Menu
FANZINE.cz
Filmy a seriály

Faktor Psí: Krotitel duchů vás provede klasickým sci-fi seriálem

Lucie Šimůnková

Lucie Šimůnková

12. 5. 2012

FOTO: Factor PsiDan Aykroyd vás provede příběhy, ve kterých nechybí tajemno, napětí, hrůza ani horor. Nudit se u nich určitě nebudete.

FOTO: Factor Psi

Tým vyšetřovatelů je vždy na místě činu. Zdroj: distributor seriálu

Kanadský televizní seriál, inspirovaný případy skutečné vědecké organizace, zmátl ve své době diváky natolik, že paranormálním jevům v něm zobrazeným uvěřili. Dan Aykroyd, průvodce seriálem, získal cenu Snuffed Candle (sfouknutá svíčka) za propagaci pseudovědy a uvádění show, která přispívá k celkově špatnému chápání vědeckých metod. Skeptici zde však přehlédli, že seriál byl od začátku míněný jako fikce.

Psí, třiadvacáté písmeno řecké abecedy, pochází z řeckého psyche, slova označujícího mysl nebo duši. V parapsychologii jde o termín, který odkazuje k různým formám mimosmyslového vnímání nebo psychokineze. Tradičně se rozděluje na dvě podoblasti – psí-gama pro oblast mimosmyslového poznávání a psí-kappa pro oblast mimosmyslového jednání.

Seriál Faktor Psí: Kronika paranormálních jevů se vysílal mezi lety 1996 a 2000 a ve čtyřech sezonách bylo uvedeno celkem osmaosmdesát epizod. Žádná z nich přitom nepostrádala úvodní a závěrečné slovo od Dana Aykroyda, jehož mladší bratr Peter byl autorem námětu.

FOTO: Factor Psi

Tým O.S.I.R. v čele s průvodcem Danem Aykroydem.

Úvod epizod také poskytuje divákovi zdání důvěryhodnosti, a sice větou, vysvětlující, že následující příběhy jsou inspirovány skutečnými případy Úřadu pro vědecké vyšetřování a výzkum (zkratka O.S.I.R.). Organizace O.S.I.R. skutečně působila a v rámci svých širokých aktivit provozovala také malé oddělení vyšetřující takzvané paranormální incidenty.

Hlavními hrdiny seriálu jsou členové tohoto oddělení, kteří se při svých pátráních setkávají s případy strašidelných domů, poltergeistů, zázraků, telekineze, posedlostí, exorcismu a dalších. Podle pravidel vědecko-fantastických seriálů přitom využívají nejmodernější technické vybavení a vědecké metody.

V rozmanitosti je síla

Faktor Psí navazuje – a v mnohém je zároveň předchůdcem – na mnoho science fiction seriálů. Jako nejzjevnější paralela se jeví Akta X (1993 až 2002), avšak přístup týmu O.S.I.R. je vědečtější a seriál obsahuje často prvky dokumentu. Jednotlivé díly sledují uzavřené případy a dějové linie, které by se táhly více epizodami, se zde takřka nevyskytují.

[youtube_660]nHO1aUm2njw[/youtube_660]

Silnou stránkou je velká rozmanitost témat, tým zkoumá paranormální jevy v přírodě, u lidí z psychického i fyzického hlediska, zajímá se o cestování v čase i o UFO. Seriál si přitom drží vysokou úroveň epizod, jejich zpracování (pečlivé speciální efekty) i hereckých výkonů. Obsahuje samozřejmě i slabší díly, ale celkově jde o nadprůměrný pořad.

Dan Aykroyd se proslavil jako člen komediální dvojice The Blues Brothers, kterou vytvořil spolu s Johnem Belushim ve slavném pořadu Saturday Night Live. Je však také spoluautorem scénáře a jedním z hlavních hrdinů dvoudílných Krotitelů duchů. V soukromém životě podporuje například skupinu pro výzkum UFO. Jeho postava je tudíž s žánrem sci-fi spojená.

Je to všechno skutečné?

Kolem seriálu za pomoci bratrů Aykroydových vznikla představa, že příběhy epizod jsou skutečnými případy, které organizace uvolnila pro zveřejnění, pouze pod podmínkou, že budou pozměněny všechny detaily. Vznikla například internetová stránka, která popisovala velmi detailně práci výzkumného týmu se všemi detaily. Později však byla označena jako hoax.

[youtube_660]Igs6Wmc9Y4Y[/youtube_660]

Klíč k seriálu tak můžeme vidět spíše v Aykroydově komediální minulosti než v tajemné organizaci vyšetřující nevysvětlitelné jevy. Faktor Psí hraje s divákem hru o vlastní důvěryhodnosti. Pokud na ni přistoupí, užije si u hodinových epizod dobrou atmosféru, množství napínavých příběhů a místy také mrazení v zádech.

Pokud jste sledovali pátrání agenta Muldera nebo jste fanoušci současnějšího Fringe, rozhodně se vyplatí ve volných chvílích zabrousit do laboratoří organizace O.S.I.R. Přečíst si o nich můžete i v knize, pod kterou je podepsán Dan Aykroyd a která vyšla v češtině v roce 1999. Rozhodně této návštěvy do světa paranormálních jevů nebudete litovat.

Faktor Psí: Kronika paranormálních jevů (Psi Factor: Chronicles of the Paranormal)

Drama / Sci-fi
Kanada, 1996, 88 x 50 minut

Režie: Bruce Pittman
Hrají: Dan Aykroyd, Nancy Anne Sakovich, Barclay Hope, Colin Fox

Hodnocení: 4****

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Faktor Psí: Krotitel duchů vás provede klasickým sci-fi seriálem

Hide picture