Menu
FANZINE.cz
Geekoviny

Festival Fantazie slaví 20 let. Čím překvapí jeho program?

Jan Neuman

Jan Neuman

1. 6. 2015

Festival Fantazie, největší festival popkultury slaví letos již dvacet let od svého založení. Víte, na jaký program se můžete těšit?

FOTO: Festival fantazie 2012

Foto: Jan Neuman, FANZINE.cz

Sci-fi, fantasy, horor, …, na to vše a mnohem víc se můžete těšit na Festivalu Fantazie 2015. Mnoho vody uteklo od jeho založení, a proto můžeme letos slavit již 20. ročník tohoto festivalu. Akce se odehrává ve městě Chotěboř na vysočině od 1. do 12. července.

Jako každý rok se můžete těšit na spoustu přednášek přímo od fanoušků pro fanoušky, na hromady a haldy deskovek a karetních her, na množství počítačů, konzolí a dalších věcí.

A na jaký program se můžete nejvíce těšit?

Extra program FF

Toto je dle organizátorů to nejlepší, co můžete na této události vidět. Můžete navštívit karaoke, autorská čtení, vzpomínkové promítání fotografií z předchozích ročníků, orientální tance, Cimrmanovské divadlo, koncert skupiny Laeg a další. Doporučuje se i návštěva Zahájení 20. Festivalu Fantazie, který můžete vidět ve středu 1. července od 21:00, potom také Slavnostní večer 20. Festivalu Fantazie, který uvidíte v pátek 3. července od 21:00. Ten uvádí Silvie Draky Šustrová, doslova hvězdná komentátorka a překladatelka Festivalu Fantazie.

V rámci této programové linie se můžete těšit také na dva herecké hosty. Na Davida Nykla a Paula McGilliona, kteří se vám ukáží hned ve třech pořadech. V neděli 5. července bude mít Davit Nykl svou Dr. Zelenka show, v pondělí 6. července se představí Paul McGillion ve své Carson Beckett Show a jako přídavek budete moci navštívit besedu s oběma herci ze Stargate Atlantis a to v úterý 7. července. Vše od 15:00.

David Nykl

S Davidem Nyklem se budete moci také vyfotit, a to v neděli v 17:00, s Paulem McGillionem taktéž v 17:00, ale v pondělí.

Zlatým hřebem extra programu je FF Cosplay v neděli 5. července od 21:00, na kterém uvidíte výtvory cosplayerů ze všech možných žánrů, seriálů, her, filmů a dalších. Každoročně se jedná o skvělou a vtipnou podívanou, na jejímž konci dostane vítěz Playstation 4.

AsianStyle a OrientCon

Linie, které jsou obě zaměřené na orient a na Asii, AsianStyle se více věnuje módě a OrientCon je taková všehochuť. V obou liniích si vyberete z nepřeberného množství Asijské a orientální kultury od módy, přes mangu, anime, japonské superhrdiny až po promítání japonského rocku.

Japonsko a Asie je poslední dobou čím dál populárnější, možná je na čase zjistit proč.

Zdroj: CD Project

Zdroj: CD Project

Nejenom herní Zaklínač

Nedávno vyšel již třetí díl herního Zaklínače, stejně jako nová kniha s tímto hrdinou, takže očekávejte velký počet přednášek a programu na toto téma. Lokalizace Mass Effect a Zaklínače v sobotu 4. července v 18:00, Soutěžíme se Zaklínačem v sobotu 4. července ve 22:00, Beseda o Zaklínači v sobotu 4. července ve 23:00, Severská mytologie v Zaklínači 3 v neděli 5. července ve 12:00, Svět Zaklínače v neděli 5. července ve 14:00, Historie herního Zaklínače v neděli 5. července v 16: a (Ne)reálný šerm Zaklínače v úterý 7. července v 15:00.

FutureCon & MaelströM

Pokud se zajímáte o vědu, budoucnost a podobné záležitosti, neměli byste si nechat ujít program této linie. Je nabytý přednáškami o genetice, fyzice, astronomii, psychologii, … a dozvíte se zde právě to, co jste ještě nevěděli a vědět jste možná chtěli. Jedná přednáška je věnována i Windows 10, o kterých se poslední dobou hodně mluví. Přednáška Windows 10 a budoucnost produktivity můžete navštívit v neděli 12. července v 11:00.

Star Wars

Tento fenomén samozřejmě nesmí na FF 2015 chybět. S blížící se Epizodou 7 se vyrojilo mnoho přednášek, ve kterých se bude řešit kde co. Samozřejmě se objeví i 501st a Lion Base jako cosplayeri Impéria a Rebelů. Ale nejenom to, tato linie se bude věnovat i seriálům z prostředí Hvězdných válek a starších filmů.

Pohoda v práci, Zdroj: distributor filmu

Pohoda v práci, Zdroj: distributor filmu

ThroneCon

Game of Thrones se stali již stálicí na festivalech zabývajících se sci-fi a fantasy a Festival Fantazie 2015 nebude výjimkou. Nedávno navíc začala vycházet již pátá série tohoto fenoménu, dalo by se říci až kultu. Pokud se tedy přejete dozvědět něco více o své oblíbené knižní sérii, nebo seriálu.

