Menu
FANZINE.cz
Filmy a seriály

Film podle komiksu Kruanova dobrodružství má scénář i hlavní roli

Martin Peška

Martin Peška

20. 12. 2012

FOTO: Film Kruanova dobrodružstvíČeští filmaři se rozhodli převést legendární komiksy o mimozemšťanovi Kruanovi na filmová plátna. Hraný sci-fi film má hotový scénář, spolupracoval na něm i tvůrce legendárního komiksu Vlastislav Toman. V hlavní roli by se měl představit Filip Cíl.

FOTO: Film Kruanova dobrodružství

Kruana si s největší pravděpodobností zahraje Filip Cíl. Zdroj: Actor´s Runway Agency

„Chtěl bych, aby Kruana hrál Filip Cíl, další postavy zatím hledáme,“ prozradil první jméno český režisér Tomáš Krejčí. Ten už má s hercem, jenž na začátku ledna oslaví čtyřiadvacáté narozeniny, zkušenosti z fantasy filmu Poslední z Aporveru.

Připravený mají filmaři i scénář. Ten nakonec tematicky vychází ze čtyř řad z celkem šestidílné série a přímo odkazuje na Příhody Malého boha (1973–1974), Příchod bohů (1974–1975), Kruanova dobrodružství (1975–1976) a Kruan a bohyně (1995–1997).

„Scénář napsal David Šenk, který vycházel z textů, které pro nás připravil Vlasta Toman, ale přidal i hodně svého a výsledek je moc povedený,“ slibuje Krejčí.

Ačkoliv první pokusná minuta filmu ve 3D vznikla už v loňském roce, zatím Tomáše Krejčího žádné testovací video nenadchlo. „Všechny testy, které jsme pro projekt udělali, se mi zatím nelíbily, takže hledáme další způsoby, jak uchopit komiksovou stylizaci, kterou chceme filmu dát,“ říká a dodává, že první teaser by se mohl objevit v kinech už v létě příštího roku.

Kruan v rukou mladého talentu?

„Zvažujeme, že Kruana svěříme nějakému mladému slibnému režisérskému talentu, a když to jen trochu půjde, začneme točit před Vánoci 2013,“ prozradil svůj možný plán na přenechání režisérského křesla Tomáš Krejčí, který je v současnosti vytížený přípravami na filmovou adaptaci Čapkovy Války s mloky.

Jedním z potenciálních kandidátů je prý Jakub Hussar, který již v minulosti pracoval společně s Vojtěchem Bednářem na scénáři k seriálovému Kruanovi. „Film či seriál o Kruanovi jsem připraven režírovat, musím mít ovšem kvalitní materiál k práci,“ vyjádřil se pro FANZINE.cz mladý režisér, pro něhož je komiksová předloha srdcovou záležitostí.

Již dříve režisér v rozhovoru pro FANZINE.cz uvedl, že Kruanova dobrodružství vzniknou pravděpodobně v Německu. „Máme dva koproducenty, kteří nabídli svůj vstup výměnou za německá práva, ale film se musí zčásti realizovat v Německu,“ vysvětlil.

Za jeden z mnoha činitelů, které mají podle Krejčího vliv na úspěch Kruanových dobrodružství u zahraničních koproducentů, je i nedávné vydání komiksů Vlastislava Tomana v angličtině. „Každá propagace je dobrá a mít možnost ukázat našim zahraničním partnerům anglickou verzi komiksu hodně pomáhá,“ dodal filmař.

video
play-sharp-fill

S názvem Kruanova dobrodružství by mohl v budoucnu vzniknout i seriál, prioritou pro tým Tomáše Krejčího však zůstává film.

Za komiksovými cykly o Kruanovi stojí scenárista Vlastislav Toman a kreslíř František Kobík.

První tři díly vyšly za sebou jako tzv. sága Pod paprsky zářícího: Příhody Malého boha (1973–1974), Příchod bohů (1974–1975) a Kruanova dobrodružství (1975–1976). Na ni navazují díly Kruanova cesta (1988–1989), Kruan a bohyně (1995–1997) a nejméně úspěšný cyklus Kruan a pozemšťané (1998–1999).

Jedná se o příběhy odehrávající se na vzdálené Žluté planetě, na níž žijí primitivní humanoidní kmeny. Příslušníci kmene Gron-c-chů se setkávají s pozemským průzkumným robotem, Malým bohem, a později s pozemskými astronauty. Hrdinové komiksu se utkávají s rasou vesmírných otrokářů, Hor-tidů, kteří zotročují obyvatele Žluté planety.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Film podle komiksu Kruanova dobrodružství má scénář i hlavní roli

Hide picture