Menu
FANZINE.cz
Filmy a seriály

Druhá série seriálu Stargate, na konci se svým Universem

Jan Neuman

Jan Neuman

27. 5. 2011

O mnoho světelných let dále, s novými problémy a novými nepřáteli. Stále řeší návrat domů a své vlastní přežití, cíl je na dosah, jen na něj dosáhnout.

Vesmírná loď Destiny, Zdroj: distributor filmu

Stargate Universe je pokračováním stejnojmenné ságy Stargate SG-1 a Atlantis, ovšem tentokrát v trošku jiném pojetí. Vědci na zemi konečně přišli na to, k čemu slouží devátý ševron, tedy jeden z prostředků, kterým se zadává konečná adresa na bráně, avšak kvůli náhodě a smůle se na tuto misi vydávají lidé, kteří na to nejsou připraveni. Je mezi nimi pár vojáků, vědců a dokonce i civilistů, kteří téměř hned po průchodu hvězdnou branou musí bojovat o holý život. Dostávají se totiž na antickou loď Destiny, která je ve špatném stavu a potřebné opravy může provést pouze pár lidí z expedice.

Poslední projekt ze světa Stargate je dílem Brada Wrighta, jenž pracoval i na výše zmíněné Stargate Atlantis. A to právě spolu s Robertem C. Cooperem, se kterým tvořili právě i poslední odnož Stargate, totiž Universe. S těmito dvěma spolupracoval Joel Goldsmith jako hlavní tvůrce hudby pro tento seriál. Goldsmith tvořil již hudbu pro SG-1, Atlantis a dokonce i pro první sérii Stargate Universe. Projekt dále tvořil Carl Binder, který spolupracoval i již s hvězdami SG-1, Atlantis a dokonce i s Pocahontas.

Minulé události

V první sérii Destiny při své pouti vesmírem narazila na nepřátelskou rasu, která se snažila dostat na její palubu. Posádce se naštěstí podařilo tuto hrozbu odvrátit, avšak přišla jiná. Lucianské alianci se podařilo napodobit podmínky, při nichž se lidé dostali na Destiny a snaží se ji obsadit. Posádka s nimi bojuje, avšak je v nevýhodě, nemá dostatek zbraní, ani personálu. Ale přeci jen jednu naději mají, znají dobře prostředí a i to může hrát svou roli.

Hvězdy téměř stříbrného plátna

Herecký prapor drží znovu nejvýše Robert Carlyle jako Dr. Rush. Tento skotský herec exceloval již v první sérii a v té druhé je snad ještě lepší. Je stále bezohledný a namyšlený, avšak nutno také podotknout, že nejchytřejší, a tak si to může dovolit. Toto jeho chování pravděpodobně vychází z jeho života v minulosti. A ač vystupuje na venek, jak je popisováno, tak hluboko uvnitř je až překvapivě citlivý. Tuto svou stránku nedává však na odiv, a proto je většinou neoblíbený a posádka mu často nevěří, a to i přesto, že jí několikrát zachránil život.

Dr. Rush, Zdroj: distributor filmu

Druhým známým z první série je David Blue jako Eli Wallace. Stejně tak dobře byl k vidění i v seriálu Moonlight a Veronica Mars. Davidův herecký výkon se od první série dosti zvedl a nevypadá již tak zmateně a chvílemi až trapně, jako v té první. Naplno dokonce ukáže své city a kvůli zradě a křivdě se bude hodně vztekat a soptit. Takovéto výlevy citů v první sérii nemůžeme pozorovat a Eli se stává více lidským, ne jako ten kluk, co umí výborně matematiku, ale je zakřiknutý až hrůza.

Poněkud kontroverzní postavou je Louis Fereira jako Plukovník Younkg, jenž hrál dokonce i v sérii Saw. Ten se nám v závislosti na scénáři prezentuje buď jako výjimečný velitel, anebo jako psychicky labilní jedinec. Nutno však dodat, že obě role hraje výborně, díky čemuž působí jako oživení celé série a ukazuje působící tlak na členy vedení. A to je poněkud změna od neotřesitelného Jacka O’Neilla a Dr. Weirové, která je drsnější, než se na první pohled zdá. Nicméně vše nakonec dovede překonat a vrací se na pomyslný velitelský můstek jako staronová zářící hvězda.

Od začátku vše tak, jak má být

Styl natáčení, speciálních efektů a hudby se od první série příliš nezměnil. Stále se využívají stejné metody a postupy, jako kupříkladu použití dokumentární kamery, která sice nemá dobré rozlišení, obraz je rozmazaný a nekvalitní, avšak krásně realistický. Hudba nabrala nové dimenze, avšak je prezentována podobně jako v sérii první, jen s novými songy a novými emocemi k přenesení.

Druhá série seriálu Stargate Universe představuje o mnoho lepší zábavu než ta první. Tvůrci se nezabývají úvodem do tématu a jdou tvrdě na věc. Uvidíme nové rasy, nové nepřátele a nové příběhy, které děj nebrzdí, ale naopak diváka táhnou s sebou. A to dokonce takovým způsobem, že těsně před vydáním dalšího dílu pociťuje abstinenční příznaky. Hudba nezklame, naopak potěší svoji rozmanitostí a spokojeni budou i milovníci kostýmů a Izáků, neboť objeví nové alternativy a možnosti. Škoda jen předčasně ukončeného seriálu, který se ve druhé sérii začal tak dobře rozjíždět a skýtá i vyhlídky do budoucna, neboť konec je stále otevřený. Lze tedy doufat v budoucí pokračování, přestože vyhlídky nejsou v nynější době nejlepší.

Sečteno a podtrženo, druhá série Universa je plná napětí, nových zážitků a ubíhajícího děje, téměř jako by to byl opak série první, a pokud toužíte zjistit, jak Stargate skončí, nesmí vám tato série ujít.

Název: Stargate Universe
Délka: 2 sérií (40 dílů po 43 min)
Tvůrci: Brad Wright, Robert C. Cooper
Kanál originálního vysílání: Sci-fi (SyFy)
Kanál vysílání u nás: u nás zatím nevysíláno
Hrají: Robert Carlyle, Brian J. Smith, Elyse Levesque, Alaina Huffman, Jamil Walker Smith, Lou Diamond Phillips, Ming-Na, Louis Fereira

Hodnocení: *****

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Druhá série seriálu Stargate, na konci se svým Universem

Hide picture