Menu
FANZINE.cz
Literatura

Drood. Děsivá bytost či neskutečný přízrak?

Redakce

Redakce

8. 2. 2010

dan-simmons-drood-perexRomán s tajemným názvem Drood, pocházející z pera amerického spisovatele science fiction a hororu Dana Simmonse, čtenáře přivádí do období viktoriánské Anglie. Potěší hlavně milovníky hororů, historické i fantasy literatury.

dan-simmons-drood

Děj knihy se točí zejména kolem posledních pěti let života slavného spisovatele Charlese Dickense a o jeho spojení s tajuplnou a děsivou postavou označovanou jako Drood. Vypravěčem příběhu se stává Dickensův přítel, spolupracovník a věčný rival, spisovatel značně závislý na opiu, Wilkie Collins.

V knize se snoubí několik žánrů, nachází se zde prvky detektivní, hororové i fantasy literatury, na své si však přijdou i milovníci historických románů. Autor v díle použil řadu skutečných faktů nejen ze života a tvorby již zmíněných spisovatelů, ale rovněž se zaměřil na popis tehdejší doby a dominantních způsobů myšlení.

Napětí, nesoucí se celým románem, vrcholí hned v několika místech, zvláště při popisu průzkumu nebezpečných čtvrtí a mnohem tajuplnějšího a hrůzostrašného světa londýnského podzemí. Přesto čtenář, očekávající děj nabitý neustálou akcí, může být pravděpodobně zklamán.

Ač Simmonsova kniha svým rozsahem pět seti stran patří spíše k rozsáhlejším literárním počinům, čte se velmi dobře. Kladně hodnotím i psychologickou prokreslenost postav, zvláště sondu do duše Wilkieho Collinse.

V románu jsem neobjevila odpovědi na všechny otázky, které mi při čtení vytanuly v mysli a jejichž rozuzlení jsem očekávala na posledních stranách, přesto ba spíše proto kniha získala ještě větší nádech tajemství, které zůstane uchováno.

Název originálu: Drood
Český název: Drood
Autor: Dan Simmons
Překlad: Adam Růžek
Obálka: Martin Zhouf
Počet stran: 512
Vydal: Plejáda, Plzeň 2009
Doporučená cena: 399 Kč

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Drood. Děsivá bytost či neskutečný přízrak?

Hide picture