Menu
FANZINE.cz
Recenze her

Fable 3 splní hráči sen stát se opravdovým hrdinou. Revoluce začíná

Martin Mašek

Martin Mašek

30. 5. 2011

Fable 3 kostíci!Recenze PC hry!Konzolové hry se jen málokdy dočkají své konverze na PC. Mnohdy je to škoda a zatvrzelý PC hráči přijdou o unikátní skvost herní scény. Díky bohu, že u Fable tomu tak není. Lionhead studios zaválelo a vytvořilo pokračování jedné z nejoriginálnější série konzolových her.

Fable 3

Bezejmenný hrdina Zdroj: Lionhead studios

Fable. Velmi originální. Ohromující. Taková hra tu ještě nebyla. Dobrá, hra na hodného nebo zlého hrdinu ano, ale nikdy neovlivňovala vzhled postavy na takové úrovni jako ve Fable. První díl, středověká hodně koridorová rubačka, se líbila konzolovým hráčům natolik, že se Lionheadi rozhodli konvertovat na PC a přidat ještě pár questů a vzniklo tak Fable: Lost Chapters. Každé rozhodnutí mělo vliv na postavu, a to nejen na sociální úrovni, ale i vzhledově. Například plně kladný hrdina měl bílé vlasy, svatozář a lidé ho milovali, kdežto záporákovi začly na čele růst rohy a kolemjdoucí na něj bučeli nebo utíkali.

Bohužel, i když byl první Fable trhák, dočkal se druhého dílu, který vyšel pouze na konzole. Je to škoda, protože tak pro PC hráče vytváří díru v příběhu a tak trochu nechává hráče tápat, o čem to vlastně sem tam mluví. Fable II odehrávající se v době koloniální zhruba 500 let po událostech prvního dílu, se vrací na známá místa a ke známým charakterům. Hrdina druhého pokračování, Sparow, se stane králem, zplodí dva potomky a umírá, zanechávajíc jednomu z potomků svůj hrdinský odkaz. A tak konečně přichází díl třetí.

50 let po událostech Fable II, král – Hrdina umírá a přenechává svůj trůn nejstaršímu synovi, Loganovi. Bohužel, ten se z takřka neomezené moci zblázní a rozdává jeden šílený rozkaz za druhým. Poddaní se bouří a revoluce je na spadnutí. Nový Hrdina nebo Hrdinka Albionu je nucen(a) si hned na začátku vybrat, zda nechá zastřelit svého partnera nebo partu vzbouřených vesničanů. Zdrcen(a) ze svého rozhodnutí prchá ze zámku s osobním komorníkem Jasperem a starým šermířem Walterem. Při úprku najdou tajnou chodbu Hrdinů a jsou přeneseni do tajemné komnaty hrdinů a snaží se odtud začít revoluci.

Chceš si hrát na hrdinu? A máš na to?

Fable 3 se drží původního konceptu hrdinského hledání jako v prvním díle. V tajné komnatě se nachází stůl s mapou a tedy úkoly, komnata se zbraněmi a kouzly, komnata s oblečením, účesy, vousy a tetováním. Všechny peníze, které hrdina nashromáždí, jsou prezentovány obrovskou kupou zlata, která společně s trofejemi má také svou místnost. Speciální je pak LIVE místnost pro multiplayer.

Fable 3 - kostým

Král Kuřecí Hlava z Hentaky .. Zdroj: Martin Mašek, topzine.cz

Příběhových i nepříběhových úkolů je dost a stejně jako všude jinde je nejlepší postarat se o splnění všech. U spousty z nic se nejeden vtipálek zasměje, například quest, kde si musí hrdina obléknout slepičí oblek a jít lovit slepice, které za ním pak běží a sborově pokvokávají chytlavý song. A díky bohu, že to není jediný úsměvný moment. Fable 3 je plný takových momentů a je to moc dobře, v mnoha hrách takový element chybí. Vtipné konverzace a úkoly? Rozhodně ano, to je správná cesta.

Ve většině úkolů provází hrdinu jiskřičková cesta vedoucí k cíli, což není zrovna košer. Tím se zábava a trable eliminují jen na jednoduché chození z místa na místo, tam to pozabíjet, tam vykopat, tu koukat. Lehkým zpestřením jsou jako i předtím Démonické mluvící dveře, které nikdy přesně nezadají cíl cesty, ale jen naznačí, co vlastně chtějí. Například přivést dokonale štastnou a nevinnou osobu, ukázat mocnou zbraň nebo navázat homosexuální vztah.

