Menu
FANZINE.cz
Filmy a seriály

Festival fantazie 2013: Vybrali jsme 10 herních věcí, které si nesmíte nechat ujít

Karel Kolmann

Karel Kolmann

25. 6. 2013

Festival fantazie je už za dveřmi a tradičně si na své přijdou hráči počítačových, konzolových, a dokonce stolních her. Podívejte se, na co se můžete letos těšit.

18. ročník Festivalu fantazie probíhá od 29.6. do 7.7. v Chotěboři. Zdroj: oficiální stránky Festivalu fantazie

18. ročník Festivalu fantazie probíhá od 29. 6. do 7. 7. v Chotěboři. Zdroj: Oficiální stránky Festivalu fantazie

1. Hry!

V první řadě je třeba připravit se na to, že bude celá herní část Festivalu fantazie protkána herními PC a konzolemi všeho druhu. Účast přislíbilo Nintendo a Playstation, ale ani tam nabídka her končit nebude, protože pořadatelé svými vlastními silami připravili i Xboxovou hernu. Takže ať už bude chuť zahrát si střílečky, strategie nebo bojovky, určitě se najde to pravé místo. Jak jinak trávit čas na herním festivalu než hraním? Pro soutěživé typy jsou připraveny  turnaje, kde mohou změřit své síly ve hrách jako třeba Unreal Tournament, Counter Strike, Warcraft III, FIFA 12, Street Fighter a dalších.

2. Muzeum videoher

Občas je potřeba uvolnit se, vzpomenout na mládí a vrátit se ke kořenům. Muzeum videoher se svými emulátory retro konzolí připravilo sto titulů herní historie, které čekají na vyzkoušení.

3. WarGameCon

WarGameCon je setkáním fanoušků válečných her miniatur Warhammer, od firmy Games Workshop. Warhammer Fantasy Battles je zřejmě nejpopulárnějším zástupcem tohoto typu her a navíc se pyšní opravdu monstrózně propracovaným příběhovým pozadím. Warhammer se dělí na dvě velké odnože, kde prvním představitelem je klasický fantasy Warhammer, který zastupuje temný svět plný elfů, orků, skavenů a dalších válečníků, zatímco druhá nejvýraznější odnož se jmenuje Warhammer 40.000 a přináší brutální vizi budoucnosti, kde geneticky upravení Space Marines (nejenom) bojují za ochranu galaxie proti hordám Chaosu a mimozemským rasám. Warhammer nejsou jen samotné bitvy, ale i sběratelství, modelářství a barvení modelů. Pokud vás Warhammer zaujal, tak na WarGameConu se dozvíte jak nejlépe začít a skrze přednášky budete moci prozkoumat různé armády, za které je možné hrát. Témata přednášek jsou široká, budou se probírat knihy a komixy ze světa Warhammeru, samotné hraní a převážně příběhové pozadí tohoto temného světa, kde není nic než válka.

4. Minecraft a CraFFtcon

Krychlovitý svět Minecraftu je další senzací současné herní kultury. Hra, původně vytvořená Markusem Perssonem, je v současnosti vyvíjena studiem Mojang a prodala již přes 10 milionů kopií. Navíc se Minecraft dá hrát také ve free verzi. Největším zástupcem Minecraftu na Festivalu fantazie je CraFFtcon. Přednášky této linie představí, co všechno obnáší tvorba PvM serveru, který je vlastně takovou hrou ve hře. Alternativní pohled na Minecraft přinese také přednáška uvádějící pro a proti využití Minecraftu ve výuce na školách.

5. BioWare Days

Vesmír Mass Effectu se na BioWare Days probere do detailů. Zdroj: oficiální stránky hry

Vesmír Mass Effectu se na BioWare Days probere do detailů. Zdroj: Oficiální stránky hry

Program BioWare Days se pochopitelně točí kolem her studia BioWare a jeho předchozích mutací. BioWare je nesmrtelná legenda mezi příznivci RPG a BioWare Days mu vzdávají patřičný hold. Mezi nejznámější díla tohoto studia patří série Dragon Age, Mass Effect, Star Wars: Knights of the Old Republic či Baldur’s Gate. BioWare mají také na svědomí MMORPG ze světa Star Wars, které nedávno přešlo na free to play model, a těší se u nás velké oblibě. Témata přednášek BioWare Days se pohybují od opravdu obskurních až po ty více seriózní. Do hloubky se probere, co bude nového v Dragon Age 3 nebo proč by se ve skutečnosti uniforma vojáků z Mass Effectu nedala zapnout.

6. Warcraft a ostatní Blizzardnosti

World of Warcraft dominuje MMO žánru již 9 let. Svět Warcraftu je jedním z nejpropracovanějších a nejrozsáhlejších fantasy světů vzniklých primárně skrze počítačové hry. K lepšímu poznání tohoto světa pomohou připravované turnaje a hraní her ze světa Warcraftu a hlavně mnohé přednášky, které přiblíží lore, příběh a postavy celého univerza. Skalní přiznivci by si také neměli nechat ujít možnost poměřit své znalosti s ostatními v kvízu z her World of Warcraft a Warcraft III. A aby bylo vše kompletní, je připravena i přednáška o historii studia Blizzard.

7. Hudební hry

Hudební hry jsou nejzábavnější ve skupině lidí, a přesně takovou možnost Festival fantazie nabízí. Všichni rockoví bohové a taneční experti se budou moct předvést jak při hraní pro zábavu, tak při různých soutěžích. Nejpopulárnější mezi dostupnými hrami jsou Dance Dance Revolution a Guitar Hero, ale stejně tak si můžete zahrát neméně kvalitní Rock Band, Sing Star, DJ Hero a další.

8. Videohry jako společenský fenomén

V porovnání s ostatními formami mediální zábavy jsou počítačové hry stále v batolecím věku. Přesto svou mírou interaktivity na sebe stahují stále více pozornosti. Hráčem je dnes snad úplně každý. Nebo to tak není? Jsou hry v podstatě zlé a měly by se zakázat? A proč se u nás hry tolik kradou? Jaká je budoucnost her a virtuální reality? Co je to gamifikace? Odpovědi a zamyšlení přinese jak samotná GameLine, tak technologicko-vědecká linie festivalu, která nese název FutureCon.

9. Manifest fantasitky aneb RPG a LARP

LARP je způsob hraní, kde hráči fyzicky hrají své postavy. I přes absenci herních desek či počítačů ke zprostředkování herních zážitků, je LARP opravdu náročný. Většina hráčů si vyrábí své vlastní kostýmy, zbraně i brnění. LARP může být fantasy bitvou mezi silami dobra a zla, ale stejně tak se může jednat o špionážní hru, kde nikdy nevíte, kdo vás zrovna sleduje. Fantazii se meze nekladou. Linie zabývající se LARPem představí několik známých her, mimo jiné naučí jak šít a připravovat střihy ke kostýmům a jednu postapokalyptickou hru si dokonce můžete vyzkoušet na vlastní kůži.

10. Stolní hry, hry na hrdiny, karty, miniatury

Jak jsme se již přesvědčili, nejen počítačem a konzolí živ je hráč. Festival fantazie tradičně nabízí široké spektrum deskových a karetních her k zapůjčení, takže si můžete s přáteli odpočinout od všech monitorů a ovladačů a zkusit si pro změnu něco jiného. Nejedno počítačové RPG je postaveno na známých systémech z papírových her na hrdiny, tudíž setkání příznivců her typu Dungeons & Dragons či Dračí doupě je samozřejmostí.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Festival fantazie 2013: Vybrali jsme 10 herních věcí, které si nesmíte nechat ujít

Hide picture