Menu
FANZINE.cz
Deskové a karetní hry

Formule: závody pro malé i velké

Redakce

Redakce

28. 1. 2010

formule_600x338Již dnes je ten den, kdy si odbudete svoji premiéru v kokpitu Formule 1. Nasedněte s námi a nechte se unášet silou stovek koňských sil!

Formule - balení, Foto: Hana Vítová, Topzine.cz

Formule - balení, Foto: Hana Vítová, Topzine.cz

Na závodní dráze vládlo napětí. Už se schylovalo k opakovanému startu. Na konci rovinky ještě bylo vidět jeřáb odklízející poslední formuli – následek kolize, která se odehrála při prvním startu na konci cílové rovinky. Svažující se zatáčka vlevo byla vždy zrádnou částí této trati.

Závodníci nervózně vytáčeli svoje stroje do vysokých otáček. V pozadí stál jako tichý rozhodčí blikající safety car. V tom hluku byste ani tunu špendlíků neslyšeli spadnout, diváci používali všechny dostupné hlukostroje, a vytvářeli tak atmosféru, která je v Brazílii pověstná.

Jakmile se rozsvítilo první červené světlo, vše náhle ztichlo a vzduch řezal na kousky pouze zvuk koní pod kapotou, toužících se konečně rozeběhnout. Druhé a třetí světlo bylo otázkou chvilky, ale až po pátém světle zavládlo opravdové napětí. A pak… vůně spálených pneumatik dolehla k rozdováděným divákům, když na semaforech červená světla zhasnula. Závod byl znovu odstartován!

Formule - vedoucí závodník, Foto: Hana Vítová, Topzine.cz

Formule - vedoucí závodník, Foto: Hana Vítová, Topzine.cz

V krabici naleznete spoustu pěkných a líbivých komponent. Každého malého hráče zaujmou nejdříve malé plastové formulky různých barev, s nimiž se budete honit po dráze. Při prvním otevření krabice je tato chvíle ještě poměrně vzdálená, ačkoliv ne tak, jak by se mohlo zdát. Jediné, co je totiž před hrou třeba, je zkompletovat tachometry, které mají tvar volantu s budíkem uprostřed. Musíte jim připevnit ručičku, kterou budete nastavovat momentální rychlost své formule. Ještě rychle vycvakejte obrovské množství pneumatik z jejich papírového domečku a teď už začínají ty příjemné povinnosti.

Před samotným závodem je potřeba sestavit dráhu. K dispozici máte obrovské množství rovinek a různě obtížných zatáček (celkem 16 oboustranných částí), takže můžete postavit široké množství šílených tratí. Malé kloučky stavění tratě naprosto nadchne a vy si tak můžete zatím v klidu přečíst pravidla. Ta jsou názorná, jednoduchá a doprovázená obrázky, takže je otázkou pěti minut, než získáte jasnou představu o tom, jak se Formule hraje a další dvě minutky, než tyto informace předáte dál.

Formule - připravená základní trať, Foto: Hana Vítová, Topzine.cz

Formule - připravená základní trať, Foto: Hana Vítová, Topzine.cz

Hoďte si kostkou o pořadí v závodě. Že jste poslední? Nevadí, předjíždění je přece chlebem každého závodníka, takže nezoufejte. Tedy pokud nemáte postavenou jako trať ovál, protože v takové situaci je ztráta ze startu (byť se jedná o dva obdélníčky) téměř nedohnatelná.

Formule mají na tachometru devět dílků, reprezentující rychlosti od nuly do 320 kilometrů v hodině. Všemi těmito rychlostmi je schopná vaše nadupaná formule letět po dráze, záleží pouze na odvaze vás, tedy řidiče, jestli věříte, že svůj stroj v následující zatáčce ukočírujete. Hodnotu rychlosti nastavíte na tachometru pro každé kolo nezávisle, omezuje vás pouze kvalita obutí.

Formule - závodní vozy, Foto: Hana Vítová, Topzine.cz

Formule - závodní vozy, Foto: Hana Vítová, Topzine.cz

Nejdůležitějším faktorem celé hry totiž je opotřebení pneumatik, k němuž dochází následkem příliš agresivní jízdy – ostrého brzdění nebo přehnané akcelerace. V řeči čísel můžete bez následků zrychlit o 120 kilometrů za hodinu oproti předchozí rychlosti a zabrzdit pouze o 40. Za každých 40 km/h navíc (oběma směry), které jsou rozdílem minulé a následující rychlosti, platíte jeden žeton se symbolem pneumatiky. Všechny rozdíly k odevzdání naleznete přehledně rozepsané na startovacím dílku, takže každý má hned jasno, kolik ho jaké zrychlení či brzdění stojí.

