Menu
FANZINE.cz
Literatura

Fantázia vyšla ako na zavolanie. Decembrové čítanie všetkých poteší

Jakub Ehrenberger

Jakub Ehrenberger

29. 12. 2010

Čekání na letošní poslední výtisk slovenského magazínu Fantázia se sice trochu protáhlo, o to povedenější číslo se však podařilo slovenské redakci zkompilovat. Pro pravidelné i příležitostné čtenáře ten pravý dárek k Vánocům.

Jeff Bridges vévodí obálce prosincové Fantázie Zdroj: distributor filmu

Juraj Malíček, šéfredaktor Fantázie, ve svém tradičním úvodním sloupku píše, že čtenář v rukou drží „nekonečne nadupané číslo Fantázie“. Může se to zdát jako přehnané tvrzení a sám autor později v úvodníku tenhle svůj výrok trochu shodí, nicméně obsah prosincového čísla za zády nesouhlasně kroutí hlavou. Ano, tohle rozhodně je nejlepší číslo Fantázie, které jsme za letošní rok recenzovali.

Tron na obálke, Tron vo vnútri

Obálce časopisu vévodí Jeff Bridges coby jedna z ústředních postav pokračování letitého snímku Tron, po boku má své herecké kolegy. Letošní audiovizuální podívané Tron: Dědictví je věnováno hned několik stránek. Kromě preview snímku se v krátkosti podíváme i na jeho předchůdce, třešničkou na dortu je pak rozhovor s Jeffem Bridgesem. Interview sice není původní, to mu však nikterak neubírá na zajímavosti.

Druhým preview čísla je krátký pohled na první díl závěrečné kapitoly o chlapci, který přežil. Vzhledem ke zpožděnému vydání Fantázie nicméně článek o Harry Potterovi a relikviích smrti asi většinu čtenářů s ničím novým neseznámí. V recenzích se dočtete názor Ďura Červenáka na Legendu o sovích strážcích, Scotta Pilgrima proti zbytku světa či Benga v záloze, řízky mezi čtenářstvem určitě potěší série článků provázaných snímkem Machete, které napsal Marek Vatraľ.

Vianočné snímky a množstvo televíznych seriálov

Tradiční ozdobou filmové sekce Fantázie bývá rubrika Od 10 k 5. Ta se tentokrát věnuje vánočním snímkům, a to těm nejtradičnějším, nebo naopak nejnestandardnějším. Autoři v článku Šťastné a veselé a veľa duševného zdravia properou takové vánoční stálice jako Mrazík, Tři oříšky pro Popelku nebo Sám doma, dostane se ale také na několik snímků, které v českých televizích nevídáme. Kolik z vás tuší, o čem je Perinbaba?

FOTO: Jedním z typických vánočních fimů je komedie Sám doma.

Jedním z typických vánočních fimů je komedie Sám doma. Zdroj: jaymckinnon.com

Velmi dobrým vývozním artiklem Fantázie bývá sekce o seriálové tvorbě, která rozhodně nezůstává v rámci nabité filmové sekce pozadu. Prosincové číslo nabízí především krátký pohled na novinky letošní seriálové sezóny, nechybí však ani tradiční recenze. Lákavě vypadá z popisu Martina Karlíka zejména seriál Anatomie lži (Lie to Me) z dílny televizní stanice Fox, pokud si však potřebujete napumpovat žíly adrenalinem, vhodnější volbou bude jeden z dvojice The Bannen Way a Sons of Anarchy. Zatímco první jmenovaný je webseriál o kriminálníkovi, druhý kousek se odehrává v prostředí motorkářského gangu a zdobí jej protáhlá tvář Rona Perlmana.

Iron Man stál Fantázii modelom

Sekce Fotosession Fantázie běžně v recenzích prostor nedostává, protentokrát však výjimka potvrdí pravidlo. Fotografickou dvojstranu totiž navštívil Iron Man ve svém úplně prvním kostýmu, z něhož místy téměř odkapává olej. Figurka je velmi detailně zpracovaná, což potvrzuje její nasnímání z nejrůznějších úhlů. Až na některých obrazech váháte, zda jde opravdu pouze o figurku.

