Menu
FANZINE.cz
Komiks

RECENZE: Famózní Návrat Amazing Spider-Mana. J. Michael Straczynski nakopnul pavouka i celou sérii

Jakub Ehrenberger

Jakub Ehrenberger

20. 4. 2011

Komiks Amazing Spider-Man: NávratPetera Parkera kousnul v laboratoři radioaktivní pavouk a daroval mu tak schopnosti, které vedly ke zrodu superhrdiny. Jenže jak řekl strýček Ben, s velkou mocí přichází i velká zodpovědnost. Občas, a to si bude muset Peter přiznat, však přichází mnohem víc. I smrt.

Komiks Amazing Spider-Man: Šťastné narozeniny (ilustrační)

Spider-Man tak, jak jej dobře známe Autor: J. Scott Campbell

Spider-Man patří k nejvděčnějším superhrdinům na českém trhu a vrchovatou měrou se o to v posledních letech zasluhuje především scenárista J. Michael Straczynski. Právě on před lety poslal pavoučí kostým do čistírny a vrátil světu hláškujícího hrdinu z lidu, který se potýká s problémy na všech myslitelných frontách. Není divu, že Návrat se po letech dočkal dalšího vydání.

Seznamte se, Ezekiel

Spideyho hned na počátku příběhu čeká pořádná rána na solar. Nedá mu ji však nevyzpytatelný protivník, nýbrž muž jménem Ezekiel. Ač se to zdá neuvěřitelné, postarší podnikatel zjevně disponuje velmi podobnými schopnostmi jako Peter. Peterovi však hrozí bezprostřední nebezpečí mnohem starší než celý Manhattan, a tak místo odpovědí zůstanou v Peterově hlavě spíše jen otázky.

Do města totiž přichází Morlun, tajemná bytost z hlubin minulosti, která se živí absorpcí hrdinských schopností. Přestože jej Ezekiel varuje, Spider-Man nedokáže potlačit svou morální touhu pomáhat lidem a postaví se tajemnému muži čelem. Jenže Morlun není jen potulný taškář z dob dávno minulých.

Nesnesitelná lehkost zbití

Straczynski se v Návratu vrací ke Spider-Manovým kořenům, současně však nezapomíná na to, jaké vlastnosti dělají z Pavoučího muže tolik oblíbenou postavu.  Jednak je to humor, přičemž v podání tohoto scenáristy se rozhodně nejedná jen o levnou náhražku zalitou horkou vodou, jednak je to Parkerova lidovost.

Na rozdíl od dalších komiksových hrdinů nalézá čtenář ve Spider-Manovi něco ze sebe. Peter je obyčejným chlapcem, trochu inťoušem, kterého na střední kousnul pavouk. Touží po dívce svých snů, jeho rodiče nejsou milionáři a nepochází ani z cizí planety, ani ho nevyhnali z Asgardu. A tuhle obyčejnost si Peter zachovává i před čtenářovýma očima. Straczynski se nám nebojí připomenout Peterovo dětství, jeho lásku k bližním či smysl pro spravedlnost, aniž by tím jakkoli ohrozil běžící příběh.

obálka Komiks Amazing Spider-Man: Šťastné narozeniny

Navíc Spider-Mana staví před určitou vnitřní reflexi, jejímiž katalyzátory jsou zejména obě zbývající ústřední postavy příběhu. Ezekiel donutí Petera přemýšlet o jeho vlastní podstatě, o tom, kým nebo čím se Peter v masce stává, Morlun mu zase velmi krvavým způsobem připomene, že i pavouci trpí bolestí.

Reflexe kreslená na papíře

Fanoušci Spider-Manovské série už si na výtvarný projev Johna Romity Jr. zvykli, takže pokud čtenář držel v rukou alespoň některý z českých překladů série The Amazing Spider-Man, ve staronovém sešitě Návrat jej toho příliš nepřekvapí. Romita vsadil v řadě okem na prolínající se záběry, kdy často vidíme na pozadí současného děje některou situaci z minulosti coby matnou vzpomínku. Spider-Manova reflexe nad vyřčeným tím získává i vizuální rozměr. Kromě toho nechybí ani několik dvoustránkových ilustrací, které však nenabízejí celkový pohled, ale několik roztříštěných událostí ze souboje Spidey vs. padouši, které byly jen spojeny do jediného obrazu.

Spider-Manův Návrat staví především na lehkonohém příběhu, který vrací mezi pavučiny úsměv. Ať už jde o humor situační nebo nějakou Parkerovu hlášku, Straczynskému se daří jejich potenciál vyčerpat. Kniha přitom dokazuje, že The Amazing Spider-Man může být pevným základním kamenem komiksové četby mladšího čtenáře, aniž by tím jakkoli intelektuálně trpěl čtenář o pár let starší.

Název originálu: The Amazing Spider-Man Vol. 1: Coming Home
Český název: The Amazing Spider-Man: Návrat
Scénář: J. Michael Straczynski
Překlad: Jiří Pavlovský
Kresba: John Romita, Jr.
Počet stran: 152
Vydala: Crew, Praha 2011

Hodnocení: **** (80 %)

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

RECENZE: Famózní Návrat Amazing Spider-Mana. J. Michael Straczynski nakopnul pavouka i celou sérii

Hide picture