Menu
FANZINE.cz
Filmy a seriály

Seriál Futurama: Normálně šílená budoucnost

Redakce

Redakce

6. 7. 2011

FOTO: Fotka hlavních postav ze seriálu FuturamaVšichni si říkáme, co pro nás budoucnost asi chystá. Bude světu vládnout mír a láska, nebo ho zničí válka? Budou roboti sloužit nám, nebo my jim? To nikdo z nás neví, ale každý z nás má právo udělat si zkreslenou představu. Takže jdeme na to.

FOTO: Fotka hlavních postav ze seriálu Futurama

Vzhůru do akce, Zdroj: distributor seriálu

Philip J. Fry je lehkomyslný a přihlouplý smolař pracující jako poslíček v malé pizzerii. Nenávidí svoji práci, nenávidí svůj život a nemá příliš v lásce ani svět, ve kterém musí žít. Vše se ale změní, když má dovézt pizzu do laboratoře aplikované kryogeniky, kde spadne do jednoho z jejich mrazáků. Znovu je rozmražen až po tisíci letech a dochází mu, že už nikdy neuvidí svoji rodinu, přátele ani přítelkyni. Konečně může žít naplno!

Zase poslíčkem

Jak Fry ihned zjišťuje, ocitl se ve světě plném robotů, mimozemšťanů a bláznivých technologií. Dokonce objeví i vzdáleného potomka svého bratra, profesora Huberta Farnswortha, u jehož doručovací firmy začíná pracovat jako mezigalaktický poslíček. Na jeho cestách vesmírem ho bude provázet věčně osamělá kyklopka Leela a ohýbací robot Bender. Oba jsou ve chvíli, kdy potkají Frye, téměř stejně zoufalí, jako býval on sám.

The YouTube ID of AG9HuIkso_8&feature=related is invalid.

Fry se brzy ukáže jako rarita celého vesmíru, a zjišťujeme, že jeho zmražení nebyla taková náhoda, jak se zpočátku zdálo. Fry se totiž díky mnoha výletům do minulosti a budoucnosti, které spolu s ostatními podnikl, stane hlavním aktérem havárie UFO v Roswellu a shodou náhod i svým vlastním dědečkem. Díky této kauzální a především genetické chybě je jediným člověkem ve vesmíru schopným odolat psychickému útoku nepřátelské rasy létajících mozků a tudíž i jedinou nadějí celého vesmíru.

Bender je robot a v budoucnosti i Fryův nejlepší přítel. Společně se poprvé setkají v sebevražedné budce, odkud si chce Fry zavolat. Oba se rychle stanou nejlepšími přáteli. Během honičky s policisty navíc Bender narazí na elektrické vedení, které mu usmaží všechny okruhy týkající se etiky, a stane z něj grázl ve všech možných i nemožných ohledech.

FOTO: Bender a Fry, hlavní postavy seriálu Futurama

První setkání Frye a Bendera

Bender navíc musí jako všichni roboti ve vesmíru pravidelně pít alkohol, čímž si udržuje hladinu energie. Byl vyroben v Mexiku, kde pochytil několik zásadních frází, a jeho matkou je montovací rameno. Jistou dobu byl nebezpečným autodlakem a členem Ligy robotů, která si vzala za cíl vyvraždit lidstvo. Jeho největším snem je stát se folkovým zpěvákem a největším nepřítelem elektrický otvírák na konzervy.

Leela je kyklopka žijící celý život s vědomím, že je poslední svého druhu. Nemá přátele, partnera ani domácího mazlíčka. Žije tak aspoň s vědomím, že je třeba dodržovat zákony, a svoji frustraci si vybíjí na ostatních pomocí bojových umění. I ona pochopí, že zákony nejsou všechno. Odejde proto ze svého původního zaměstnání a stane se kapitánkou doručovací lodi Farnsworthovy firmy.

Leela zoufale touží po chlapovi. Během jednoho dobrodružství se dokonce vyspí s generálem Zappem Branniganem, velitelem pozemského bitevního křižníku. Zapp se ale ukáže jako dokonalý militantní srab a narcis, a tak není divu, že Leela svého rozhodnutí lituje. Jako kompenzaci si alespoň pořídí mimozemského mazlíčka Nibblera, pocházejícího z rasy superinteligentních bytostí a z kterého místo bobků vypadává vesmírné palivo.

Farnsworth Fry paradox

Profesor Farnsworth je Fryovým velmi vzdáleným a velmi starým synovcem a majitelem doručovací společnosti Planet Express. Patří mezi nejinteligentnější lidi ve vesmíru s výjimkou planety DaVinci, kde je stejně jako Leonardo považován za hlupáka. Udržuje také vztahy s mnoha mocnými roboty a nadpřirozenými bytostmi, mezi něž patří především démon ZuZu, který se mu zavázal splnit tři přání.

