Menu
FANZINE.cz

Filmová kouzla Harryho Pottera nadchnou všechny generace

Redakce

Redakce

20. 2. 2011

V každé domácnosti se nepochybně vyskytuje minimálně jeden člověk, který kdy slyšel o existenci fenoménu Harry Potter a jistě kdesi zaslechl, že celá sága byla rovněž i zfilmována. Tato publikace vypráví, jak ne-kouzelníci vytvořili skutečná kouzla…

Ilustrace na obálce, autor: Warner Bros

Kniha Harry Potter: Filmová kouzla v první řadě zaujme pěknou a zajímavou obálkou, na níž se skví vyobrazení Harryho Pottera a dalších hlavních postav. Vnitřek knihy je dokonale zpracován jak po grafické, tak i vypravěčské stránce. Čtenář se dozví neskutečné množství informací o všem, co natáčení slavné série obnášelo společně s vydatnými komentáři herců i členů štábu.

Chronologicky je rozebrán film po filmu od prvního do posledního. Všechny hlavní postavy v průběhu celé knihy popíšou jejich představitelé i štáb. Čtenář se dozví, jak se stavěly kulisy bradavického hradu, Ministerstva kouzel a mnoha dalších lokací. Také odhalí tajemství filmových kouzel či jak se pozměnil obličej Ralpha Fiennese, který hraje obávaného Lorda Voldemorta.

Veškeré poznámky doplňují připomínky Davida Haymana, producenta, který celý filmový kolotoč spustil. Jeho vtipné postřehy a historky z natáčení celé dílo příjemně koření. Všechny kapitoly, napsané Brianem Sibleym, jsou vylíčeny poutavou a humornou formou, navíc doplněné o obrázky a dosud nepublikované fotografie. Pochopitelně nechybí předběžné nákresy jednotlivých scén, kostýmů a dalších.

Avšak pokud si čtenář myslí, že články a obrázky to končí, hluboce se plete. Tvůrci filmů se rozhodli, že fanoušky obšťastní i drobnými rekvizitami z jednotlivých filmů. Fanoušci se tedy mohou těšit na svůj vlastní dopis o přijetí z Bradavic, Pobertův plánek, nalepovací Znamení zla či příkazy a zákazy Dolores Umbridgeové.

Grafické zpracování publikace jistě také stojí za zmínku. Nemnohý člověk by si představil obyčejnou knihu, kde jsou ladem skladem poskládány obrázky, fotografie a text. Jenže to se ve světě Harryho Pottera nemůže stát. Na každé stránce barvy charakterizují povahu dané kapitoly, páni grafici se vyřádili a odvedli kvalitní práci.

Touží čtenářovo srdce po tajemství Tajemné komnaty? Žádný problém. Proč byla do role Hermiony Grangerové obsazena právě Emma Watson? Jak je možné, že role Albuse Brumbála připadla jinému herci? Kolik sladkostí se vyrobilo pro Kratochvilné kouzelnické kejkle, obchod dvojčat Weasleyových? Ani jedna otázka nezůstává nezodpovězená, což je pro pravého obdivovatele kouzelného světa Harryho Pottera skutečný ráj. A ruku na srdce, i nezasvěcení oněmí úžasem.

Pokud se tedy čtenář chce dovědět, jak se přivedl k životu hipogryf Klofan, testrálové, domácí skřítek Dobby, bazilišek, neživí nebo jak se povedlo, že filmový Hagrid dosahuje tak enormních rozměrů, ví, po jaké publikaci v knihkupectví sáhnout. Žádné filmové kouzlo nezůstane neodhaleno, na to může vzít jed.

Název originálu: Harry Potter: Film Wizardly
Český název: Harry Potter: Filmová kouzla
Autor: Brian Sibley
Překlad: Jana Hejná
Obálka: Warner Bros
Počet stran: 160
Vazba: vázaná s přebalem
Rozměry: 240 x 285 mm
Vydal: Slovart, 2010
Doporučená cena: 799 Kč

Hodnocení: ***** (90 %)

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Filmová kouzla Harryho Pottera nadchnou všechny generace

Hide picture