Fyzik postavil LEGO urychlovač částic LHC. Vyšel ho na 50 000 Kč

Fyzik z univerzity Nielse Bohra se rozhodl popularizovat odvětví částicové fyziky stavbou detektoru částic Atlas ze slavného švýcarského urychlovače patřícího organizaci CERN. K výrobě bylo zapotřebí 9 500 kostiček, 81 hodin čistého času a 2 000 euro.

Atlas se skládá z přibližně 9 500 kusů kostiček Zdroj: stránky projekt

Fyzik Sascha Mehlhase z institutu Nielse Bohra se rozhodl popularizovat z hlediska zájmu veřejnosti stagnující odvětví částicové fyziky. Z 9 500 kousků kostiček LEGO postavil jeden z detektorů obřího urychlovače částic nacházejícího se ve Švýcarsku. Model v přibližném měřítku 1:50 je velmi věrným zpracováním originálu, a to včetně postaviček techniků.

Experiment OPERA vyvrací Einsteinovy teorie. Hmota je rychlejší než světlo

Výdaje ve výši 2 000 euro hradila sama univerzita, která usiluje o zviditelnění vlastní činnosti. Mehlhasovi pak již jen samotná realizace projektu zabrala čistých 81 hodin. Z toho 48 věnoval 3D vizualici plánu v počítači, jež pak sloužila jako návod.

„Během stavby se samozřejmě objevilo několik okamžiků, kdy šlo lehce do tuhého, ale celý proces byl velmi zábavným a poučným,“ potvrdil vědec, který je teprve na začátku dlouhodobé pouti, neboť výhledově zvažuje další dostavování, aby tak vytvořil kompletní zmenšeninu urychlovače LHC, nikoliv jen jeho jedné části.

Fyzik postavil LEGO urychlovač částic LHC. Vyšel ho na 50 000 Kč
Ohodnoťte tento článek

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.