Menu
FANZINE.cz

DragonLance: Legendy. Válka zatracená pro všechny

Redakce

Redakce

26. 11. 2010

ilustrace na obálce knihy Válka zatracených Autor: Matt StawickiNakladatelství Fantom Print vydává v nových obálkách a překladu slavné Legendy o mocném mágu Raistlinovi, jež se snaží sesadit mocnou temnou bohyni Takhisis z trůnu a sám se stát bohem. Jak jeho temné skutky pokračují?

ilustrace na obálce knihy Válka zatracených Autor: Matt Stawicki

ilustrace na obálce knihy Válka zatracených Autor: Matt Stawicki

Raistlin, mocný mág, který nosí Černý plášť, žije v dávno zapomenuté a prokleté Věži Vysoké magie v Palantasu, obklopuje se vlastními temnými výtvory zla a osnuje plány, jež by mohly na Krynnu napáchat obrovské škody. Raistlin, pán minulého a přítomného.

Ve Válce zatracených se čas díky Raistlinovu mocnému kouzlu posouvá do doby sta let po Pohromě, kdy Krynn opustili praví bohové. Svět je zničený bitvami, nemocemi, hladomorem a lidé strádají. Raistlin se vydává se svým obětavým bratrem Karamonem a mocnou Paladinovou kleričkou Crysanií na cestu k Portálu, aby se mohl utkat s Jejím Temným Veličenstvem. Při svém putování nabírají obrovskou armádu, utkávají se s různými rasami a sami musí bojovat se svými vlastními pochybami. A jak dopadne zvláštní vztah, který se vyvinul mezi Raistlinem a Crysanií?

Zvraty, návraty i překvapení

Na dlouhé cestě za Portálem se čtenář dovídá mnoho věcí z osobního života jednotlivých hrdinů. Zažívá Karamonovy vnitřní boje, Crysaniiny pochyby i Raistlinovu strašnou nemoc a rozdvojenou osobnost. Dostává se pod kůži jednotlivým postavám, sleduje zoufalství lidí, kteří nevědí, co se životem, nevědí, zda vůbec mají ještě nějakou naději. A jako dáreček pro všechny fanoušky pokračuje dobrodružství všudypřítomného šotka Tasslehoffa Bosonožky, jež natropí neplechu, kdekoli je to jen možné. Do samé té vážnosti tyto uvolňující vložky dokonale pasují.

DragonLance: Legendy

  • Time of the Twins (1986, č. Čas bratrství, Návrat 1996 a Fantom Print 2010)
  • War of the Twins (1986, č. Válka zatracení, Návrat 1996 a Fantom Print 2010)
  • Test of the Twins (1986, č. Zkouška bratrství, Návrat 1996 a Fantom Print 2010)

Vztah Crysanie a Raistlina mezitím nabírá obrátek. Nikdo si nemůže být jistý, jak to celé skončí, poněvadž někdy to vypadá tak, někdy jinak. Raist kněžku pokouší, chvíli ji přijímá, chvíli odmítá. Nechme se překvapit.

Dobré, ALE!

Kniha sice vyšla v novém, o mnoho kvalitnějším překladu, v lepší obálce a celkové se snaží zapůsobit lepším dojmem, ale zkušenější oko si všimne drobných autorských nedostatků. Děj častěji přeskakuje z jedné dějové linky na druhou a ne vždy se mu to povede elegantně. Čtenář má někdy problémy se v příběhu orientovat, poněvadž je místy líčen nepřehledně, přelétává sem a tam a v závěru se z toho stane strašný nepořádek.

Na druhou stranu se ovšem znovu ukázaly všechny spisovatelské umy a přednosti spisovatelské dvojice Margaret Weis & Tracy Hickman.Všechno, co patří k DragonLance, v této knize je a nic nechybí. Mnozí tvrdí, že Legendy jsou dokonce i lepší než základní Kroniky a s tím se dá jedině souhlasit. Legendy se oprostily od toho, aby na každém kameni dokazovali, že jsme ve fantasy. Jsou temnější, realističtější a po až kýčovitých Kronikách příjemně stojící na zemi.

Shrnuto a podtrženo,vyšla další kniha DragonLance. Dává přesně to, co vždy, možná nějaké to překvapení navíc. Velmi dobrý a dobře napsaný román, jež potěší, rozesměje, rozpláče a splní všechna přání, která čtenář od dobré knihy čeká. Válka zatracených by rozhodně neměla chybět v knihovničce každého správného fanouška high fantasy.

Název originálu: War of the Twins
Český název: Válka zatracených
Autoři: Margaret Weis & Tracy Hickman
Překlad: Hana Vlčinská
Obálka: Matt Stawicki
Počet stran: 288
Vazba: brožovaná
Rozměry: 145 x 205
Vydal: Fantom Print, 2010
Doporučená cena: 249 Kč

Hodnocení: **** (80 %)

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

DragonLance: Legendy. Válka zatracená pro všechny

Hide picture