Menu
FANZINE.cz
Literatura

Ediční plán Laseru: Návrat fantasy ve velkém stylu

Redakce

Redakce

13. 1. 2010

jay-lake-srdce-sveta-perexFantasy zažívá v posledních letech další velký boom, stačí se podívat na naše silvestrovské výběry. A s tím se pojí i příval nových tváří na náš domácí trh. Stačí vzpomenout nakladatelství Triton, Argo, nebo právě Laser-books, jehož ediční plán z oblasti fantasy, vám právě přinášíme.

tad-williams-kamen-rozluky

Tad Williams: Kámen rozluky
Ineluki – Král Bouří ovládá východní Ard. Teprve tehdy, když se celá země ocitá pod vlivem Inelukiho, zbytky kdysi obdivuhodné armády lidí se vydávají hledat poslední svatyni a současně místo setkání – Kámen rozluky, místo, které je od pradávných časů zahaleno rouškou tajemství. A po celé zemi roztroušení členové Bratrstva Svitku se za každou cenu snaží splnit uloženou misi… Druhý díl dnes již klasické trilogie Jasný osten, Žal a Trn.

Tad Williams: Stínová hra
Temnota pokryla země dříve zalévané sluncem poté, co se pokřivení služebníci vyhrnuli zpoza Stínové linie. Jižní Marka je stále nečinná a nepřáteli přehlížená, ale staletí nepřátelství nemohou být jen tak zapomenuta. Mezitím Barrick, šílenstvím stižený princ Jižního pomezí, překročí Stínovou linii a vstoupí do říše odvěkého nepřítele lidstva. Mnohem jižněji se stín rozlévá také po říši Autarchy, božského monarchy a neomezeného vládce. Akolytka Quinnitan musí uniknout z královského domu, utéci nebo zemřít, zatímco její největší tajemství zůstává skryto dokonce i pro ni. A mimo chápaní všech vyjma hrstky vyvolených se probouzejí bohové a svět se mění. Druhý díl trilogie Stínové pomezí.

Kralovna_mecu_01.ai

Mistrovská díla fantasy

Michael Moorcock: Královna mečů
Byla to doba magie… Corum Jhaelen Irsei, Kníže v Šarlatovém plášti, poslední příslušník rasy Vadhaghů je na cestě za pomstou. Za nepřítele mu není nikdo menší než sami bohové Chaosu. Corum je však jednou z inkarnací Věčného bojovníka a za pomoci božských darů, které se mohou projevit jako pomoc stejně jako prokletí, hodlá zničit bohy všech patnácti Plánů… Druhý díl Knihy Corumovy, klasické fantasy z Moorcockova slavného Multivesmíru.

Tim Powers: Napětí v jejích očích
Tim Powers nás opět zavede na počátek devatenáctého století v příběhu muže, jenž se po svatební noci probouzí vedle mrtvého těla zavražděné manželky. Protože si vůbec nevzpomíná na události předchozího dne, nezbývá mu než uprchnout a začít se skrývat před zákonem i vlastním svědomím. Stíhán zvláštními erotickými sny přijde brzy na to, že je pronásledován lamií, smrtelně nebezpečnou démonickou bytostí. Román je mistrovskou ukázkou Powersovy nepřekonatelné schopnosti připravit fascinující směs historických faktů a nadpřirozených úkazů.

Srdce_sveta_OBALKA.ai

Moderní díla fantasy

Jay Lake: Srdce světa

Román od neobyčejně proměnlivého autora; příběh je samostatný, ačkoli se už dočkal pokračování. Steampunková science fantasy nás zavede do světa, kde Její Veličenstvo královna Viktorie stále vládne Nové Anglii a americkým državám, obrovské vzducholodi Královského námořnictva křižují nebesy a Země se dál otáčí na ohromném mosazném soukolí, která Bůh vsadil na nebesa, a spořádaně, půlnoc za půlnocí a rok za rokem putují kolem Slunce. Ve spojitosti s vydáním nového románu pro vás na Topzinu na příštích několik dní připravujeme tematický týden.

Russell Kirkpatrick: Přes tvář světa
V rámci moderní fantasy nevycházejí pouze díla inovativní a nezvyklá, čtenáři se tu a tam rádi nechají unést i do světů tradiční epické fantasy, tak jak je tomu u Russella Kirkpatricka. Z malé, sněhem zaváté vesnice vyrazí skupina pěti mužů a žen na nebezpečnou výpravu vzývající samotnou temnotu, na cestu za vyplněním proroctví a změnou historie světa. Po dva tisíce let plánoval Nesmrtelný ničitel, Pán Bhrudwa, svou pomstu…

John C. Wright: Poslední Strážce Věčnosti
Mladý Galen Waylock je posledním strážcem snové brány, za níž vyčkává prastaré zlo lačnící po světě lidí. Nyní se v hlubinách probouzejí přisluhovači Temnoty a dlouhé, předlouhé roky služby jsou u konce. Zdá se, že Galenova trpělivá oddanost se vyplatila. Ale vše je jinak. Novodobé ideály lidské důstojnosti a svobody se takzvané Moci Světla nezamlouvají. Ať už v konečné válce mezi temnotou a světlem zvítězí kdokoli, lidstvo bude odsouzeno buď ke shovívavému, anebo zlovolnému područí. A tak Galen volí třetí možnost: nechá spící Bojovníky Světla dřímat…