Kostýmům se věnuje Fantázia i v rubrice animanga. Zasvěcení už jistě tuší, že bude řeč o fenoménu cosplay, tedy převlékání se za hrdiny z oblíbených (anime) seriálů, komiksů, počítačových her a všech dalších okruhů, kterým fanoušek holduje. Martina „Miyu“ Beláková nejdříve čtenáře s celým fenoménem v krátkosti seznámí, na následující stránce pak ohodnotí některé fanouškovské kostýmy z Comics Salónu. Podobná tématika v produkci česko-slovenských časopisů doposud chyběla, takže doufejme, že její existence ve Fantázii nebude pouze krátkodobou záležitostí.

Šliapni na plyn, vyšiel nový R. E. Feist!

Milujete vůni benzínu a spálených pneumatik, ale peněženka vám nedovoluje pořídit si lamborghini a provětrat jej na německé dálnici? Pak pravděpodobně sedáte za volant alespoň doma, ať už na počítači nebo prostřednictvím nějaké herní konzole. Milovníkům závodních her asi netřeba představovat giganta na tomto poli, sérii Gran Turismo. Pavol Buday se rozepsal o páté kapitole tohoto seriálu.

obálka Michael Marshall Smith: Není cesty zpět

V literární sekci si urval pro sebe několik článků spisovatel Michael Marshall Smith, jemuž nedávno vyšel v češtině román Není cesty zpět. Mají však vesměs čistě propagační charakter. Naopak kvalitativním vzestupem vzhůru prochází představování autorů a jejich světů. Po Robertu Holdstockovi, na jehož profil jsem v minulé recenzi spílal, došla řada na Raymonda E. Feista. Zuzana Kamenská, autorka článku o Feistových světech Midkemii a Kelewanu, však čtenáře zbytečně neunavuje pouze výčtem jednotlivých knižních dobrodružství, ale představuje samotné dějiště příběhů. Rozhodně facebookový palec nahoru.

Pokud byste po návštěvě Feistova středověku zatoužili po středověku sci-fi žánru, poučeným průvodcem vám těžko může být někdo jiný než Miloš Ferko. Slovenský teoretik žánru se v článku Posledný berie všetko věnuje kořenům vědecké fantastiky.

Dievča v tajomnom lese

V povídkové sekci se tentokrát dočkáme trojice slovenských autorů. Dvojicí kratších povídek přispěli do tohoto čísla Štefan Huslica a debutující Zuzana Šoková. Slovenský autor, který bohužel už svou tvorbu nerozšíří, se v povídce Narodený v Československej socialistickej podíval na území Československa po neúspěšné Sametové revoluci. Jeho příjemně vystavěný příběh z malé slovenské vesničky nejspíše zapůsobí silněji na pamětníky (poprvé vyšel v roce 1997), pro mladší generaci čtenářů je však taktéž vztyčeným ukazovákem.

obálka Fantázia 05/2010

Zuzana Šoková ve svém příběhu Kyslé uhorky xero ufónky vsadila na mimozemský život. Svého hrdinu nechala zamilovat se do ufonky, a když je člověk zamilovaný, dělá bláznivé věci. V dosti naivním duchu se však nese i samotné vyprávění, jemuž by přece jen slušelo trochu míň popisu a víc děje.

Slovenskou fantasy tvorbu reprezentuje v závěrečném čísle letošního roku taktéž debutující Filip Horvát s příběhem Najtemnejšie želanie. Poetický příběh o malé dívence, která v noci vstoupí do tajemného světa podivných bytostí, vás okouzlí, jen těžko mu však odpustíte chybějící motivace postav a slabé ospravedlnění dějové linie celého příběhu.

Prosincová Fantázia se má čím chlubit. Tradičně kvalitní filmovou sekci tentokrát doplňuje velmi dobře i sekce literární. Zklamáni rozhodně nebudou ani vášniví hráči. Navíc se v ní rozjíždí rubrika o cosplay, nad čímž srdce nejednoho fana zaplesá radostí. Do nového roku je dozajista velmi dobrým příslibem.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Fantázia vyšla ako na zavolanie. Decembrové čítanie všetkých poteší

Hide picture