Menu
FANZINE.cz
Filmy a seriály

Flashforward. Vzpomínka na budoucnost

Redakce

Redakce

4. 8. 2010

Konečně v českém překladu vyšla kniha, která se stala předlohou k úspěšnému americkému seriálu stejného jména. Jeho příznivci si mohou dopřát potěšený úsměv! Pro ty časohrátek neznalé, je určen následující text.

Ilustrace na obálce Autor: Martina Kysucká


Během fyzikálního pokusu s urychlovači částic, po jehož úspěšném proběhnutí měl následovat vědecký pokrok pro lidstvo a Nobelova cena za fyziku pro jeho duchovní otce, se něco zvrtlo. A to hodně! Vědomí obyvatel naší planety se téměř na dvě minuty přeneslo o dvacet let dopředu. Každý člověk tak měl příležitost vidět úsek z vlastní budoucnosti, a ne každý z toho měl radost.

Například jeden ze spoluautorů pokusu, dr. Theo Procopides, zjistil, že bude zavražděn. Dá se budoucnost změnit? Rozhodně se o to bude pokoušet a s ním i další lidé, pro které chvilkový výjev neznamenal nic dobrého. Znát vlastní osud může být velmi deprimující, o tom věděl své i Jan Neruda.

Robert James Sawyer je autorem 18 románů a mnoha povídek. Získal víc než 40 literárních cen včetně Nebuly, Huga, John W. Campbell Memorial Award a Galaxy Award, čínskou cenu pro nejoblíbenějšího zahraničního autora SF. Jeho jméno je tak bezesporu zárukou kvality. Díky nakladatelství Baronet si to nyní může ověřit i český čtenář.

Jedním dechem se však musí dodat, že SF, jež si zahrává s časovými rovinami, může být různá. Ano, dobrá a špatná. To je jedno dělení. Bude-li se vycházet z pověsti Roberta J. Sawyera, jsou obavy o kvalitu zbytečné. A tak na řadu přichází jiné dělení – akční, zábavná a technicky přesná, leč náročnější. O tom, zda kniha patří do některé z vyhraněných skupin, nebo dokáže oba přístupy úspěšně sladit, se již brzy dozvíte na stránkách Topzinu.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Flashforward. Vzpomínka na budoucnost

Hide picture