Menu
FANZINE.cz
Fantasy knihy, fantasy literatura

Fantasy kniha Gorian nebyla pokřtěna šampaňským, ale hvězdnými kameny

Redakce

Redakce

28. 10. 2011

OBR: Alfred Bekker - GorianPrávě v těchto dnech se na pultech knihkupectví objevil první díl nové fantasy řady o mladém čaroději Gorianovi – Odkaz hvězdných mečů německého spisovatele Alfreda Bekkera.

Na podzim roku 2010 začala v Německu vycházet trilogie o mladém čaroději Gorianovi, který je od narození veden svým otcem ve víře, že se jednoho dne bude muset postavit mocnému černokněžníkovi Morygorovi. Zdánlivě klasické téma družinové fantasy, v níž je hlavní hrdina doprovázen nejbližšími přáteli, aby porazil takřka všemohoucí zlo, vybočuje zejména pojetím magie nebo podobou ras.

FOTO: Spisovatel Alfred Bekker

Zdroj: alfredbekker.de

Alfred Bekker (27. září 1964 v Německu) píše od čtrnácti let. Začínal se sci-fi romány, k nimž v dalších letech přidával knihy a novely s hororovými prvky. Nevyhnul se ani westernům. Českým čtenářům může být znám pod pseudonymem Neal Chadwick, pod nímž mu u nás vyšly i dva detektivní romány z cyklu Komisař X.

Jeho jméno je však spjato i s akční řadou Ren Dhark, která u nás vycházela v 90. letech a kterou lze svým pojetím přirovnat k dodnes velmi populární řadě Mark Stone. Na knihy Alfreda Bekkera této série však již nedošlo. České vydání řady bylo přerušeno, a tak jedinou připomínkou té doby je již jen fandovská internetová stránka.

V posledních letech se autor obrací zejména k mladším čtenářům. Například jeho knižní řady Da Vincis Fälle (Da Vinciho případy), Ragnar či Wikinger (Vikingové) se nesou v duchu klasické fantasy po vzoru J. R. R. Tolkiena nebo C. S. Lewise.

Gnóm tu není fousatý trpaslík nenávidící elfy, kteří se ostatně v této knize ani neobjeví, ale bytost pohybující se na hranici běžné lidské reality a snového podzemního světa, jako by se Alfred Bekker snažil vymanit z klasických klišé žánru. Nebylo by to poprvé, neboť i ve své řadě Das Reich der Elben (Říše elfů) autor popisuje elfy spíše jako skřítky než jako charismatické blonďáky se špičatýma ušima.

Podívejte se na video, kde Alfred Bekker zdraví české čtenáře

V Německu již vyšly všechny díly gorianovské trilogie, čímž je cyklus uzavřen. Tak se k českému čtenáři dostanou jednotlivé knihy doslova s ročním odstupem. První díl nazvaný Odkaz hvězdných mečů lze najít v knihkupectvích, na jaře příštího roku by měl být k dispozici i druhý díl s názvem Strážci magie. Rozhodující bitvu mezi Gorianem a Morygorem český čtenář prožije opět na podzim roku 2012 v závěrečné knize příznačně pojmenované Říše mrazu.

V Havlíčkově Brodě proběhl neobvyklý křest

OBR: Obálka knihy prvního dílu Odkaz hvězdných mečů z cyklu GorianPřekladu se ujala Iva Oxböll, s níž se mohli sejít i návštěvníci nedávno proběhlého 21. Podzimního knižního veletrhu v Havlíčkově Brodě, kde na stánku nakladatelství Grada knihu pokřtila jako první kmotřička.

Hned na úvod přečetla akční bojovou a s poetickou zdravicí zasypala knihu hvězdnými kameny. Šampaňské je pro křest fantasy příliš patetické, a tak se symbolickým vyzněním křtilo kamínky, které podle příběhu v den Gorianova narození spadnou z nebe.

Čtěte také exkluzivní ukázku z knihy Gorian

A nebyl to jediný magický prvek křtu. Druhou kmotřičkou se stala přímo redaktorka knihy – Dana Martinová, která pozorným divákům u pultů s knihami představila samotného Alfreda Bekkera.

Poslední kmotříček, který vzal do rukou váček s hvězdnými kameny, se mohl přihlížejícím zdát poněkud zvláštní. Dlouhý hnědý kabát, u pasu se mu kýval meč a přitom nervózním pohledem zkoumal okolí. Na křest se totiž podařilo přivést i samotného Goriana, který jako poslední knize popřál zejména šťastný konec a sám sobě vítězství nad Morygorem.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Fantasy kniha Gorian nebyla pokřtěna šampaňským, ale hvězdnými kameny

Hide picture