Menu
FANZINE.cz
Technologie

Experiment OPERA vyvrací Einsteinovy teorie. Hmota je rychlejší než světlo

Jakub Bilko

Jakub Bilko

27. 9. 2011

Evropská organizace pro jaderný výzkum CERN přišla s revolučním objevem. Italským vědcům se podařilo změřit částice, které svou rychlostí předčí světlo, což znamená, že Einsteinova teorie relativity ztrácí svoji absolutnost. 

Seminář lidi seznámil s výsledky experimentu Opera Zdroj: cern.ch

Einsteinova teorie relativity říká, že by nic nemělo překročit světelnou rychlost. O to víc je zajímavější výsledek experimentu s názvem OPERA. Vědci z CERN měřili neutrina, což jsou téměř nehmotné částice dosahující menší velikosti než atom. Ze své laboratoře poblíž Ženevy ve Švýcarsku vyslali paprsek neutrin do italského Gran Sassa, které je vzdáleno 730 kilometrů.

V Rusku vzlétl létající automobil. Sestrojil jej místní důchodce!

Výsledkem bylo velké překvapení. Částice totiž tuto vzdálenost urazily o 60 nanosekund rychleji než světlo, což je pro vědce i s ohledem na odchylku značný rozdíl.

Rychlost světla: 299 792 km/s

Naměřená rychlost neutrin: 300 006 km/s

Odchylka tohoto měření je podle nich pouhých 10 nanosekund. Tady se ovšem objevuje první otazník. U měření těchto částic je třeba postupovat s mimořádnou přesností, takže i malá chybička v řeči čísel může značně ovlivnit výsledek měření.

Zařízení zachycující částice Zdroj: web projektu Opera

Toho se právě chytil fyzik Chang Kee Jung, který označuje měření tohoto experimentu jako chybné. Dostat se na takovou přesnost s odchylkou pouhých 10 nanosekund je podle něj, vzhledem k použité elektronice, nepřesvědčivé. Sami vědci, kteří tento pokus prováděli, nemohli tomuto výsledku uvěřit, a tak se snažili najít sebemenší chybu, ovšem neúspěšně.

Nová technologie pro vojenství? Podívejte se na první tank, který se dokáže zneviditelnit!

Každopádně výsledek celého experimentu se ještě nedá považovat jako oficiální. Měření bude provedeno znovu, tentokrát americkými vědci, kterým se v roce 2007 povedl pokus s podobným výsledkem. Tehdy tomu ovšem nebyl kladen takový důraz vzhledem k velké nepřesnosti měření.

Prokáže-li se fakt, že neutrina jsou skutečně rychlejší než světlo, bude se jednat o velký průlom v oblasti fyziky. Do té doby musí ovšem vědci nashromáždit důkazy, které by byly skutečně přesvědčivé. Zatím je celá věc zahalena řadou otazníků.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Experiment OPERA vyvrací Einsteinovy teorie. Hmota je rychlejší než světlo

Hide picture