Menu
FANZINE.cz
Deskové a karetní hry

Dorn: Kostějův věčný návrat

Redakce

Redakce

23. 3. 2010

Dorn: Kostějův věčný návratStíny se prodlužují, zvířata i lidé mizí a v pozadí toho všeho stojí tajemný Kostěj. Zažijte nová dobrodružství v okolí městečka Argos!

Dorn: Kostějův věčný návrat - balení, Foto: Hana Vítová, Topzine.cz

Dorn: Kostějův věčný návrat - balení, Foto: Hana Vítová, Topzine.cz

V městečku Dorn zavládl klid a mír. Sovy houkaly do příjemných teplých nocí, všude pobíhala mírumilovná zvěř. Takhle si obyvatelé Argosu dlouho svoji vesnici nepamatovali. Zlý Zorkal byl konečně pryč. Dny byly krásnější a delší, všechno bylo v nejlepším pořádku. A pak, jednou v noci, se něco stalo.

Kdyby někdo seděl venku před domem a koukal na oblohu, možná by mu připadalo divné, že najednou zmizel měsíc, který byl právě v úplňku. Příroda ztichla. Všechny ty šramotivé zvuky ztichly a nahradil je jakýsi šeptavý svistot. Ráno, do kterého se lidé probudili, bylo šedé a bezbarvé. Něco se stalo, něco špatného.

Zorkal po sobě totiž zanechal nástupce. Tajemný chmurný žnec vystoupil ze stínů a začal budovat armádu. Bylo to v ten den, kdy svoje strašlivá stvoření vypustil do okolního světa.

Dorn: Kostějův věčný návrat - připravená hra, Foto: Hana Vítová, Topzine.cz

Dorn: Kostějův věčný návrat - připravená hra, Foto: Hana Vítová, Topzine.cz

Od minulé bitvy uplynulo několik měsíců a všichni účastníci výpravy, kteří byli zajati Zorkalem a drženi ve městě, se rozprchli po světě. Zjistili, že dokážou pomáhat a že mnoho lidí potřebuje pomoc. Teď ji ovšem znovu potřebovali lidé v místě, kde hrdinové svoje síly objevili. Vrátí se? Nebo povstanou noví, kteří se stínové hrozbě postaví s hlavou vzpřímenou?

Je nepsaným pravidlem všech vyprávění, že nepřátelé se velmi rádi vrací, aby trýznili svoje soupeře. V původní verzi Dornu jste dokázali porazit Zorkala a zbavit tak městečko Argos zkázonosného zločince. Jenže na jeho místo nastoupil ještě horší a nebezpečnější Kostěj.

Ve světě Dornu se však přihodilo ještě mnoho nových věcí, o čemž vás přesvědčí balení napěchované komponentami. Do tématu vás skvěle uvede již obrázek na krabici, na kterém se autoři grafické podoby hry, Jan Dřevíkovský a Tomáš Zahradníček, doslova vyřádili.

Dorn: Kostějův věčný návrat - postavy, Foto: Hana Vítová, Topzine.cz

Dorn: Kostějův věčný návrat - postavy, Foto: Hana Vítová, Topzine.cz

A ani obsah samotný vás rozhodně nezklame. První na řadu přijdou opticky nové žetony krve a ukazatelů úrovně hrdinů a Kostěje, nechybí opět tradiční figurky zastupující plastové kartičky bojovníků zasunuté do stojánků. Zaujme pytlík s velkým množstvím žetonů, některé na sobě nesou obrázky Kostějových posluhovačů, další poklady či artefakty. Několik koleček je prázdných. Jsou to takzvané pomocné žetony, které budete v rozšíření často využívat, například pro označení přítele, kterým se může stát důsledkem určitých událostí některá z kostějových příšer.

Když budete pátrat hlouběji, kromě návodu, referenční karty nových příšer a karet samotných hrdinů najdete také tři listy s podivnými názvy jako Kýl lodi smíchu. Jedná se o totemy, které může Kostěj stavět dobývajícím hrdinům do cesty. I tyto zdánlivě neživé předměty mohou zvyšovat svoji úroveň za patřičný počet kapek krve Pána zla. Mohou stát pouze v okolí rituální místnosti a tak bránit v průchodu dál.

Dorn: Kostějův věčný návrat - připravená hra, Foto: Hana Vítová, Topzine.cz

Dorn: Kostějův věčný návrat - připravená hra, Foto: Hana Vítová, Topzine.cz

Zbývají nám poslední dvě komponenty. Hlavně se jedná o pořádný balíček nových karet, které však neobsahují jen další varianty rituálů, požehnání a pokladů. Jeho největší síla spočívá v úkolech pro hrdiny i Kostěje, za jejichž splnění všichni dostanou patřičnou odměnu v podobě přítele, trvalého efektu (léčení na tomto políčku) nebo určitého počtu zkušeností.

Ve spodní části balíčku se skrývá také šest karet artefaktů, které můžete získat stejně jako artefakty v původní hře, tedy sebráním na předem určených místech, kam jsou před začátkem hry náhodně položeny. Druhou ze zmíněných komponent pak jsou přehledy tahů, s pořadím činností v rámci kola každé strany. Tyto karty velice přispívají k přehlednosti a rychlosti hry, především pak pro začátečníky.