Nepovinnou částí je pak hledání zlatých a stříbrných klíčů, hledání dřevěných a stříbrných truhel nebo dokonce kopání pokladů a potápění. Ve všem tomhle nepovinném shonu pomáhá neodbytný společník – pes, který je s hrdinou od samého začátku. Pokaždé, když pes štěká, znamená, že něco našel a vyplatí se jít za ním. Dřevěné truhly obsahují jen obyčejné věci a není potřeba žádný klíč k jejich otevření. Kdežto stříbrné obsahují skutečné poklady, ale potřebují specifické množství klíčů k otevření. Uvnitř se dají najít zbraně, kupa zlata nebo speciální předměty. Zlaté klíče otevírají jen zlaté dveře, za kterými se dají najít poklady a oblečení.

Jak ty na mě, tak já na tebe

Sociální vztahy mezi hrdinou a NPC jsou dovedeny téměř k dokonalosti. Na druhou stranu očekávat rozvinuté rozhovory nebo spletité vztahy nelze. Veškerá společenská konverzace se skládá jen z několika, možná i desítek, akcí a fint, například tanec, paci, paci pacičky, objetí a tak dále. Všechny sociální interakce se pak musí provádět držením příslušné klávesy po dobu nezbytně nutnou, aby měla efekt. Pokud se provádí příliš dlouho nebo krátce, není vliv na postoj k vaší postavě tak markantní.

Fable3 Cesta k trůnu

To vypadá, jako by všichni chtěli peníze

Součástí Fable 3 je i rodina. Hrdina si může najít ženy nebo muže a podle jejich orientace a povahy s nimi může navázat vztah, přátelství, nejlepší přátelství, homosexuální i heterosexuální vztah, ale i odtažitost, nenávist a podobně. Hrdina si dokonce může založit rodinu, svatbou a koupí domu začínaje, plozením a vychováváním dětí konče. Není třeba bát se polygamie, tedy většího množství partnerů, pokud se nenachází ve stejném městě, není se třeba bát vzájemné interakce a následného rozvodu. K tomu pak ale následuje dělení majetku, alimenty a zaručená nenávist.

Vztahy ve Fable jsou propracovány dobře, i když stereotypně, všechny vztahy probíhají stejně: začáteční přátelství, úkol na povýšení vztahu, balení, držení za ruce a rande na romantickém místě, polibek, následné a neodmyslitelné Miluji Tě, které může hrdina zakončit svatbou. Jestli se to zdá moc, je toho ještě víc. Po svatbě může následovat i sex s partnerem, nebo dokonce několika partnery, možné těhotenství, narození potomka a jeho výchova. Opět je na výběr mezi sexem chráněným a nechráněným. Rozdíl mezi následky si snad každý dokáže odvodit. Také není problém chytit pohlavní nemoc. To by o vztazích bylo jen na okraj, neboť by se mohlo zdát, že Fable jsou spíš Sims, než zdařilou RPG hrou.

Ruce vzhůru, gatě dolů !!!

Vzhledem k tomu, že hrdina musí občas nějaký ten dům koupit, musí si na ně umět vydělat. Peníze se dají sehnat jen aktivní prací nebo pasivním příjmem. Prací se nemyslí plnění úkolů, to by měl hrdina dělat bez nároku na honorář, ale řemeslná práce – pekaře, kováře nebo barda. Řemesla jsou prezentována příjemnou mezihrou rychlých prstů. Musí se zmáčknout správná klávesa ve správný čas, aby bylo kolo úspěšně splněno. S každým povedeným kolem se zvyšuje odměna, ale i rychlost, jakou se musí klávesy mačkat. Nepovedený pokus končí návratem na začátek.

Fable3 souboj

Hula ho, ty ošklivý, zlý pejsku

Stejně tak se hrdina může vrhnout na obchod s nemovitostmi. Skoro každá budova ve světě Fable se dá koupit, od obyčejné chatky, hospod a obchodů až po zámky a honosná sídla šlechticů. Domy se dají pronajmout, a plyne z nich tak zisk, hospody a obchody vydělávají samy od sebe. Jako i ve skutečnosti, i ve Fable domy chátrají a je nutné je opravovat, jinak negenerují zisky. Všechny finance se sčítají a odečítají každých 5 minut, takže se obchod s nemovitostmi velmi vyplatí. Pokud nájemník nevyhovuje, je možné ho vyštvat, zvýšit nájem, v případě obchodů zvednout ceny a podobně.

Trnová koruna nebo svatozář?

Cesta ke koruně, kterou hrdina musí ujít, je sbírání spojenců, kteří by dokázali pomoci s revolucí a svrhnutím zlého krále. Hra je tak rozdělena na několik kapitol, každá končí získáním dalšího spojence a přenesením do nejspíš astrální sféry. Tam se hrdina setkává s Terezou, známou z prvního i druhého dílu, které hrdinovi doplňuje příběh povídáním. Mnohem zajímavější v tomto astrálním světě jsou jednotlivé úseky. Cesta ke koruně je rozdělena na několik částí, ohraničenými bránami, které nelze obejít.

