Menu
FANZINE.cz

DragonLance: obrovský příběh na mnoho pokračování

Redakce

Redakce

3. 5. 2011

V první části putování po světě DragonLance se čtenáři mohli seznámit s pravidly a rasami magického světa Krynnu. V druhé části se mohou blíže dočíst o první sadě knih, jež zatím vyšla v České republice, a také o jejím řazení.

Ilustrace na obálce knihy Zkouška bratrství Autor: Matt Stawicki

Kdyby se chtěl někdo pokusit o kompletní zdokumentování všech knih, co kdy pod štítkem DragonLance vyšly, měl by práci minimálně na pár týdnů. Sérii netvoří pouze stěžejní dvojice Margaret Weis & Tracy Hickman, ale velké množství dalších autorů, kteří se počítají v řádu desítek.

Připomeňte si také, jaký je svět DragonLance a jaké v něm žijí rasy

Knih už existuje něco přes dvě stovky, z nichž většina v České republice ještě ani nevyšla. Tento článek se zaměří na ty knihy, které tvoří základní kameny obsáhlé ságy.

Začátek velkého dobrodružství

Příběh DragonLance začíná Draky podzimního soumraku. Skupinka různorodých přátel (Tanis Půlelf, dvojčata Karamon a Raistlin Majere, trpaslík Flint Křesadlo, rytíř Sturm Ostromeč a šotek Tasslehoff Bosonožka) se po pěti dlouhých letech znovu setkává. Všichni cestovali křížem celou zemí, aby nalezli stopy po starých božstvech, která z Krynnu odešla. Jejich mírumilovné setkání v malé vesničce Útěšín naruší tajemná žena s holí z modrého krystalu a její milý (Zlatoluna a Řekyvan). Díky nedorozumění s krvelačnými hobgobliny jsou nuceni uprchnout a tím celé úžasné dobrodružství začíná.

Skupina se vydává na dlouhý útěk a zjišťuje, že praví bohové se vrátili. Temná královna Takhisis se opět snaží ovládnout svět a z jeho obyvatel udělat své otroky. A tentokrát má na své straně víc sil než kdy dřív. Přátelé se staví do čela několika různých armád, aby bojovali za svobodu. Příběh každého Hrdiny kopí je rozmanitý a tragický i komický zároveň.

Ve druhém a třetím díle kronik, Draci zimní noci a Draci jarního úsvitu, se celá skupina musí z různých důvodů rozdělit. Jedna její část cestuje přes elfské království Silvanest, které bylo prokleto krvelačným zeleným drakem. Druhá polovina svádí bitvu v největší pevnosti Solamnijských rytířů o holý život. Všechny jednotlivé příběhy se navzájem prolínají a ovlivňují, a i přesto má čtenář přehled o tom, co se kde děje, a neexistuje možnost, že by se ztratil.

DragonLance: Kroniky

  • Dragons of Autumn Twilight (1984, č. Draci podzimního soumraku, Fantom Print 2002)
  • Dragons of Winter Night (1985, č. Draci zimní noci, Fantom Print 2002)
  • Dragons of Spring Dawning (1985, č. Draci jarního úsvitu, Fantom Print 2002)

Mnozí čtenáři si jistě všimli, že mezi Kronikami jsou jistá prázdná místa, jež nejsou dostatečně vysvětlená. Děj v dalším díle skočí někam úplně jinam a čtenář si začne myslet, zda náhodou nějaký díl nepřeskočil. Ano i ne. V roce 2006 totiž Margaret Weis a Tracy Hickman vydali tzv. Ztracené kroniky. A ty právě vyplňují bílá místa mezi jednotlivými Kronikami.

První z nich, Draci trpasličích hlubin, líčí zážitky Hrdinů kopí v podzemním trpasličím království Thorbardin. Trpaslík Flint zde musí učinit důležitá rozhodnutí. Nejde mu o život, ale především o životní zásady a čest. Druhá Ztracená kronika, Draci Paní oblohy, z velké části vypráví příběh Dračího velmistryně Kitiary, která zradila své přátele a dala přednost mocnostem zla. Dovídáme se více o pohnutkách, jež ji k tomuto činu vedly, o jejích snech, pocitech i sobecké povaze a netečnosti k utrpení jiných. Třetí a poslední Ztracená kronika, Draci zlatookého mága, se zaměřuje na arcimága Raistlina, který sobecky opouští Hrdiny kopí v okamžiku, kdy jim jde o život, aby si zachránil vlastní krk. Přijímá černý plášť a vydává se do města Neraky, aby se přidal k Temné bohyni Takhisis.

DragonLance: Ztracené kroniky

  • Dragons of Dwarven Depths (2006, č. Draci trpasličích hlubin, Fantom Print 2008)
  • Dragons of Highlord Skies (2007, č. Draci Paní oblohy, Fantom Print 2009)
  • Dragons of Hourglass Mage (2009, č. Draci zlatookého mága, Fantom Print 2010)

Další z velmi důležitých částí DragonLance jsou tzv. Legendy. Těsně po Válce kopí (tj. po všech Kronikách) se mocný a zároveň arogantní mág v černém plášti Raistlin vydává do minulosti, aby uskutečnil svůj sebestředný plán. Dostat se do království Temné Takhisis a připravit ji o místo mezi bohy. Následuje ho jeho dvojče Karamon, který si zlo svého bratra stále nechce připustit. Doprovází ho všudypřítomný šotek Tasslehoff a ctěná kněžka dobrého boha Paladina, Crysanie, jež se nechá zaslepit beznadějnou láskou. Všichni doufají, že se jim podaří zachránit Raistlinovu temnou duši. Avšak zde se bude bojovat o něco úplně jiného. O přátelství, o lásku i o osud celého světa…

DragonLance: Legendy

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

DragonLance: obrovský příběh na mnoho pokračování

Hide picture