Menu
FANZINE.cz

Eragon: Nečekaný úspěch mladého autora

Redakce

Redakce

28. 9. 2010

!SPECIÁL!Když v roce 2004 vyšel první díl Odkazu Dračích jezdců, nikdo nečekal, že by se prosadil výrazněji než ostatní díla fantasy literatury. Tím překvapivější bylo, že se kniha stala bestsellerem a nadchla mnoho lidí různých generací po celém světě.

Christopher Paolini v údolí Paradise Valley Zdroj: kultura.idnes.cz

Eragon, chudý farmářský chlapec z vesnice Carvahall v údolí Palancar, se vydává na lov do temných hor, aby zaopatřil svou rodinu na zimu. Místo zvěře ale nalezne tajemný modrý kámen, z nějž se později vyklube dračí vejce. Drak se vylíhne a Eragon mu dá jméno Safira. Bohužel však Eragona a Safiru vystopují ra’zakové, odporní služebníci zlého krále Galbatorixe, a zabíjí Eragonova strýce Gera, jež ho přijal za vlastního. Eragon se se Safirou a společně s vesnickým vypravěčem Bromem vydávají na cestu za pomstou a ra’zaky pronásledují. Tak začíná velké putování Eragona Stínovraha a Safiry Zářivé šupiny po Alagaesii za spravedlností, pomstou a bojem za svobodnou zemi.

Mladý Dračí jezdec horko těžko studuje kouzla a bojové techniky, jež jsou po všech stránkách náročný a stále urputněji se snaží dopadnout vrahy, kteří mu zavraždili rodinu. Na svých dobrodružstvích cestuje křížem krážem celou zemí a je postaven před dilema, zda se přidat k Vardenům, rebelům, kteří škodí králi, kde jen mohou, nebo být až po zbytek života na útěku. Nakonec se Eragon a Safirou rozhodnou podpořit Vardeny a postavit se Království. První díl končí obrovskou bitvou v sídle Vardenů a trpaslíků, Farthen Dûru, kde Eragon zabije Stína Durzu, zlého černokněžníka ovládaného duchy a tím rozhodne bitvu ve prospěch obránců.

Příběh o mladém, spontánním a neohroženém Dračím jezdci a jeho obětavé a vždy rozumné dračici zaútočil na ušlechtilejší city nejednoho čtenáře. V hlavním hrdinovi se spousta mladých lidí jistě zhlédla, stejně tak v jeho dračici. Jak oba dva společně dospívají, učí se, dělají důležitá rozhodnutí. Především jejich neochvějná sounáležitost je to, po čem touží snad každý. Mít přítele, který bude vždy stát na jeho straně, kdo ho vždy vyslechne a pochopí. A právě z tohoto úžasného vztahu se může Eragon se Safirou těšit a tím pádem jsou ještě nebezpečnější pro utlačovatele Alagaësie.

Autor se při vytváření divoké přírody Alagaësie inspiroval krajinou v místě svého bydliště, což je Paradise Valley ve státě Montana. Země je plná různých nadpřirozených tvorů a opředená tajemnými kouzly. Je velmi rozmanitá, najdeme v ní vyprahlou poušť, hluboký oceán, rozlehlé pláně, vysoké hory, třpytící se hladiny jezer, travnaté louky i nikde nekončící lesy. Krajinu lemují větší či menší města a ani jedno není ani náznakem podobné jinému.

Ovšem si musíme přiznat, že i když je tato kniha vzhledem k věku autora velice zdařilá, některých chyb se přece jen nevyvaroval. Příběh se v určitých bodech zasekne, začne se rozhlížet kolem dokola a vůbec nepokračuje kupředu. Místy je děj neuspořádaný, nepřehledný a neorganizovaně navrstvený na sebe, čili je obtížné se orientovat.

Celkově se jedná o velice kvalitní dílo napsané velmi dobrým autorem, který se ve svém věku překonal. Příběh čtenáře zasáhne přesně tam, kde by měl. V napínavých, bolestných či veselých okamžicích má člověk pocit napětí, smutku, radosti či pobavení a nepřemýšlí o tom, co si dá k obědu. Kniha o dospívání, o důležitých rozhodnutích a dobrodružství opravdu nikoho nudit nebude.

Název originálu: Eragon
Český název: Eragon
Autor: Christopher Paolini
Překlad: Olga Zumrová
Obálka: John Jude Palencar
Počet stran: 488
Vazba: vázaná s přebalem
Rozměry: 152 x 228 mm
Vydal: Fragment, Praha 2004
Doporučená cena: 351 Kč

Hodnocení: **** (80 %)

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Eragon: Nečekaný úspěch mladého autora

Hide picture