Menu
FANZINE.cz
Ostatní

Elektrická vs. akustická kytara. V čem se liší a kterou vybrat?

Chcete začít hrát na kytaru, ale nevíte, zda zvolit kytaru akustickou, nebo elektrickou? Podívejte se na základní rozdíly mezi těmito typy kytar a zvolte tu, která bude lépe splňovat vaše požadavky.

Akustická kytara

Akustické kytary mají široké využití a bez problému se uplatní v mnoha hudebních žánrech. Typické jsou pro ně kovové struny, na které se hraje buď trsátkem, nebo prsty, a také to, že kytaru není třeba připojovat k žádné aparatuře. I z tohoto důvodu jsou akustické kytary často doporučovány úplným začátečníkům, a to i těm, kteří mají v plánu naučit se hrát na kytaru elektrickou. Jak uvidíme dále, akustické kytary se od těch elektrických v mnoha věcech liší, zároveň však mají i dost společného.

Velkou výhodou je, že k akustické kytaře není nutné v podstatě žádné speciální vybavení. Kromě samotné kytary jsou potřeba pouze náhradní struny, pouzdro, trsátko a ladička. Vše zmíněné je možné zakoupit ve startovací sadě.

Elektrická kytara

Elektrické kytary jsou obecně dražší než kytary akustické a také je potřeba k nim dokoupit o něco nákladnější doplňky. Patří mezi ně snímač, zesilovač, kabely, ladička a trsátko. I v tomto případě jsou nabízeny různé startovací sady za výhodnější ceny.

Charakteristickou vlastností elektrických kytar je, že bez snímače a zesilovače jsou jen obtížně využitelné. Zesilovač je v tomto případě klíčovým doplňkem, jelikož bez něj bude zvuk kytary velmi tichý. U elektrických kytar tedy nejde jen o hru na samotný nástroj, důležitý podíl na výsledném zvuku má celý soubor příslušenství.

Obecně lze říci, že díky menší velikosti je hraní na elektrickou kytaru pohodlnější. Zároveň však platí, že hraní akordů může být zpočátku poměrně obtížné, protože mezi jednotlivými strunami je méně místa než u akustických kytar.

Jakou kytaru tedy zvolit?

Při rozhodování, zda dát přednost akustické, nebo elektrické kytaře, hrají zásadní roli osobní preference. Hlavní kritériem výběru by měl být žánr, který je vám nejbližší. Pokud plánujete prorazit se svou rockovou kapelou, bude pro vás vhodná kytara elektrická, pokud si chcete čas od času zahrát u táboráku, oceníte spíše kytaru akustickou.

Nelze říci, na který z těchto druhů kytar je snazší hrát. Obecně převládá názor, že díky kompaktnější velikosti a lehčím strunám je pohodlnější, a tím i jednodušší hrát na kytaru elektrickou. Na druhou stranu má tento typ kytary struny blíže u sebe a před hraním je nutné zapojení do zesilovače. To pro někoho může být překážkou a také důvodem, proč dát přednost kytaře akustické.

Ať už se rozhodnete jakkoliv, je dost dobře možné, že se časem vaše preference změní s tím, jak se budete hudebně vyvíjet. Jediným kritériem při výběru první kytary by tedy mělo být to, který typ vás momentálně láká více. Postupem času uvidíte, zda jste se rozhodli správně, nebo se naučíte hrát i na druh, který jste si původně nevybrali.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Elektrická vs. akustická kytara. V čem se liší a kterou vybrat?

Hide picture