Menu
FANZINE.cz

Dragon Age: Svede dračí Volání od Davida Gaidera znovu na scestí?

Redakce

Redakce

5. 9. 2010

Výřez z obálky knihy Dragon Age: VoláníDávné světy, draci, zplozenci, Nákaza, Volání, Šedí strážci. Nic vám to neříká? Pak jste jistě nečetli první knihu ze série Dragon Age – Ukradený trůn a nejspíš jste si ani nezahráli známou hru Dragon Age Origins, podle které byly tyto dvě knihy inspirované. O tyto dva volně navazující romány Dragon Age – Ukradený trůn a Dragon Age – Volání a o scénář ke hře se zasloužil spisovatel David Gaider.

Dragon Age jako počítačová hra Foto: Roman Šeiner, Topzine.cz

Život lidí nesužuje Nákaza, zplozenci jsou zalezlí pod povrchem a Šedí strážci byli před dávnými časy vypovězeni. Král Marik potlačil vzpoury a nepokoje ve Fereldenu a vybudoval království, o jakém vždy snil, přesto však není šťastný. Po těžce probojovaném vítězství nedokáže žít svůj nový život, jeho žena umřela a zanechala mu na starost syna, o kterého se neumí postarat.  Proto když přijde návrh na audienci od vypovězených Šedých strážců kvůli hrozbě nové Nákazy, Marik neodmítne. Zoufale hledající únik z prázdnoty, rozhodne se vyslyšet volání Šedých strážců o pomoc při hledání jednoho z jejich členů, protože znal tajemství, které se nesmí dostat do rukou zplozenců. A tak se král vrací spolu s družinou po čtrnácti letech znovu do Hlubokých cest, protože on jediný může najít místo, kde se nachází Šedý strážce.

Román Dragon Age – Volání volně navazuje na první část série Dragon Age – Ukradený trůn. Stejně jako v prvním dílu i zde můžeme narazit na postavy krále Marika, jeho společníka Loghaina a prostředí Fereldenu nebo Hlubokých cest. Objevují se zde ale i další postavy, které příběh obohacují a vedou ho úplně jiným směrem, než tomu bylo dříve.

Obálka knihy Dragon Age: Volání

Pokud jste ještě neslyšeli o hře, nebo o první knize Dragon Age – Ukradený trůn, možná vám bude příběh připadat ze začátku trochu kostrbatý. Objevuje se zde velké množství postav a také pojmů, jako Volání, Šedí strážci, zplozenci. Nebo míst, kterými hlavní hrdinové projdou a budou vás provázet po celou dobu. Po pár stránkách se tato ze začátku negativní stránka změní a vy se můžete v klidu nechat ponořit do světa fantazie, podobného jako u Tolkiena.

Protože zaměnitelnost s příběhem a světem, který je v knize Pán prstenů, je značná. Podobné postavy jako jsou trpaslíci nebo zplozenci. Stejná zápletka, kde jedna skupina šťastlivců, musí procházet nebezpečnými situacemi a nést těžké břemeno. Je zde hodně propojení i ve vykreslení obou světů. Není na tom nic špatného, přesto, pokud se čtenáři nebude líbit Pán prstenů, těžko najde zalíbení v této knize.

Dragon Age Davida Gaidera

  1. Ukradený trůn (Fantom Print 2009)
  2. Volání (Fantom Print 2010)

Příběh fereldenského krále Marika a jeho družiny nepostrádá nic, co je důležité. Najdeme zde napětí, které nás provází celou dobu, ale i chvilky a situace, které nás dojmou, nebo pobaví. Kniha Dragon Age – Volání nepostrádá ani romantický příběh, nebo zradu, která je součástí běžného života.

I přes podobnost s Tolkienovým světem je tato kniha zajímavým čtením, a pokud se rádi odebíráte do světa fantazie, baví vás bojové scény, vykreslené do detailů, máte rádi romantické příběhy, je tento román tou pravou volbou.

Název originálu: Dragon Age: The Calling
Český název: Dragon Age: Volání
Autor: David Gaider
Překlad: Jakub Mařík
Obálka: Electronic Arts
Počet stran: 368
Vazba: brožovaná
Rozměry: 110 x 165 mm
Vydal: Fantom Print, 2010
Doporučená cena: 249 Kč

Hodnocení: **** (80 %)

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Dragon Age: Svede dračí Volání od Davida Gaidera znovu na scestí?

Hide picture