Menu
FANZINE.cz
Komiks

RECENZE: Druhý Zápisník smrti. Manga si zvrat schovává na horší časy

Redakce

Redakce

1. 12. 2011

OBR: Cugumi Óba: death Note 2 - perexPočty mrtvých  se v druhém dílu mangy Death Note násobí. Milovníci nadpřirozena budou zklamaní, příznivci detektivek si přijdou na své. Další Zápisník smrti od Cugumiho Óby a Takešiho Obaty navnadí na třetí díl, nic moc nového však nepřinese.

Hlavní hrdina Light Jagami Autor: Takešiho Obata

Light Jagami alias vraždící mašina Kira začíná být krapet nervózní. Už nezabíjí jen zločince, aby dosáhl vidiny lepšího světa, ale má co dělat, aby stihl psát do Zápisníku smrti všechny, kteří mu jsou v patách. Geniální mozek detektiva s přízviskem L se však nedá jen tak lehce zastavit a zdá se, že smyčka kolem Kirova krku se nepříjemně stahuje. Navíc Light Jagami zjišťuje, že kupodivu není jediným člověkem v okolí, který dokáže používat vlastní mozek…

Rozlučte se s tajemstvím, nahradí ho zmatek

Druhý díl série Death Note pravděpodobně zafunguje jako čtenářské síto. Ti, kdo se těšili na rozvoj problematiky smrtonošů a mystické linie, knihu zřejmě znechuceně zahodí. Oproti tomu čtenářům, kteří se rozkošnicky třásli nad detektivní zápletkou a složitým vyšetřováním, padne dvojka do noty. Všechno se zamotá, děj je založený na zanechávání, hledání a následném zahlazování stop, a kdyby Rjúk odjel na dovolenou, neštěkl by po něm ani pes.

[album:https://www.fanzine.cz/wp-content/uploads/dm-albums/manga-death-note-2-ukazky/]

Dámské fankluby potěší jen fakt, že L odhalí svou tvář, a tak se mohou každou chvíli kochat jeho rozkošně podivínským chováním. Celkově je však na druhém dílu Death Note až příliš patrné, že se jedná o výplň mezi dějovými zvraty. Sem tam se objeví náznak, který by mohl znamenat jistý převrat, záhy je však potlačen a zapomenut. Na čtenáře už je té omáčky trochu moc a je třeba si přiznat, že objevování stále nových a nových dovedností Zápisníku smrti už začíná být lehce nepřehledné až nudné.

Není nad to, když hrdinu usadí ženská

Ještě okatěji než v prvním díle je čtenáři servírovaná také ničím neposkvrněná genialita Lighta Jagamiho, která už snad každému musí lézt krkem. Jen klid, je to záměr. I když to občas Cugumi Óba opravdu přehání a vyvolává dojem, že einsteinovská řešení bezvýchodných situací vymýšlí až dodatečně, o to více skeptického čtenáře potěší chvíle Kirovy hanby.

Čtěte: Manga Death Note radí: zkuste masové vraždění, možná zachráníte svět

Stačí i situace, kdy automaticky předpokládá, že mu každý na potkání s úsměvem vyhláskuje vlastní jméno, aby si ho mohl bez obtíží zapsat na černou listinu. Nezáživný rej postav prosvětlí alespoň jedna půvabná hrdinka. Sice moc dlouho nevydrží, ale přinejmenším je chvíli na co se dívat.

OBR: Cugumi Óba: Death Note 2

Kresba série Death Note je poměrně ucelená. Stejně jako jednička, i druhý díl nabízí velmi dynamické pozadí, propracované detaily a poměrně kreativní práci s komiksovým okénkem. Zajímavé je také grafické odlišení retrospektivní scény v podzemce, kterou Takeši Obata zasadil na kontrastní černé pozadí okének.

Death Note 2 nepředstavuje vrchol série, řadí se k průměrným dílům. Nic převratného se nestane a na ten drobek napětí čtenář rychle zapomene. Přesto se stále nabízí víra v lepší zítřky a nehynoucí naděje, že to pravé ořechové teprve přijde. Navíc se do duše pozorného diváka vkrádá otázka – Kdy už sakra Kirovi dojdou stránky v Zápisníku smrti?!

Název originálu: Death Note 2
Český název: Death Note – Zápisník smrti 2
Scénář: Cugumi Óba
Kresba: Takeši Obata
Překlad: Anna Křivánková
Počet stran: 200
Vazba: brožovaná
Rozměry: 120 x 180 mm
Vydal: Crew, Praha 2011
Doporučená cena: 189 Kč

Hodnocení: *** (60%)

Ohodnoťte tento článek:
3
Právě čtete

RECENZE: Druhý Zápisník smrti. Manga si zvrat schovává na horší časy

Hide picture