Menu
FANZINE.cz
Filmy a seriály

Ewan McGregor ve filmu Válka s mloky? Jednáme o tom, říká režisér

Martin Peška

Martin Peška

15. 12. 2012

FOTO: Válka s mlokyRežisér filmové adaptace Čapkovy Války s mloky, Tomáš Krejčí, potvrdil exkluzivně redakci FANZINE.cz, že v současnosti probíhají jednání s Ewanem McGregorem o ztvárnění hlavní postavy. Tou má být ve filmu syn pana Povondry, František.

video
play-sharp-fill

„Hlavní roli syna pana Povondry se snažíme domluvit s Ewanem McGregorem, ale třeba to nakonec bude hrát někdo z českých herců,“ prozradil Krejčí své přání.

Potvrzená jsou ale zatím pouze dvě jména. Roli zámožného obchodníka pana G. H. Bondyho, který v Čapkově románu umožnil díky svým finančním prostředkům kapitánu van Tochovi rozvážet mloky a obchodovat s nimi, by měl hrát čtyřiasedmdesátiletý americký herec Christopher Lloyd.

Lloyda mohou filmoví diváci znát například jako velitele Kruga z filmu Star Trek 3: Pátrání po Spockovi či jako doktora a vynálezce Emmetta Browna z trilogie Návrat do budoucnosti. Zahrál si ale také ve dvou filmech Miloše Formana. V přeletu nad kukaččím hnízdem hrál jednoho z obyvatel psychiatrického ústavu, menší roli pak ztvárnil ve snímku Muž na Měsíci.

Druhým, již dříve oznámeným (psali jsme), je německý herec Matthias Hues. Ten by měl hrát jen menší roli kuchaře na holandské lodi Kandong Bandoeng kapitána J. van Tocha. I jeho si mohou fanoušci sci-fi pamatovat ze Star Treku, konkrétně jako klingonského generála z filmu Star Trek VI: Neobjevená země. Legendární se stala i jeho věta „Já přicházím v míru,“ z úvodu filmu Temný anděl, kde si zahrál zlého mimozemšťana.

„Výroba celého projektu již započala,“ potvrdil režisér. Aktuálně jeho tým pracuje na developmentu vizuálních efektů, dokončuje finální verzi scénáře a probíhají castingy. Druhý film vznikající pod taktovkou Tomáše Krejčího, fantasy Poslední z Aporveru, by neměl mít na projekt Války s mloky žádný vliv.

Válka s mloky má za sebou už i první předtáčku. „Točili jsme v ateliéru první setkání lidí a mloků chodících po dvou nohách,“ uvedl filmař. Zda ji diváci v kinech uvidí v trojrozměrné verzi, není jisté. „Myslím si, že Čapkovo dílo je natolik silné, že nepotřebuje svojí 3D verzi,“ říká Krejčí a jedním dechem dodává: „Ale nikdy neříkej nikdy.“

Film má být do českých kin uveden pod názvem Válka s mloky, v zahraniční jako The Salamander war. Už nyní je jisté, že by měl film překročit hranice České republiky. „Zatím jsou uzavřené smlouvy pro Německo, Polsko, Francii, Velkou Británii, Rusko a Českou republiku a Slovensko. Chtěli bychom, aby nás pak koupil distributor z USA,“ vyslovil své přání Krejčí.

Finančně podporován hlavně ze zahraničí

I hlavní část financí na film pochází od koproducentů ze zahraničí, mezi které patří hlavně němečtí Bavaria Film Partners nebo polské Alvernia Studios. „Překvapilo nás, že Čapkova předloha více zaujala v zahraničí, než doma,“ vyslovil se producent Války s mloky Jiří Košťál.

Projekt chtěla podle slov filmařů původně podpořit i Česká televize, nakonec ale projekt zamítla. „Česká televize nás nejdříve sama vyzvala k jednání, sdělila nám, že mají o projekt velký zájem, ale potřebují do projektu nastoupit až ve chvíli, kdy budou uzavřené ostatní smlouvy a rozjetá výroba, když jsme tedy smlouvy všude uzavřeli a výroba započala, Česká televize projekt z nám neznámých důvodů zamítla,“ řekl režisér.

Na filmu se podílí jako executive producer i oscarová režisérka Agnieszka Holland, která tvůrcům pomohla se sháněním finančních prostředků v Polsku. „Nevylučuji, že bych jí přenechal režisérskou židličku, když si to bude přát,“ přiznal Tomáš Krejčí, kterému v začátcích filmařské kariéry polská režisérka pomohla. „Napsala všem svým známým dopis, že by se na mě měli podívat a tak mi otevřela dveře k mojí profesionální kariéře,“ vzpomíná.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Ewan McGregor ve filmu Válka s mloky? Jednáme o tom, říká režisér

Hide picture