ovládání a výsuvný gamepad zůstal nevyužit. Za jednu z příčin bychom označili nepříliš povedené umístění analogů, které jsou skutečně dost blízko u sebe a ovládání jejich prostřednictvím není příliš komfortní.

Druhou hrou, která se nám dostala pod ruce, byla konverze klasické hopsačky Crash Bandicoot z původní PlayStation. Hra je skutečně kopií jedna ku jedné se vším, co k tomu patří. To znamená, že formát obrazu se přepne do 4:3 a po stranách se znatelně ořízne, ale i to, že se hra ovládá daleko příjemněji pomocí herní klávesnice. Je tedy vidět, že o komfortu ovládacího rozhraní budou v budoucnu rozhodovat hlavně samotné hry.

Budoucnost Xperia Play je tak skutečně ve hvězdách. Bude záležet hlavně na podpoře od samotného výrobce a jeho schopnosti zajistit přísun exkluzivních titulů, protože konverze her z ostatních telefonů se zatím stále jeví hratelnější prostřednictvím klasického multidotykového displeje. Samotná idea herního mobilu je určitě perspektivní, Xperia Play se ale zatím nemůže pyšnit žádným výrazným trumfem, například v podobě vysokého výkonu nebo silného exkluzivního titulu.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Dojmy z Xperia Play. Vyzkoušeli jsme nové mobily od Sony Ericsson Arc, Neo a Pro

Hide picture