Mezi branami se pak nachází truhly s pokladem. Uvnitř se nachází vylepšení účinnosti zbraní, vylepšení kouzel, balíčky s výrazy, zlepšení řemesel nebo nová kouzla a jejich vylepšení. Otevření každé truhly na cestě ke koruně pak stojí hrdinské body, odměny za úkoly, a těch není nikdy dost, takže se může stát, že některé truhly zůstanou zavřené. Proto je třeba pečlivě zvážit, které z nich otevřít. Avšak je možné se k těm neotevřeným vrátit a otevřít je později.

Palicí po hlavě aneb Narkóza za desetikačku

Konečně se dostáváme k boji. Ten není nijak ošizen navzdory tomu, jak jsou ostatní aspekty hry rozvinuté. Souboje nejsou nudné a dají se pojmout z mnoha úhlů. Cesta bojovníka s mečem nebo kladivem, ostrostřelce s puškou nebo pistolí a kouzelníka se v mnohém liší, stejně jako efekty zbraní. Souboje s jednotlivými protivníky jsou občas zakončeny parádní finesou ve slow-motion.

Fable3 interaktivní mapa města

..a koupím si Tebe, Tebe i Tebe

Zbraně se dají kupovat v obchodech nebo nacházet v truhlách a každá z nich má pár nepovinných úkolů, které po splnění vylepší vlastnosti zbraně, nebo přidají speciální schopnost. Kombinací je skutečně mnoho. Protivníků je nekonečná zásoba, většinou útočí v ohromných tlupách. Vlci, loupežníci, bandité, vlkodlaci, kostlivci nebo skřeti lemují snad všechny cesty a jsou v každé malé jeskyni. Postupem času a se zvyšujícími se schopnostmi hrdiny se tlupy stávají nebezpečnějšími a většími. Občas se k hrdinově putování přidá i nějaké to NPC, některé i bojovné.

Nechval dne před večerem

Ale není všechno zlato, co se třpytí. Někomu se může zdát grafika poněkud chundelatá a růžovoučká. Není divu, všechno, i přes výborný engine, vypadá až moc pohádkově a občas by se mohlo zdát, že místo boje s lítým vlkodlakem se s ním hrdina začne mazlit. Nemluvě o tom, že většina NPC jsou si na chlup podobné, liší se jen jménem a statistikami.

Vlastně celá hra je doprovázena neuvěřitelným množstvím statistik a sum. Počet genetických dětí, počet adoptovaných dětí, počet partnerů, počet zabití, počet zločinů, počet milenek, počet lidí při skupinovém sexu, nejvíc nahromaděného zlata a podobně. Každý si tak najde něco, v čem by chtěl vynikat.

Další, co by se dalo vytknout, je přílišná nápověda během úkolů. Světelná stopa je sice fajn, ale tím se zabije veškerá zábava, ale to je bohužel trend novodobých her, kde víc vládne jednoduchost a přímočarý přístup. Hru možná i zabíjí trochu nudně se opakující vztahy a sociální interakce. Přílišná pohádkovost špatně odráží pozadí příběhu, vtáhnutí do děje a naléhavost celé situace kolem revoluce je kvůli tomu odsunuta stranou, a to hře rozhodně neprospívá.

Fable III je úžasná hra, po herní stránce má všechno, co by se od RPG hry mělo očekávat ve zjednodušené verzi. To však ale na kráse neubírá a hra je úžasně zábavná a velmi rozvinutá na všechny strany. I když dojdou úkoly, stejně bude pořád co dělat, co kupovat a koho balit. Fable III by si neměl nechat ujít nikdo, ať už fanoušek The Sims nebo Dragon age. Všichni si najdou svoje.

Fable III
Žánr: Akčně nadýchané RPG
Vývojář: Lionhead
Distributor: Microsoft games
Multiplayer: Ano
Platforma: PC , Xbox 360
Česká lokalizace: titulky
Doporučená cena: 1 459,- Kč

Hodnocení : 85%

Klady :

 • Líbivá grafika
 • Množství úkolů
 • Sociální interakce
 • Řemeslnické minihry
 • Obchodování
 • Zajímavý příběh
 • Originální ztvárnění
 • Rozmanitost celé hry

Zápory :

 • Až moc jednoduché
 • Moc pohádkové
 • Po čase stereotyp

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Fable 3 splní hráči sen stát se opravdovým hrdinou. Revoluce začíná

Hide picture