Menu
FANZINE.cz

Forrest Wall přináší vizi děsivé budoucnosti v knize Naturia – Dobrodružství na planetě zázraků

Redakce

Redakce

10. 2. 2011

Forrest Wall: Naturia - Dobrodružství na planetě zázraků perex (výřez z obálky)Příroda, to je kouzelné spojení barev a živlů, které si člověk ani neuvědomuje, pokud najednou nepřestanou existovat. Teprve pak zjistí, o co všechno přišel, ať už je to na úkor techniky, nebo něčeho jiného. Stejná situace nastala i v knize Naturia – dobrodružství na planetě zázraků od autora Forresta Walla. Najde se někde kousek živé přírody, který nestihla zničit činnost lidské rasy?

Forrest Wall: Naturia - Dobrodružství na planetě zázraků 640x300

Ilustrace na obálce knihy Naturia Autor: Forrest Wall

Malá dívenka Maruška se probudila do jiného světa, v budoucnosti, ve které už není místo pro kousek přírody. Vše nahradil jeden neživý materiál, trispacehold a beton, přejmenovaný na fujtaplast. Lidé se dobrovolně stali otroky nové doby, protože tu starou planetu, kde existovaly věci jako tráva, běžné jídlo, stromy a čistý vzduch, si sami zničili. V roce 2088 ovzduší nahradil všudypřítomný smog. Jediné místo útěchy, kde se dá najít kousek přírody, je mimo město, ve vesnici, kde žije Maruščina babička. Mladá dívka přemluví maminku a vyjede se známými kamarády. Při průzkumu okolí babiččina bydliště odnese Marušku, Joea a Robbieho záhadný vír na jinou planetu Naturia, která svou krásou, barevností a rostlinami potěší nejedno oko. Mladí lidé se vydávají na průzkum, planeta však neskrývá jen záhadné bytosti a nádhernou přírodu, ale i hrozbu, která útočí zpoza zlověstné mlhy, přinášející zkázu. Dokáže Maruška a se svými přáteli vyhrát nad obávaným Expantoriorem?

V dnešní době se často řeší problematika životního prostředí, zahlcení smogem nastává nejen v příběhu ale i ve skutečnosti. Také proto se Naturia – Dobrodružství na planetě zázraků stává zajímavým nahlédnutím do možné vize budoucího života na Zemi. Lidé totiž neradi řeší problémy, které nejsou vidět. Kdo ale ví, co může nastat za pár století, možná už nikdo nebude vědět, jak voní tráva nebo jak vypadá dub.

Forrest Wall: Naturia - Dobrodružství na planetě zázraků (obálka knihy)

Postava Marušky se postupem času při prohledávání a zkoumání planety Naturie vyvíjí, ze začátku se dívka chová jako desetileté dítě, ale pak si najednou začne uvědomovat sebe samou a začíná okoušet pocity přátelství, lítosti, bezmocnosti, lásky a také zjištění, že věci ne vždy dopadnou, tak jak by si člověk přál.

Ilustrace knihy jsou dvojího typu, jednak poutavé kreslené a pak vytvořené v počítačovém programu. Ty druhé se zdají ze začátku příliš technologické, ostré a barevně zvláštní v knize pro mladé čtenáře. Postupem času si na to lze zvyknout a ilustrace začnou působit příjemně. Doplňují totiž celý příběh, ve kterém ožije nejedna přírodní bytost.

Nezvyklé situace, boj s dobře ukrývajícím se nepřítelem, Maruščino dospívání je příjemnou oddychovou knížkou, ve které lze naplno povolit uzdu vlastní fantazie.

Název originálu: Naturia – Dobrodružství na planetě zázraků
Autor: Forrest Wall
Obálka: Forrest Wall
Počet stran: 320
Vazba: vázaná
Rozměry: 260 x 200 mm
Vydal: Brána, Praha 2010
Doporučená cena: 499 Kč

Hodnocení: **** (80 %)

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Forrest Wall přináší vizi děsivé budoucnosti v knize Naturia – Dobrodružství na planetě zázraků

Hide picture