Menu
FANZINE.cz
Ostatní

Funkční oblečení – vyplatí se do něj investovat?

Mnoho lidí žije v představě, že funkční oblečení používají pouze vrcholoví sportovci. Tak to ale není. Funkční oblečení je pro každého. Tento typ oblečení vám zaručí maximální komfort při jakékoliv indoorové i outdoorové aktivitě.

Co je na něm zvláštního?

Toto oblečení se liší od toho klasického jiným materiálem i speciálními vlastnostmi. Oblečení, které používáte při každodenním nošení, je z bavlny nebo podobného materiálu, schne dlouho a je těžké. Zato to funkční je lehké a prodyšné a použitý materiál odvádí pot mimo pokožku, takže jste neustále v suchu a nehrozí vám prochladnutí.

Také díky speciálním materiálům rychle schne a při namočení nezvyšuje hmotnost, což oceníte, když ho chcete použít hned druhý den. A jeho zvláštní schopností je, že v létě dokáže chladit a naopak v zimě zahřát.

Záleží na materiálu

I zde existuje mnoho druhů materiálů, které se hodí na různý typ aktivit v různých podmínkách. Jedním z nich je třeba polyester (PES), který velmi dobře izoluje tělesné teplo, zároveň nenasakuje, a tedy rychle schne. Ještě lepšími izolačními schopnosti se chlubí polypropylen (POP), který je navíc velmi lehký, a tak se vám bude velmi hodit při provozování zimních sportů.

Dalším typem materiálu je tzv. merino vlna, která sice patří mezi dražší materiály, ale svými schopnostmi je jedna z nejlepších. Je to především proto, že přírodní ovčí vlna výborně odvádí pot a vlhkost a v létě vás ochladí a v zimě zahřeje. Navíc je stoprocentně odolná vůči zápachu, což oceníte při dlouhodobém nošení či v extrémních podmínkách.

Jako poslední jsou zde bambusová vlákna, která představují horkou novinku v této oblasti a také patří mezi termo materiály. Navíc působí antibakteriálně.

Funkční oblečení dělíme na skupiny

Funkční prádlo se dá rozdělit do tří skupin. První je skupina, do které patří spodní vrstvy, tedy ty, které máte přímo na pokožce (spodní prádlo, tílka, ponožky, termo prádlo…), a které mají za úkol vás udržet v suchu.

Druhou skupinu tvoří oblečení, které udržuje správnou tělesnou teplotu, nepropustí k tělu chladný vzduch a odvádí vlhkost dále od těla (mikiny a roláky).

Do poslední skupiny patří bundy, větrovky a kalhoty, které vás chrání před nepříznivým počasím a pomáhají udržet tělesné teplo.

Jak asi můžete vidět, funkční oblečení je naprosto vhodné pro každého sportovce a nezáleží na typu sportu. Toto oblečení vám dokáže velmi pomoci v horách či při extrémních sportech, a proto se do něj vyplatí investovat. Sice za něj zaplatíte trochu více, ale za pohodlí a ochranu před prochladnutím to stojí. S tímto výdajem vám pomůže třeba půjčka na OP, abyste co nejdříve mohli někam vyrazit.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Funkční oblečení – vyplatí se do něj investovat?

Hide picture