Menu
FANZINE.cz
Komiks

Dotisk monografie Káji Saudka bude. A brzy.

Tereza Bartoňová

Tereza Bartoňová

24. 10. 2013

kaja saudekPrvní ucelená a reprezentativní monografie kreslíře a grafika Káji Saudka se dočká druhého vydání. Po nekonečných debatách a jednáních mezi nakladatelstvím Arbor vitae a Saudkovou rodinou došlo k dohodě a v současné době se připravuje dotisk.

Kniha, která vyšla v roce 2009, mapuje Saudkovo dílo nejen na poli komiksu, ale i v propagační grafice, filmu, portrétu či ilustraci. Navíc obsahuje několik dosud nevydaných děl, které se dříve neobjevily a pro širší veřejnost jsou absolutně neznámé.

Publikace je řazena do několika kapitol: Hledání a zrání, Film a televize, Komiksy a kresby, Reklamní a užitá tvorba, Erotické kresby, Obrazy, objekty a dekorace (jakožto ukázka Saudkovy volné tvorby) a Pokračovatelé, žáci, epigoni. Celkem v knize najdeme skoro devět set barevných reprodukcí.

Dotisk vzbudil velký ohlas a to hlavně proto, že první vydání monografie zmizelo z pultů knihkupectví během jednoho týdne – vydáno bylo pouze tisíc kusů. Fanoušky nezadržela ani cena, která činila tisíc pět set korun a nejspíše bude stejná i pro druhé vydání. Počet knih v nákladu, doufejme, bude vyšší.

kaja saudek1

Tato kniha je bezesporu neopakovatelným počinem, který detailně mapuje dílo jednoho z nejvýznamnějších českých komiksových autorů. Je to událost pro širší veřejnost zabývající se uměním, ale hlavně výtečná zpráva pro Saudkovy fanoušky, na které se před lety nedostalo. Takže jestli přemýšlíte nad vhodným vánočním dárkem, dávejte pozor a připravte se na letošní listopad.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Dotisk monografie Káji Saudka bude. A brzy.

Hide picture