Druhým pravidlem, které by měl každý závodník znát je, že pokud zatáčku projede příliš ostře, tedy vyšší rychlostí, nežli je uvedena na vrcholu zatáčky, pak ho čeká napětí v podobě hodu kostkou. Opět platí, že za každých 40 kilometrů v hodině nad limit musí hráč hodit jedenkrát kostkou, může se tedy stát, že budete házet několikrát.

Formule - po startu, Foto: Hana Vítová, Topzine.cz

Formule - po startu, Foto: Hana Vítová, Topzine.cz

V závislosti na hozené hodnotě vás čeká nějaký osud, nejméně příjemná je šestka, která znamená, že jste svoje vozidlo nezvládli a skončili v kačírku. Zaplatíte počet pneumatik odpovídající zabrzdění na nulu a v následujícím kole můžete svoje vozidlo z písku vytáhnout a nasadit znovu do závodu. Takto získaná ztráta bývá často fatální.

Závody nejsou omezeny na jedno kolo, naopak při hře na více okruhů objevíte nový faktor – zastávky v boxech. Jejich zřejmým účelem je výměna pneumatik, tedy doplnění počtu žetonů na maximum, abyste plyn ani brzdu nemuseli šetřit. Jedinou potíží stejně jako v reálném závodě je, že v boxech musíte zastavit, abyste tohoto účinku mohli využít. Nezapomeňte však, že tím můžete přijít o těžce vydobytou pozici, pokud vaši protihráči v předchozím kole svoje gumy šetřili!

Formule - probíhající závod, Foto: Hana Vítová, Topzine.cz

Formule - probíhající závod, Foto: Hana Vítová, Topzine.cz

Házení kostkou narušuje jinak taktický průběh bitvy a může vám dokonale překazit veškeré plány. Otázka štěstí se tak může podepsat nepříjemně na pořadí v cíli, ale jedná se pouze o důsledek vašeho rozhodnutí projet zatáčku rychleji, než je doporučená rychlost.

Jediné, co jinak svižnou a pohodovou hru zpomaluje, jsou operace spojené s pneumatikami. Ať už se jedná o přípravu pneumatik na začátku závodu (každý hráč dostane přibližně třicet žetonů – počet se liší v závislosti na startovní pozici) nebo o zaplacení daného počtu za nepřiměřené zrychlení či brzdění.

Firma Granna stejně jako u Vlků a ovcí (recenze) a Hej! To je moje ryba! (recenze) dává důraz na rozvoj dětského logického myšlení. V závodní hře se tento fakt na první pohled ztrácí, ale nutnost správného hospodaření s žetony pneumatik a správného výběru rychlosti i stopy je přesně tím nenápadným učením hrou. Navíc si mladší naprosto nenásilnou formou procvičí i matematické operace v situacích, kdy je třeba odevzdávat spotřebované gumy.

Formule - tachometr, Foto: Hana Vítová, Topzine.cz

Formule - tachometr, Foto: Hana Vítová, Topzine.cz

Zažít pocit ze závodu a vítězství bez nutnosti učení složitých pravidel, pouze s několika taktickými možnostmi, které však samy o sobě stačí pro vytvoření poutavé hry pro mladší závodníky. Každého nadchne možnost vytvořit si vždy vlastní trať dle svých představ. Nenáročná, ale zábavná: přesně taková je Formule a všem závodůchtivým mladším hráčům ji můžeme tedy jednoznačně doporučit.

Název hry: Formule
Typ hry: desková, závodní
Výrobce: Granna
Distributor pro ČR: Press Pygmalion / Granna (granna.cz)
Cena: 399 Kč
Počet hráčů: 2-6
Hrací doba: 10-30 minut
Doporučený věk: od 8 let

Hodnocení: **** (4 / 5)

Klady:
+ jednoduchá pravidla
+ pěkné zpracování
+ cena
+ stavění trati
+ cvičí u dětí taktiku

Zápory:
– hod kostkou
– manipulace s pneumatikami

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Formule: závody pro malé i velké

Hide picture