Alan Campbell: Železný anděl
Hluboká brána, město nad propastí, bylo po zničující bitvě poraženo. Většina řetězů, na kterých stálo, je zpřetrhaná, z hořících trosek stoupají jedovaté zplodiny a chrám, v němž přebýval všemocný presbyter, visí vzhůru nohama nad kdysi neznámou a neprobádanou hlubinou. Vítězná Legie zavedla stanné právo a bez skrupulí pronásleduje a trestá všechny, kdo by se pokusili uprchnout. Druhý díl trilogie Kodex Hluboké brány.

Daniel Abraham: Zrada v zimě
Stíny v létě byly vynikajícím, originálním a podmanivým debutem, nyní však přichází ještě silnější pokračování, tragédie tak temná, osobní a plná násilí, že se až blíží klasickým divadelním dramatům. Jako chlapce vyhnali Otaha od jeho rodiny, vládnoucího rodu městského státu Machi. O mnoho let později byl svědkem i součástí převratných událostí, které změnily svět. Přesto se do rodného města dosud nikdy nevrátil. Ovšem časy se mění a Otah se přece jen vrací do svého rodného města.

Scott Lynch: Rudá moře pod rudou oblohou
Locke Lamora, někdejší Trn z Camorru, spolu s Jeanem Tannenem opustil na útěku před Nájemágy rodné město. Na lodi dorazí do městského státu jménem Tal Verrar, kde zakrátko začnou připravovat dosud největší loupež; za cíl si vyberou nesčíslné poklady přepychové herny známé jako Hříše. Z té si nikdo jaktěživ neodnesl jedinou minci, kterou by tam nevyhrál u stolů nebo při jiných hazardních hrách, jež Hříše nabízí. Další dobrodružství nezlomných Pánů parchantů si nemůžete nechat ujít!

HOROR / NOIR

Dan Simmons: Pohodlí zdechliny (pracovní název)
Jsou mezi námi již celé věky, dokážou silou vůle ovládat druhé a krmit se jejich utrpením. Po celá léta v sobě takto získanou sílu hromadí a jen ona jim poskytuje život věčný. Žijí na úkor smrti desítek, stovek a tisíců nevinných obětí. Román s pověstí jednoho ze zásadních děl moderního hororu od spisovatele doslova netušených schopností. Patrně nejlepší horor konce 80. let a vítěz ceny Locus a Ceny Brama Stokera.

China Miéville: Kraken
Hluboko ve výzkumném křídle Muzea přírodních a historických věd je ukryt cenný exemplář, jenž se podaří objevit jen jednou za celá desetiletí: dokonalá a perfektně zachovalá obří oliheň. Ovšem ta zcela náhle a nevysvětlitelně zmizí… Stopy oné krajně opovážlivé krádeže vedou hluboko do ponurého londýnského podsvětí mezi příslušníky rozmanitých kultů, falešné apoštoly a úkladné vrahy. Román Kraken je samostatný příběh s mrazivě lovecraftovskou zápletkou od autora, jenž jako chameleón střídá žánry, aby pokaždé překvapil a uchvátil své věrné čtenáře.

China Miéville o své oblíbené povídce H. P. Lovecrafta:

Ediční plány dalších edic nakladatelství Laser-books jako jsou SF, New Weird, nebo New Space Opera přinesly dnes servery Fantasy Planet a Sarden.

Celý ediční plán obsahuje celkem 36 titulů a lze tedy téměř s jistotou předpokládat, že se některé tituly přesunou na rok 2011. S tím se pojí malá soutěž pro všechny majitele čtenářských kont u nakladatelství Laser-books. Pokud nejste majitelem čtenářského konta, navštivte stránky nakladatelství ( laser-books.cz ).

Soutěž má jednoduchá pravidla, ve dnech 10. – 15. února 2010 zašlete nakladatelství váš odhad, kolik knih Laser-books v roce 2010 vydá. Počítat se bude pouze jedno číslo na každého čtenáře s tím, že do soutěže zařadíme jen prvního tipujícího s danou cifrou (jednoduše řečeno, pokud budete tipovat např. 35 knih, budete do soutěže zařazeni pouze, když daný odhad zašlete jako první, ten, kdo bude druhý atd., zařazen nebude). Další den bude oznámeno, zda jste byli s vaším odhadem do soutěže zařazeni. Pokud ne, můžete obratem zaslat odlišný odhad. Dne 16. února naleznete na stránkách jména a tipy čtenářů. Po celý rok tak budete moci sledovat, kdo se nakonec nejvíce přiblížil pravdě. Cenou pro vítěze bude kniha vydaná v roce 2010 jako tradiční překvapení plus další kniha z nabídky Laser-books dle vašeho výběru!

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Ediční plán Laseru: Návrat fantasy ve velkém stylu

Hide picture