Lesbické romance

Po povedené, velice vtipné a několikrát opakované přednášce Poníci jako lesbická romance přichází od téhož autora přednášky Disneyovky jako lesbické romance I ve čtvrtek 9. července v 17:00 a Disneyovky jako lesbické romance IIv sobotu 11. července opět v 17:00. Snad budou stejně tak humorné, jako jejich předchůdce ze světa My Little Pony.

Ztracené scénáře hvězdných válek

O Star Wars, již byla řeč, nicméně tyto přednášky, se staly na festivalech již legendou. Zajímalo vás někdy, jak vypadaly původní scénáře k Hvězdným válkám? Jaké měly být postavy a tak vůbec? Netřeba váhat, na těchto dvou přednáškách, se brečí smíchy. Ztracené scénáře Hvězdných válek budete moci vidět v pátek 3. července v 15:00 a Ztracené scénáře Hvězdných válek II budete moci vidět v neděli 5. července od 17:00.

Zdroj: Paramount

Zdroj: Paramount

Leonard Nimoy a I Am Not Spock

Uběhl již nějaký čas od doby, co na věčnost odešel představitel legendárního Spocka ze Star Treku. Přijďte si jej připomenout na přednášku Leonard Nimoy ve středu 8. července v 15:00, nebo se přijďte podívat na přednášku I Am Not Spock v pátek 10. července ve 20:00 o tom, jaké to je být spojován pouze s jednou hereckou postavou.

Con Man aneb Firefly se vrací?

V březnu se spojil Nathan Fillion společně s Alanem Tudykem, aby vytvořili internetovou kampaň na vznik autorského seriálu z prostředí conů. Seriál Firefly je legendou mezi sci-fi seriály a fanoušci si od tohoto počinu samozřejmě hodně slibují. Co se plánuje a jak by měl projekt vypadat se dozvíte na přednášce  Con Man aneb Firefly se vrací? ve středu 8. července ve 22:00.

Zdroj: 20th Century Fox

Zdroj: 20th Century Fox

Koho zrovna nebude bavit program, nebo si v konkrétní hodinu nenajde nic, co by ho zajímalo, má možnost navštívit několik barů a občerstvení, kde si bude moci dát něco k snědku, nebo jedno zrzavé a orosené.

Mnoho pořadů, přednášek a aktivit se do tohoto článku nevešlo, jak by taky mohlo, na FF 2015 je přihlášeno 35 linií a již 1364 pořadů a další ještě možná přibudou. Sledujte program, kdyby se časy vámi vyhlédnutých pořadů a přednášek měnily. A třeba i při tom naleznete další program, kterému byste se mohli věnovat, třeba filmům v FF kině.

A proč byste měli ještě přijet? Přečtěte si pozvánky spolutvůrců pořadů a programu.

Šárka ‚Elirven‘ Hamáčková, vedoucí linie Brittcon

Už za měsíc, 1. až 12. července, proběhne výroční 20. Festival fantazie. Kromě tradičního místa konání v Chotěboři na Vysočině a nezaměnitelné atmosféry se účastníci mohou těšit na rekordních 12 dní nabitých rozličným programem.

Postupně se v prostorách festivalu prostřídá pestrá plejáda více než 20 programových linií plných přednášek, promítání, workshopů, soutěží a besed. Účast přislíbily i známé osobnosti popkultury včetně minimálně tří zahraničních hostů (herci David Nykl a Paul McGillion, umělec Philippe Coriat).

Krom programu nabízí festival i zázemí baru, hospůdky, čajovny a dalších posezení, která jsou jako stvořená k hovorům s přáteli či navazováním přátelství nových. Při soutěživé náladě pomůže herna s desítkami deskových her či herna počítačová vybavená pestrou směsicí konzolových her.

Ať už jste fanoušci sci-fi, fantasy, seriálů či počítačových her, na Festivalu fantazie si každý vybere to své a o zážitky nikdy není nouze. A kdo ví, třeba se uvidíme i v rámci mého domovského Britconu (3.-11.7.,http://britcon.cz).

Andrea ‚Padmé‘Ugalová, mluvčí 501st Legion a organizátorka FF Cosplay

Letošní soutěž kostýmů na Festivalu Fantazie se ponese v „oscarovém“ stylu – červený koberec, hvězdy, plešaté sošky, fotografové, fanynky a hvězdný moderátor. Přihlašte se do jedné ze čtyř kategorií a kromě nehynoucí slávy můžete získat zajímavé ceny od našich partnerů, nebo přijďte podpořit svého favorita v Ceně diváků. Cena pro absolutního vítěze soutěže je konzole Playstation 4. Soutěž se uskuteční 5. 7. od 21:00 hodin v kině. Přihlášku k účasti naleznete zde: http://ffcosplay.cz/prihlaska.php

Stránky soutěže na FB: https://www.facebook.com/pages/FFCosplay/130227899606

I letos budete moci na Festivalu Fantazie potkat členy Czech Garrison v kostýmech, hlavně během Star Wars programu, který se uskuteční hned během prvního víkendu. Přijďte se podívat nejen na kostýmy, ale také si s námi popovídat, poslechnout si zajímavé přednášky a společně se naladíme na blížící se Epizodu VII.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Festival Fantazie slaví 20 let. Čím překvapí jeho program?

Hide picture