Farnsworth si jednoho dne uvědomí, že nemůže odkázat svůj majetek hloupému strýci, a proto si vytvoří klon, ze kterého má vyrůst jeho mladá kopie. Mezi jeho vášně patří nejen vynalézání všech možných věcí, ale především sbírání strojů konečné zkázy. Největším idolem je Leonardo DaVinci, se kterým se později setká na jeho domovské planetě, a největším nepřítelem jeho dávný žák profesor Wernstrom.

FOTO: Hlavní postavy seriálu Futurama

Je to pták? Je to letadlo? Ne, to je invaze!

Dalšími důležitými členy Planet Expressu jsou Amy Wong, členka rodiny vlastnící Mars a profesorova praktikantka. Hermes Conrad, firemní byrokrat a mistr v podlézání pod tyčí. A samozřejmě obří humr Dr. Zoidberg, který, přestože je nejméně oblíbeným členem týmu Planet Express, je pro svoji naprostou ubohost zároveň jednou z nejpopulárnějších postav seriálu.

Hlavy v akváriu

Pikantností seriálu je technologie, díky které lze držet lidi naživu strčením jejich hlavy do skleněné nádoby. Taková hlava se poté chová jako živá, pouze s tím rozdílem, že nemá tělo. Výsledný stav se na první pohled až příliš podobá rybkám v akváriu. V novém New Yorku existuje muzeum hlav, kde jsou vystaveny hlavy mnoha osobností. Například hlava Leonarda Di Capria, se kterou je později pokřtěn nový výletní raketoplán Titanic.

Některé ze skutečných osobností své hlavy i samy namluvily. Patří mezi ně například Leonard Nimoy, Pamela Anderson a mnoho dalších. V seriálu můžeme dokonce spatřit i hlavu tvůrce seriálu Matta Groeninga schovaného mezi dalšími slavnými osobnostmi v muzeu hlav. Nejdůležitější ze všech je ale hlava Richarda Nixona, která se stane prezidentem celé Země.

Seriál vytvořili Matt Groening a David X. Cohen, kteří stojí za vznikem dnes už kultovního seriálu Simpsonovi. Samozřejmě to tvůrcům nedalo, aby nevytvořili několik souvislostí mezi oběma svými seriály. A tak mají postavy stejně jako u Simpsonových pouze čtyři prsty, přičemž pět mají pouze mutanti žijící v kanálech. Můžeme si také všimnout, jak se při vzácných příležitostech mihnou v pozadí postavy druhého seriálu a poměrně často se v budoucnosti objevuje i populární tříoká ryba, která vždy žila výhradně v jezírku jaderného odpadu ve Spriengfieldu.

Skrytá výzva

Další třešničkou na dortu je až neuvěřitelné otírání se o seriál Star Trek, z něhož, jak Matt Groening přiznává, sám nikdy neviděl ani jeden díl. Přesto ho využil ke ztvárnění mnoha vtipů, které si díky autorově slabé znalosti předlohy dokážeme i my laikové jasně zařadit. Seriál je tak plný vesmírných lodí, laserů a mimozemšťanů, kteří s sebou přináší i nečekanou výzvu pro samotné fanoušky. Neboť, jak říká Matt Groening, každý mimozemský nápis v seriálu má skrytý význam, který musí divák sám rozluštit.

První čtyři řady seriálu byly odvysílány v letech 1999 až 2003, poté však natáčení bylo přerušeno. V červnu 2006 bylo natočeno dalších šestnáct epizod, které sehrály roli čtyř samostatných filmů. Poté byla odvysílána ještě šestá řada, jež navazovala přímo na chvíli, kdy skončil poslední z filmů. V současnosti se fanoušci mohou radovat z premiéry čerstvě natočené sedmé řady, která nám přináší nová dobrodružství naší staré party.

The YouTube ID of hHUNF6cXRmQ&feature=related is invalid.

Futurama je seriál, jehož humor jednoduše zabíhá do všech odvětví lidské činnosti a podává ho ve zkreslené formě. Především jeho komické pojetí budoucnosti, v němž jsou dnešní existenční problémy neaktuální. Ozónové díry nejsou, protože žádný ozón není. Do oceánu se jednoduše jednou za čas hodí kostka ledu, a tak není ani globální oteplování. Sovy jsou těmi nejhoršími škůdci a smysl života? To už zjistěte sami.

Futurama

Animovaný/ Komedie/ Dobrodružný / Sci-Fi
USA, 1999, 98×30 min

Režie: Chris Sauve, Gregg Vanzo, Wesley Archer, Rich Moore
Hrají: Billy West, Maurice LaMarche, Lauren Tom, John Di Maggio, Phil LaMarr, David Herman, Dan Castellaneta, Katey Sagal, Tress MacNeille

Hodnocení: 4****

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Seriál Futurama: Normálně šílená budoucnost

Hide picture