Menu
FANZINE.cz
Filmy a seriály

Filmy Davida Cronenberga jsou plné hororových mutací. Podívejte se

FOTO: MouchaTento kanadský režisér oslaví příští rok již sedmdesáté narozeniny. Ve světě filmu se ovšem stále činí, a tento rok se v kinech objeví hned dva jeho nejnovější filmy.

FOTO: Moucha

Jeff Goldblum ve filmu Moucha, Zdroj: distributor filmu

David Cronenberg už jako dítě inklinoval k umělecké tvorbě. Věnoval se psaní povídek a již na univerzitě začal točit amatérské filmy. Proslul zejména svým zaměřením na horory a sci-fi filmy, které se nějakým způsobem zabývají různými mutacemi a proměnami lidského těla a zároveň i jeho psychiky.

Oblast hororů prozkoumával především ze začátku své kariéry. Jeho pozdější tvorba zahrnuje především psychologické filmy zkoumající lidské nitro. Podívejme se na několik jeho nejznámějších filmů.

FOTO: Shivers

Ve filmu Shivers se šíří hrozivá nákaza

Již první Cronenbergův celovečerní film s názvem Shivers z roku 1975 se setkal s úspěchem. Režisér zde začíná rozebírat své oblíbené téma – lidskou proměnu. V moderním obytném komplexu se kvůli geneticky vytvořenému parazitovi šíří infekce, která mění lidi v agresivní tvory. Ti jsou poháněni pouze svým sexuálním pudem a postrádají jakékoliv lidské myšlení.

Na svůj první úspěch navázal o dva roky později svým druhým celovečerním filmem Rabid. Tento mix zombie a upírského hororu opět pojednává o děsivé mutaci, kterou prochází Rose po jedné experimentální operaci.

Stává se z ní tak krvežíznivá bestie, která začne náhodně vyhledávat mužskou společnost a šířit skrze ně svou nákazu dál. Tržby filmu několikanásobně převýšily náklady – činily pouhých 500 000 dolarů. Díky tomu se stal z Cronenberga jeden z nejúspěšnějších kanadských režisérů roku 1977.

Dalším hitem z Cronenbergovy tvorby se stali Scanners z roku 1981. Zde se Cronenberg zaměřil více na zkoumání lidské psychiky prostřednictvím příběhu o lidech, disponujících telepatickými schopnostmi. Jsou ale vystavováni dilematu, zda použít své schopnosti k dobru nebo zlu.

Ovšem i přesto, že se zde nesetkáme s žádnými děsivými mutacemi, v žádném případě nebudeme ochuzeni o tradiční explicitní krvavé scény. Cronenberg si získal díky tomuto filmu ještě větší popularitu a stal se uznávaným režisérem.

Filmem Videodrome (1983) si Cronenberg získal další příznivce. V tomto techno-surrealistickém hororu, kde se v hlavních rolích objevili James Woods a zpěvačka skupiny Blondie Debbie Harry, se ředitel kontroverzní televizní stanice pouští do průzkumu původu podivné násilnické nahrávky. U toho začne ztrácet zdravou mysl a brzy není schopen rozlišit realitu od halucinací.

Z filmu se stala kultovní záležitost a Cronenberg si tak upevnil svou pozici mezi nejúspěšnějšími režiséry své doby.

FOTO: Videodrome

Ve filmu Videodrome se prolínají halucinace s realitou

Po většinu své režijní práce se Cronenberg držel spíše nízkorozpočtové tvorby. Sci-fi horor Moucha (1986) byl však výjimkou, a zřejmě proto se stal jedním z nejprofláklejších Cronenbergových filmů. Zahrály si zde takové hvězdy, jako Geena Davis a Jeff Goldblum. Ten zazářil v roli Setha Brundlea, ambiciózního vědce, kterému se podaří dostat se na kloub fenoménu teleportace.

Při zkoušce na sobě samém se ale do teleportační budky omylem dostane se Sethem i moucha. Počítač neví co si počít, a tak jejich DNA smíchá dohromady, což má za následek Sethovu mutaci, kdy se postupně mění v bizarní muší monstrum. Díky působivým trikům, scénáři a režii byl film ve své době kasovním trhákem a stal se dalším velkým úspěchem na Cronenbergově kontě.

FOTO: Moucha

Seth Brundle se postupně mění v mouchu

Ve svých novějších filmech se Cronenberg  přestal soustřeďovat na vizuální násilí, brutalitu a různé tělesné mutace. Místo toho začal prozkoumávat lidské nitro a jeho pohnutky více z psychologického hlediska. Například drama Historie násilí (2005) s Viggo Mortensenem v hlavní roli pojednává o na první pohled obyčejném muži z maloměsta, který zde žije poklidný život, až do chvíle, než zabrání ozbrojenému přepadení ve svém bistru.

Náhle se stává celostátním hrdinou, jenže díky tomu si Toma najdou určití lidé z jeho minulosti, kteří s ním mají nevyřízené účty a Tomova rodina o něm zjišťuje šokující skutečnosti, o kterých neměla ani tušení.

FOTO: Historie násilí

Viggo Mortensen skrývá násilnickou minulost

Další jeho poutavé drama Východní přísliby pojednávající o ruské mafii z londýnského podsvětí se zařadilo mezi deset nejlepších filmů roku 2007, byl také nominován na Zlatý glóbus ve třech kategoriích a stal se Cronenbergovým vysoce ceněným snímkem.

Jeho nové životopisné drama o práci a životě Carla Gustava Junga a jeho problematickém vztahu se svou pacientkou s názvem Nebezpečná metoda. Dalším Cronenbergovým snímkem pak bude drama Cosmopolis Robertem Pattinsonem v hlavní roli.

Je tedy jisté, že nás filmy tohoto legendárního režiséra budou ještě nějakou dobu provázet a jejich kvalita doufejme nebude klesat.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Filmy Davida Cronenberga jsou plné hororových mutací. Podívejte se

Hide picture