Dorn: Kostějův věčný návrat - karty úkolů, Foto: Hana Vítová, Topzine.cz

Dorn: Kostějův věčný návrat - karty úkolů, Foto: Hana Vítová, Topzine.cz

Na nových monstrech se autoři vyřádili a nechybí jim velmi zajímavé speciální schopnosti. Zaujal mne Stín, který se může pohybovat po všech šesti černých políčkách po celém plánu a útočit na nich, jako by stál na sousedním políčku. Celkem je kromě Kostěje ve hře přítomno pět nových monster, která samozřejmě můžete libovolně kombinovat se staršími. Bohužel v tom případě budete muset používat dva lexikony nestvůr – starý z Dornu a nový z rozšíření.

Kostěj není jen tak ledajaký soupeř. Už jen to, že se nechá nazývat pochmurný žnec, ledacos naznačuje. On je totiž mazanější než Zorkal a většina podobných záporných figurek, nenechává totiž vše na svých poddaných, ale sám stojí v jejich čele a vede je do boje. Nemusí se prozatím bát smrti, protože je nesmrtelný. Myslí si totiž, že jeho tajemství je v bezpečí a že o něm nikdo neví. Teprve zničení vajíčka, umístěného na trůnu v hlavním sále, ho odešle navěky zpět tam, odkud přišel.

Hra je dostupná od podzimu také v angličtině, na níž mě zaujal název Pána zla, který zní Koschei.

Dorn: Kostějův věčný návrat - připravená hra, Foto: Hana Vítová, Topzine.cz

Dorn: Kostějův věčný návrat - připravená hra, Foto: Hana Vítová, Topzine.cz

Krabička je asi třetinová v poměru k původnímu Dornu a její obsah se v klidu směstná i do balení hlavní hry. Navíc ve spodní části naleznete nápis I. rozšíření deskové hry Dorn, značící, že Kostějův věčný návrat by nemusel být posledním návratem do tohoto světa.

Opět se jedná o velmi promyšlené rozšíření, které je velmi vyvážené, co se sil týká, a mají obě obě strany podobnou šanci na vítězství. Stačí pouze mít dobrou strategii. Kostěj vyhrává, když pobije všechny hrdiny, nebo dokáže zaplnit všechna políčka Krypty, Hřbitova a Temného chrámů nestvůrami.

Nové karty rituálů a požehnání zvyšují trochu nízkou znovuhratelnost původní hry, protože přidávají na variabilitě každé hře. Stejný efekt má i existence nových šesti hrdinů, které můžete zařadit do výběru, a touha po získání nových pokladů či artefaktů. V původní hře byla hra za Zorkala pro začátečníky těžkým oříškem a bylo těžké se jim ubránit. Kostěj toto omezení ruší přidáním nových taktických možností.

Dorn: Kostějův věčný návrat - další karty, Foto: Hana Vítová, Topzine.cz

Dorn: Kostějův věčný návrat - další karty, Foto: Hana Vítová, Topzine.cz

Někomu může být líto, že rozšíření neobsahuje i nový hrací plán. Ten původní je ovšem velmi dobře zoptimalizován pro vyrovnané a napínavé souboje a to bude asi také jeden z důvodů, proč tuto možnost autoři nevyužili. Druhým bude určitě snaha udržet cenu co nejníže.

Obtížnost lehce stoupla, což výrazně protáhlo dobu potřebnou k dohrání jedné hry téměř na dvojnásobek. Samozřejmě opět lze s obtížností manipulovat pomocí počtu účastnících se hrdinů. Některé blázny dokonce může napadnout oživit Zorkala, seznámit ho s Kostějem a nechat je terorizovat Argos společně, ale to už zavání opravdovým masakrem. Cena, kterou za tu spoustu nové zábavy zaplatíte je vcelku přiměřená.

Dorn: Kostějův věčný návrat - postavy, Foto: Hana Vítová, Topzine.cz

Dorn: Kostějův věčný návrat - postavy, Foto: Hana Vítová, Topzine.cz

Dorn se po čtyřech letech existence dočkal prvního rozšíření. Z Kostějova věčného návratu se kombinací mnoha nových věcí stává velmi zajímavý objekt zájmu pro fanoušky původní hry. Poskytne vám spoustu nové zábavy, ale počítejte s tím, že budete muset zaplatit nejen pořizovací náklady, ale především velkou porcí svého volného času.

Název hry: Dorn: Kostějův věčný návrat
Typ hry: desková, rozšíření, RPG, dobrodružná, strategie
Výrobce: Altar
Distributor pro ČR: Altar
Cena: 450 Kč
Počet hráčů: 2-6
Hrací doba: 90-240 minut
Doporučený věk: od 10 let

Hodnocení: **** (4 / 5)

Hodnocení Dorn + rozšíření: **** (4,2 / 5)

Klady:
+ artefakty, totemy, úkoly
+ hrdinové mohou mít přítele
+ Kostěje můžete zabít víckrát
+ grafické zpracování
+ vyvážená hra

Zápory:
– stále stejné placaté figurky
– stejný herní plán

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Dorn: Kostějův věčný návrat

Hide picture