Menu
FANZINE.cz
Vesmír

Einstein se nemýlil. Teorie relativity platí i v extrémních podmínkách

Redakce

Redakce

28. 4. 2013

Jméno Alberta Einsteina je snad všem velmi známé. O teorii relativity jsme asi také všichni slyšeli. Ale zřejmě málokdo si uvědomuje skutečný smysl Einsteinovy práce, zejména jejího potvrzení v praxi.

Foto: Albert Einstein

Albert Einstein. Zdroj: www.physics.uiowa.edu

Nejdříve si vyjasněme, čím neutronová hvězda i bílý trpaslík jsou. Obě dvě tělesa jsou pozůstatkem dříve aktivní hvězdy, v níž probíhaly termonukleární reakce. Ty však ustaly a z hmotnější hvězdy se stala neutronová hvězda, tedy těleso o mimořádně vysoké hustotě. Dokonce tato zkoumaná neutronová hvězda byla dvakrát hmotnější než naše Slunce, a tak by objekt o velikosti kostky cukru vážil zhruba miliardu tun. Bílý trpaslík vznikl z menší hvězdy podobné našemu Slunci.

Tito vesmírní souputníci obíhají ve vzdálenosti kolem 800 000 kilometrů, což je zhruba dvakrát větší vzdálenost než mezi námi a Měsícem. Vezmeme-li v úvahu i gravitaci obou těles, rychlost oběhu trvá jen 2,5 hodiny.

Teorie relativity předpokládá, že by takový systém měl vysílat gravitační vlny, a tím snížit svou sumární energii. V důsledku toho by se rychlost oběhu měla zpomalovat. A skutečně. Během jednoho roku došlo k zpomalení o osm miliontin sekundy. To znamená, že i v těchto velmi náročných podmínkách se ukázalo, že teorie stará zhruba jedno století nezastarává. Vlastně naopak!

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Einstein se nemýlil. Teorie relativity platí i v extrémních podmínkách

Hide picture