Menu
FANZINE.cz

Forgotten Realms: Hvězdný třpyt a stíny Elaine Cunningham přináší více stínů než zářivého třpytu

Redakce

Redakce

25. 9. 2010

Představte si svět, který je plně pod kontrolou kruté bohyně a jejích kněžek. Představte si svět, kde jen za neprojevení úcty vás čeká okamžitá smrt. Svět, kde panují boje mezi klany i uvnitř nich. Kde vás zabije vlastní sestra jen proto, aby postoupila v hierarchii o stupínek výše. Vítejte v Temných říších.

Ilustrační foto. Foto: Jan Nohovec

Z tohoto prostředí, které autorka zasadila do světa Forgotten Realms, by mohly mít radost radikální feministky. V této knižní říši totiž mají dominantní postavení ženy, zatímco muži musí poslouchat jak pod pantoflem. Největším sídlem tvorů pod zemí je Menzobberanzam, jenž obývají drowové – temní elfové. Městu vládne pevnou rukou pavoučí bohyně Loth, která vykonává svou vůli skrze věrné kněžky. Těmi se stávají ženské příslušnice hlavních menzobberanzamských rodů.

Nedělejte si legraci z někoho, kdo vám může useknout hlavu

Kromě kněžek jsou však důležitými postavami též čarodějové. A právě hlavní postava Liriel se narodila jako dcera velkého arcimága, což jí dává určitý společenský status a možnosti. Na začátku se chová jako obdoba zlaté mládeže, pořádá divoké párty a večírky a její jedinou starostí bývá zábava. Vzhledem ke svému postavení má ale i určité povinnosti, a proto přichází na výchovu a pro vzdělání do kněžské akademie, která se podobá jakékoliv jiné knižní škole, třeba i Bradavicím. Liriel je od přírody drzá a nezkrotná, uvědomuje si svůj původu, díky kterému jí leccos projde. Obětí jejích žertíků se stane spolužačka Shakti. Ta sice nepatří úplně k nejbystřejším studentkám, o to víc však má ctižádosti. Navíc ji žene nenávist a touha po pomstě za Lirieliny vtípky.

Liriel se mezi tím dozvídá o životě na povrchu, která ji čím dál tím víc fascinuje. Taky kdo by chtěl celý život strávit v temné díře, kde vám někdo co chvíli vrazí kudlu do zad. Problém však je, že magie drowů na povrchu nefunguje a Liriel by tak přišla o všechny své schopnosti. I tento nešvar se ale dá obejít. Existuje totiž mocný pradávný artefakt – Poutníkův amulet – který v sobě dokáže magii uchovat.

Po relikvii prahne i druhá klíčová postava, kterou je člověk Fjodor, Fjodor je berserk, v boji získává neobyčejnou sílu a rychlost a stává se prakticky neporazitelným. Fjodor však nedokáže svou schopnost kontrolovat a představuje tak nebezpečí i pro své přátele a spolubojovníky. Cesty obou postav se náhodně střetnou a snad je to osud, ale mají dokonce společný směr, a proto uzavřou příměří. Toto spojenectví elfky a člověka je až nepřirozené. Liriel je zvyklá na život v temném a zrádném prostředí, zatímco Fjodor je jeden z mála skutečně čistých charakterů a vždy se snaží hájit čest a pravdu.

Drsná akce i hluboké zamyšlení

Pokud bych měl sérii Hvězdný třpyt a stíny označit nějakou zkratkou, mohl by to být politický thriller. Každá postava je vedena svými motivy a touhou po moci, která je hnací silou celé ságy. Většina postav má svoje postranní úmysly a není radno jim věřit ani dobrý den. Boje jsou všudypřítomné a probíhají nejen mezi jednotlivými postavami, ale také mezi rody, městy i samotnými bohy. Každý, kdo je na výsluní, je ohrožován spoustou dalších, kteří čekají na byť jen maličké zaváhání.

Dalším možným označením by byla filozofická úvaha, především na zmíněné téma moci. Otázkou, kterou si spisovatelka klade, je její použití. Liriel disponuje silou své temné bohyně, a i když ji využívá k dobrým účelům, její duše kvůli tomu vnitřně černá. Jak již řekl jeden chytrý člověk, moc korumpuje a absolutní moc korumpuje absolutně.

Pokud vám při zmínce o filozofii vylétl tep vzhůru, tak jej můžete zase chytnout a stáhnou dolu.  Nemusíte se bát, že byste si neužili akce a bitev, těch je více než dost. A to na zemi, pod zemí, na vodě i ve vzduchu. Jen ten vesmír zatím chybí. Ono však celé putování temné elfky a jejího mužského spojence není zcela trnité. Samozřejmě se objeví spousta nepřátel lidských, elfích i jiných, ale potíže se vždy podaří nějak vyřešit. Občas též stylem deus ex machina.

Do třetice všeho dobrého. Nebo ne?

První díl – Drowova dcera – a druhý díl – Spletité sítě – se od sebe v zásadě příliš neliší. Autorka si zvolila styl a není třeba, aby jej uprostřed poutě měnila. Snad jen v druhé knize vše nabírá větších rozměrů. Co na začátku vypadá pouze jako potyčka mezi dvěma vrstevnicemi, se postupně stává bojem o nadvládu mezi městy, do nějž se zapojují mocnější a nebezpečnější hráči. Trilogie tak postupně akceleruje do větších otáček. Otázkou je, jak si Elaine Cunningham poradí se závěrem své ságy (třetí díl má v originále název Windwalker).

Ten může znamenat kámen úrazu jinak výtečné série. Na konci druhého dílu je totiž spousta dějových linií uzavřena, většina nepřátel zabita a téměř to vypadá na radostný happyend. Poslední díl trilogie tak může být trochu navíc. I na zahraničních webech panují z Větrochodce určité rozpaky; fanoušci popisuji knihu slovy uspěchanost a zklamání. Budeme se však muset přesvědčit na vlastní oči.

Hvězdný třpyt a stíny jsou ponurou ságou se spoustou zrady a jiných svinstev. To jim však dává neobyčejnou šťávu a nadprůměrnost. Škoda je těch drobných nešvarů, mohli jsme do sbírky získat další diamant. Takto je to pouze rubín.

Název originálu: Starlight and Shadows: Daughter of the Drow / Tangled webs
Český název: Hvězdný třpyt a stíny: Drowova dcera / Spletité sítě
Autor: Elaine Cunningham
Překlad: Kateřina Niklová / Jakub Bohoněk
Počet stran: 256 / 256
Vazba: brožovaná
Rozměry: 210 x 150 mm
Vydal: Fantom Print, Ostrava 2009 / 2010
Doporučená cena: 219 Kč / 219 Kč

Hodnocení: **** (70 %)

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Forgotten Realms: Hvězdný třpyt a stíny Elaine Cunningham přináší více stínů než zářivého třpytu

Hide picture