Menu
FANZINE.cz
Komiks

Frank Miller vypráví bitvu u Thermopyl po svém. Krvavě a řízně

Petra Gawlasová

Petra Gawlasová

31. 8. 2011

Komiks 300 je určen pro všechny, kdo si myslí, že historie rovná se velká nuda. Frank Miller přepracoval suchý dějepis do napínavého příběhu o hrstce spartských mužů, jejichž odvahu a sílu budou závidět i ty největší feministky.

Takto ztvárnil Leonida Gerard Butler ve filmu 300: Bitva u Thermopyl Zdroj: distributor filmu

Millerovo velkoformátové dílo 300 není v Česku žádnou novinkou. Samotný komiks nevychází poprvé a kdo ho nečetl, viděl alespoň povedenou filmovou adaptaci Zacka Snydera. Těm, co komiks nečetli, nebo si ho nestihli koupit, vyšlo vstříc vydavatelství Comics centurm a vypustilo do knihkupectví již třetí přepracované vydání.

Příběh statečných spartských vojáků zná snad každý. Poté, co spartský král Leonidas odmítne uznat perskou nadvládu, vytáhne se svými třemi sty vojáky čelit obrovské nepřátelské armádě.

Díky vhodně vybranému místu – úzké soutěsce – se Sparťanům podaří několikrát odrazit perský útok a jsou poraženi až zradou jednoho z nich. Hrdinská smrt Leonida ovšem povzbudí morálku řecké armády a nakonec perské utlačovatele společně porazí.

 

Autor Frank Miller je známý svým stručným, ale řízným stylem se specifickým černým humorem a Tří stovka patří mezi učebnicový příklad jeho tvorby. Jako ve většině jeho komiksů tvoří psaná část převážně slova vypravěče, mluvícího přímo k čtenáři.

Většinou jsou to dvouslovné, holé věty, které svou úderností skvěle doplňují atmosféru celého díla. Vyvolávají pocit, že ke čtenáři promlouvá hluboký, charismatický mužský hlas, což jenom podporuje chlapáctví prostupující komiksem.

Testosteron na každé stránce

Hlavními hrdiny jsou muži v celé své kráse. Postavy představují prototyp dokonalého muže, kterému ti nekomiksový budou závidět a ženy si jednoho přát domů. Naopak ženy jsou v komiksu přítomny pouze dvě, v podobě orákula a Leonidovy manželky. Nepřítomnost něžného pohlaví ovšem není vůbec na škodu, naopak by komiksu pouze uškodilo, jak se to mimo jiné projevilo ve filmové adaptaci, kde tvůrci dali větší roli právě králově ženě.

Celý komiks působí jako zhmotnění klukovských snů hry na vojáky. Nejdůležitější pojmy tvoří přátelství, odvaha a jednota. V komiksu nejsou důležití jednotlivci ani samotný král Leonidas, ale celá jeho jednotka statečných mužů, kteří jako jeden čelí Peršanům.

Ztvárnění spartské morálky se Millerovi povedlo opravdu na jedničku a potlačení individualismu se projevuje již v názvu celého díla. Hrdiny tvoří všech tři sta vojáků.

Obraz vítězí nad slovem

Nad samotným příběhem a vypravěčským stylem vítězí kresba. Miller patří mezi nejzajímavější americké kreslíře a 300 je vrcholem jeho tvorby. Samotné listování komiksem vyvolává pocit jakoby se čtenář spíše díval na film, než četl knihu.

Nakonec toto již kultovní dílo obsahuje i důležitý ženský element. Vybarvení Millerových kreseb se zhostila Lynn Varleyová, která s ním spolupracovala i na komisech Ronin či Batman: Návrat temného rytíře. Přestože se v komiksu objevuje jenom červená a béžová barva, dokázala vytvořit jakýsi ošuntělý vzhled, který navozuje tu správnou atmosféru.

Komiks 300 si už své místo v síni slávy vydobyl, ale je dobré si připomenout jak se Frank Miller stal legendou díky brilantně napsanému příběhu a úžasné kresbě.

Název originálu: 300
Český název: 300
Scénář: Frank Miller
Kresba: Frank Miller, Lynn Varley
Překlad: Jan Kantůrek
Počet stran: 88
Obálka: Frank Miller
Vazba: pevná
Rozměry: 320 x 240 mm
Vydal: Comics centrum, Praha 2011
Doporučená cena: 599 Kč, 499 Kč

Hodnocení: ***** (90 %)

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Frank Miller vypráví bitvu u Thermopyl po svém. Krvavě a řízně

Hide picture