Menu
FANZINE.cz
Recenze her

F.E.A.R. 3. Bojíte se rádi? Přečtěte si recenzi hry plné násilí a strachu

Dominik Butschek

Dominik Butschek

25. 6. 2011

Závěrečný díl trilogie se hráče snaží nalákat na další lekačky, strašidelnou atmosféru a velké množství krve. Je to důstojné zakončení série, nebo se stoupajícím počtem dílů klesá kvalita? Je množství krve přímo úměrné kvalitě hry?

fear 3 helikoptera

Na mě si ani s vrtulníkem nepřijdete! foto:ditributor hry

Mnoho hráčů si jistě velmi dobře pamatuje, jak nemohli spát po hraní původního F.E.A.R.u. Přinesl na rok 2005 velmi slušnou grafiku, která podtrhla hororovou atmosféru navozenou zejména klasickou skřípající hudbou. Vývojáři tehdy navíc přišli s inteligentní umělou inteligencí a příběhem o malém děvčeti s paranormálními schopnostmi jménem Alma Wade, která se hráče neustále snažila zabít.

Sjednocení rodiny

Hráč se opět vžije do role Point Mana, hlavního hrdiny prvního dílu. Novinkou však je, že po dohrání mise za Point Mana si ji hráč může zopakovat i za jeho mrtvého bratra, Paxtona Fettela. Místo samopalů a pušek tak přijde ke slovu schopnost posednout nepřátele, bohužel pak se ke slovu znovu dostanou pušky.

Pro hráče, kteří preferují kooperativní hry je připraven mód, kdy každý hraje za jednoho z bratrů, a společně se tak prodírají kampaní. Ta se točí kolem útěku z vězení, záchrany krásné dámy a potažmo celého světa. Zápletka je tedy velmi originální.

Přečtěte si také recenzi exkluzivní hry pro PlayStation 3 InFamous 2!

Hororová atmosféra bohužel díl od dílu klesá a od konstatního napětí se přesunuje spíš k lekačkám, kdy na hráče něco vybafne zpoza rohu podobně jako v Dead Space 2. Osobně si pamatuji, jak jsem se v prvním díle díky atmosféře vyděsil, když jsem se otočil a za oknem na mě koukala Alma. Tehdy do onoho neprůstřelného okna vyletěl celý zásobník a až po pátém cvaknutí samopalu naprázdno jsem byl schopen spustit ruku z myši.

fear 3 skok

Počkejte než skočí a pak tomu ustřelte hlavu!

Ve F.E.A.R.u 3 hráče však čekají jen lekačky, při kterých sebou sice neškubnou jen ti nejotrlejší, ale už to není to správné strašení. Animovaná krev a končetiny všude jinde jen ne na tělech už taky nikoho nevystraší. A to ani v množství, ve kterém ho dodávají autoři.

Krví přeplněné lokace nejsou moc nápadité a občas jsou až přímo nepřehledné. Hráč nejednou neví, kam jít dál, protože si nevšiml žebříku nebo dveří v předchozí místnosti. Navíc už tradičně je hráč hnán úzkým koridorem s malým počtem odboček nebo rozdvojek, které se zase hned spojí.

Máte rádi hororové hry? Přečtěte si recenzi na hru Red Faction: Armageddon!

Naopak plusovou stránkou hry je multiplayer. Jeho nové módy F**king Run a Soul Survivor přinesou mnoho hodin zábavy. Ve F**king Run má hráč za úkol dostat se z bodu A do bodu B. Jednoduché, že? Zezadu však na hráče tlačí oblak kouře, který se neustále posouvá a pobyt v něm po dobu vyšší jak několik sekund končí smrtí. Zepředu zase cestu blokují nepřátelé, takže o zábavu je postaráno.

V Soul Survivor je jeden z hráčů přeměněn v ducha a má za úkol posednout zbylé hráče v časovém limitu. Multiplayer je až pro čtyři hráče, a také je pro tento počet zcela vyladěn. Pokud by však někdo čekal klasický Deathmatch, tedy všichni proti všem, bude zklamán.

Velkým pohonem pro hráče je pak systém, který zaznamenává skóre za akce, které hráč provede. Za strávený čas v krytu, headshoty nebo používání bullet time. Díky tomuto systému se rád vrátím do některých misí, abych zjistil, jestli dokážu hrát lépe než minule.

Verdikt

F.E.A.R. 3 je sice na hony daleko vzdálen od dokonalé hry, ale stále poskytuje dost zábavy, a na rozdíl od jiných stříleček bude hráče bavit i napodruhé. Grafika není nejnovější, ale neurazí a není ani moc náročná. Kampaň má krásných sedm hodin a z toho by se mohlo hodně jiných vývojářů poučit. Hororová atmosféra už není tak silná jako v prvním díle, ale pořád je cítit. Pro fanoušky série nebo hororů můžu F.E.A.R. 3 s klidným svědomím doporučit.

F.E.A.R. 3
Žánr: Hororová akce
Vývojář: Day 1 Studios, Monolith Productions
Distributor: Warner Bros. Interactive, Cenega
Multiplayer: Ano
Platforma: PC, PS3, Xbox 360
Česká lokalizace: Ano, ale později (patch, pouze PC)
Doporučená cena: 899,- PC, 1 199,- konzole, 1 999,- sběratelská edice (pouze pro konzole)

Hodnocení: *** 75 %

  • Klady: Solidní a nenáročná grafika, speciální multiplayerové módy, dlouhá herní doba
  • Zápory: Oproti prvnímu dílu mnohem slabší, atmosféra už není tak hororová, nepřehledné a nenápadité lokace

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

F.E.A.R. 3. Bojíte se rádi? Přečtěte si recenzi hry plné násilí a strachu

Hide picture