Menu
FANZINE.cz
Technologie

FOTO: Sonda Dawn vyfotila na vzdáleném asteroidu gigantickou horu

Zdeněk Král

Zdeněk Král

23. 10. 2011

FOTO: Planetka VestaJiž před čtyřmi lety vyslala NASA sondu Dawn (Úsvit) na cestu vesmírem. Nyní se přiblížila k jednomu z cílů své cesty, velkému asteroidu Vesta. A hned první snímky jsou velmi zajímavé.

FOTO: Planetka Vesta

Zdánlivě nízký kopec je jedním z největších známých útvarů ve Sluneční soustavě. Zdroj: Nasa.com

Na obrázku z jižní části asteroidu vidíte zdánlivě drobný kopec. Ten ale ve skutečnosti měří přibližně dvaadvacet kilometrů, tedy skoro třikrát více než Mount Everest, nejvyšší hora na Zemi (8 848 m n. m.). Dalším zajímavým útvarem na fotografii je velký útes vpravo v dálce. Strmý svah pravděpodobně vznikl v důsledku sesuvu půdy.

Čtěte také: V kosmických dálavách putuje diamant velikosti Jupitera!

Asteroid, planetka, nebo trpasličí planeta?

Planetky (původně asteroidy) jsou menší, řadově dosahují průměru stovek kilometrů a nemají kulovitý tvar.

Trpasličí planeta je naproti tomu už kulovitá, obíhá kolem Slunce, není satelitem (např. Měsíc je satelitem Země), ale nemá ještě takovou gravitaci, aby pročistila své okolí a byla v dané zóně dominantním objektem.

Na oběžné dráze kolem Vesty se sonda Dawn zdrží přibližně rok, pak se vydá na cestu k trpasličí planetě Ceres. Do té doby pořídí určitě ještě spoustu zajímavých fotografií, díky kterým získají vědci lepší představu o planetkách a jiných objektech v naší Sluneční soustavě.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

FOTO: Sonda Dawn vyfotila na vzdáleném asteroidu gigantickou horu

Hide picture