Menu
FANZINE.cz

Erilian, město čarodějů od Terezy Janišové má spojitost s Harry Potterem

Redakce

Redakce

16. 2. 2011

Tereza Janišová Erilian město čarodějů perex (výřez z obálky)Kouzla a čáry, záhadné bytosti, příjemná kombinace, navozující tajuplné prostředí příběhu, ve kterém se odehrává také kniha Erilian, město čarodějů od spisovatelky Terezy Janišové. Čím překvapí prvotina od mladé autorky?

Tereza Janišová Erilian město čarodějů 640x300

Ilustrace na obálce knihy Erilian, město čarodějů Autor: Petr Vyoral

V dávných časech žil na Avalonii mladý muž Feriel, jenž jednoho dne našel v lese nádhernou modrostříbrnou hvězdu, která se při jeho dotyku proměnila v krásnou Nebeskou princeznu. Feriel daroval dívce podobu a ona mu na oplátku poskytla vlastní kouzelnou moc. Od té doby lidé v Erilianu postupně získávali magické schopnosti.

Legendu vzniklou už před mnoha lety vyprávěl otec Lean při výletu na Nebeskou věž dceři Kiaře. Při návratu domů společně strávili příjemný večer, vše se však najednou zvrtlo. Člena Velké rady Leana a jeho ženu ještě tentýž den zabil neznámý útočník, jediný kdo přežil, je Kiara, ale ta si bohužel na nic nepamatuje. Opatrovník mladé dívky, lord Tesi, obviní z vraždy svého syna a Kiařiných rodičů jiného čaroděje. Dosáhne Kiara spravedlnosti?

Legenda o Ferielovi a krásné Nebeské princezně příjemně navozuje kouzelnou atmosféru Kiařina dobrodružství a jejích přátel. Lépe se zorientovat v celém příběhu umožňuje mapa města a také kresby, o které postaral výtvarník Petr Vyoral, autor ilustrací několika obálek a také komiksu Poslední Čech.

Srovnatelnost s příběhem mladého kouzelníka Harryho Pottera je zpočátku značná. Ztráta rodičů, neznámý útočník, přežití jen jednoho dítěte, ať už je to chlapec, nebo dívka. Podobnost těchto prvků obou knih navíc ještě podporuje fakt, že se jedná o de facto stejné prostředí a zápletku, město plné kouzel a studium hlavní hrdinky Kiary. Bohužel dnes už se těžko přichází s něčím novým a neokoukaným, proto záleží především na tom, jak to autor dokáže podat.

I přes tyto překážky se nedá říct, že by kniha byla jen nudným přepisem dobrodružství Harryho Pottera. Mladá autorka postupem času dokázala najít cestu k tomu, jak z větší části zaujmout. Vše se začíná měnit právě s příchodem Kiary na univerzitu. Příběh začíná dostávat spád a čtenář se tak může postupně ponořit do dobrodružství ve městě Erilian.

Útrapy ve škole, první láska, zklamání, dobrodružství ve skrytých starých částech města, to všechno a mnohem více provází Kiařin život. Přesně tato témata trápí nejednu dospívající dívku, proto je kniha vhodná především pro čtenářky, které se mohou snadno s Kiarou ztotožnit. Vzhledem k tomu, že zde nějaké větší bojové nebo akční scény nelze najít, mnoho čtenářů asi nezaujme, pokud to nejsou zvlášť romantické duše.

Debutové dílo Erilian, město čarodějů od mladé autorky Terezy Janišové umožňuje příjemně strávit čas s pohodovou knihou. Existují dokonce internetové stránky erilian.cz, věnující se osudu Kiary a vraždě jejích rodičů. Nejedná se sice o naprosto unikátní nápad a začátek nebude pro fanoušky Harryho Pottera ničím novým, přesto se i zde dá najít něco kouzelného, co člověka povzbudí k další četbě.

Název originálu: Erilian, město čarodějů
Český název: Erilian, město čarodějů
Autor: Tereza Janišová
Obálka: Petr Vyoral
Počet stran: 272
Vazba: vázaná
Rozměry: 210 x 150 mm
Vydal: XYZ, Praha 2010
Doporučená cena: 199 Kč

Hodnocení: **** (70 %)

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Erilian, město čarodějů od Terezy Janišové má spojitost s Harry Potterem

Hide picture