Menu
FANZINE.cz

Eragon – Průvodce po Alagaësii: propracované, detailní i výpravné

Redakce

Redakce

1. 12. 2010

Slavná sága Odkazu Dračích jezdců, jež se stala nečekaně celosvětově známou a někdy milovanou, někdy nenáviděnou, navnazuje fanoušky před závěrečným čtvrtým dílem. Speciální průvodce po světě Alagaësii, který sestavil sám autor, Christopher Paolini, slibuje mnohé.

Elfská princezna Arya ve filmu Eragon Zdroj: distributor filmu

Publikace celkem asi o třiceti stranách je kompletním atlasem Paoliniho světa se všemi možnými i nemožnými připomínkami, doplňky, novými informacemi i indiciemi k závěrečnému dílu. Čtenář je přivítán jako nový Dračí jezdec se dostává do všech koutů země, poznává jednotlivé rasy i zvířata, jež zde žijí a učí se pravidlům i povinnostem správného Dračího jezdce.

Kniha je doslova prošpikována různými malými dárečky, které jsou schované v obálkách či malých sešitcích skoro na všech stránkách. Dostanete například dva osobní dopisy přímo od Eragona, věštecké dračí kůstky, sáhnete si na blánu z dračího křídla nebo na srst trpasličího skotu feldûnosta. V sešitcích jsou líčeny buď příběhy z historie Alagaësie, lekce jazyků různých národů, či jen doplňující informace.

Na každé stránce se skví výmluvné kresby všech věcí nebo míst, jež čtenář v knize navštívil, ale si je nedokázal plně představit. Při pohledu na obrázky veškeré představy zapadnou na správné místo. Člověk se poté nedokáže rozhodnout, zda je chce zkoumat do nekonečna nebo postupovat dál. Veškeré ilustrace jsou vyvedeny s precizností a citem pro detail.

Eragon zavede nového Dračího jezdce na místa, kde se odehrály významné bitvy, staly důležité události nebo je k nim vázána nějaká silná vzpomínka. Navštívíte hlavní město elfů, Ellesméru, či trpaslíků, Tronjheim, nebo Eragonovu rodnou vesnici, Carvahall. Upozorněno je i na místo hrobky Eragonova otce Broma nebo na kamenný les trpaslíků.

Ať už čtenář chce nebo ne, na chvíli se opravdu stává Dračím jezdcem a skutečně má pocit, že získává patřičné vědomosti i informace pro další dobrodružství a úkoly. Naučí se historii i přírodopisu Alagaësie, osvojí si základy hlavních jazyků a bude plně připraven na krušný život Dračího jezdce. A pro nadšené fanoušky a znalce je na konci schované i jedno nečekané překvapení.

Sám Christopher Paulini tvrdí, že pracování na průvodci byl zatím nejzajímavější projekt, na kterém kdy pracoval. Sledovat, jak ilustrátoři vdechují jeho Alagaësii život, byla prý úžasná možnost, a on ji plně využil. Sám se zapojoval, přikládal své připomínky a nápady a výsledek opravdu stojí za to.

Místy je sice celkový kladný dojem z celé knihy haněn až kýčovitými ilustracemi, ale to nic nemění na tom, že se jedná o velice svérázný a jedinečný počin. Nádherně zpracovaná a do podrobností vyvedená publikace bere dech a s každou další stranou více a více probouzí nadšení a uznání autorům, jež se jistě nadřeli. Tento průvodce by rozhodně neměl chybět ve sbírce každého správného fanouška Eragona a jeho dračice Safiry.

Název originálu: Eragon’s Guide To Alagaësia
Český název: Eragon – Průvodce po Alagaësii
Autor: Christopher Paolini
Překlad: Olga Zumrová
Ilustrace: Albert A. Knopf
Počet stran: 28
Vazba: vázaná
Rozměry: 305x260mm
Vydal: Fragment, 2010
Doporučená cena: 599 Kč

Hodnocení: ***** (90 %)

Ohodnoťte tento článek:
1
Právě čtete

Eragon – Průvodce po Alagaësii: propracované, detailní i výpravné

Hide picture