Menu
FANZINE.cz
Technologie

Fish Odyssey. Dobudou kytovci českého původu App. store?

Marek Jedinák

Marek Jedinák

13. 6. 2011

!Exkluzivně! Hry na mobilní telefony se těší stále větší oblibě. Vzhledem k nízkým nákladům se jejich vývoji daří i pod křídly menších nezávislých studií. Nová hra Fish Odyssey sází na jednoduchý koncept. Umí však Češi dělat dobré hry?

Ten kdo se nedostane přes vlny, skončí jako obsah exportní konzervy Zdroj: Napoleongames.cz

Ať už patříte mezi náruživé ekology, nebo pouze vlastníky některého z přístrojů od značky Apple, mohli byste narazit na novou českou hru Fish Odyssey od nezávislého studia Napoleon Games.

V jednoduchosti nápadu je síla

Princip samotné hry je velice jednoduchý. Cílem je zachránit prchající kosatky, delfíny a létající ryby před neblahým koncem v podobě konzervy určené pro potěšení labužníků. Podobně jako na běžecké dráze se zde nachází překážky. Konkrétně vlny nejrůznějších velikostí.

Hráč musí klepnutím na displej přimět živočicha k výskoku. Pokud se mu to nepodaří, mořské zvíře se zasekne a vysvobodit jej lze pouze přichycením a manuálním přetáhnutím přes vlnu. Má tedy jít o typ hry, kterou hráč hraje neustále dokola kvůli vyššímu skóre a sbírání achievementů.

Náročnost hry se pochopitelně  postupem času neustále zvyšuje. Ryby plavou rychleji, vlny jsou stále vyšší a objevuje se jich čím dál tím více. To je bohužel základním kamenem úrazu celé hry. Po chvilce hry se totiž její obtížnost zvýší velice špatným způsobem.

Není to tak jednoduché, jak se zdá

Prakticky pokaždé se mi během testování stávalo, že se některé z ryb začaly před překážkami v podobě vln objevovat až mimo obrazovku, takže jim už nebylo možné zadávat žádné příkazy a jejich osud byl zpečetěn. Kvůli těmto bugům jsem pak neustále neférovým způsobem prohrával, což mě u tohoto typu jednoduché hříčky neskutečně rozčilovalo.

Místo, při kterém je vhodné s rybou vyskočit je označeno odlesky slunečních paprsků od vodní hladiny. S každou ve vlně zachycenou rybou se posune směrem k počátku dráhy, důvodem je penalizace za příliš pomalé reakce. Pokud hráč nestíhá, odlesky se nacházejí mimo obrazovku, takže v některé dráze už hráč nemá možnost žádnou z ryb zachránit, takže rybí pouť dospěje k brzkému konci.

Sympatické grafické zpracování a ve své podstatě skvělý nápad tak pravděpodobně kvůli nedostatečnému testování autorů příliš nefungoval. Je to vesměs jako kdyby v Tetrisu byla obtížnost extrémně vysoká už ve druhém kole. Geniální nápad by skončil v zapomnění.

Verdikt

Skvělý nápad se bohužel trochu utápí až v možná příliš rychle narůstající náročnosti. Chápu, že zvyšování obtížnosti nutné je, nicméně penalizaci v podobě toho, že už ve své podstatě hráč nemůže pokračovat dál, považuji za až příliš tvrdou. Tento typ her lze označit za relaxační, čemuž by měla odpovídat i celková náročnost. Na druhou stranu jde však i přes tyto subjektivní neduhy o chytlavou hříčku, která patří k velmi slušnému nadprůměru.

Fish Odyssey

Vývojář: Napoleon Games

Datum vydání: 23. června 2011

Hodnocení: 75 %

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Fish Odyssey. Dobudou kytovci českého původu App. store?

Hide picture