Menu
FANZINE.cz

Gabrielle Lordová: Klidný život končí, Spiknutí 365 – Leden začíná

Redakce

Redakce

11. 9. 2010

Výřez z obálky knihy Spiknutí 365 - LedenČím prochází mladý muž ve věku patnácti let? Dospíváním, pubertou, prvními láskami i zklamáním. Život Calluma Ormonda se od tohoho modelu však začíná vzdalovat. Přišel o otce, který zemřel následkem virového onemocnění. Do toho se objeví další problémy a začíná jít o život. Taková situace nastala i v knize Spiknutí 365 – Leden od australské spisovatelky Gabrielle Lordové.

Ilustrační foto Foto: Daniel Husek, Topzine.cz

Knižní seriál Spiknutí 365 se skládá z celkem 12 částí, pojmenovaných podle jednotlivých měsíců v roce. První část Leden vyšla na začátku roku 2010. Jaké je zahájení celého příběhu?

Je poslední den v roce, Callum Ormond si vyrazil zahrát fotbal ven s kamarádem Bogesem. Během cesty domů potká podivně vyhlížejícího muže, který volá jeho jméno. Přitom ho vůbec nezná. Pomatený muž se k němu pomalu přibližuje a vykřikuje varování před poselstvím, které mu zanechal otec. Potom přijíždí sanitka a záchranáři pomateného muže nakládají do auta, zoufalý muž mu řekne poslední dvě slova – Singularita Ormondů  – a radí mu, ať se schová a vydrží na živu do 31. prosince. Ze začátku Callum jeho varování bere jako bláznivou silvestrovskou příhodu, což se zanedlouho změní. Po sérii nešťastných náhod, problémech se strýčkem Rafem, ztroskotání na člunu a jeho únosu mu začíná jít o život. A tak se musí dát na útěk.

Kniha Spiknutí 365 – Leden je určena především mladším čtenářům, ale i přesto se mi zdá, že postava Calluma Ormonda není zdaleka, vzhledem k jeho věku, tak propracovaná, jak by měla být. Zarážející je jeho uvažování, kdy v prvních dnech nového roku uvažuje spíše jako dospělý člověk než patnáctiletý kluk. Příběhem jsou prokládány spousty Callumových mouder, které směřuje ke svému strýčkovi Rafovi, třeba při ztroskotání na člunu. Od tak starého kluka by většina lidí čekala spíš problémy s jeho dospíváním, nebo vymýšlení nějakých lumpáren.

obálka knihy Spiknutí 365 - Leden

Rozdělení knihy do jednotlivých časových úseků je zajímavé, ale hodně zjednodušené. Celý příběh je pak trochu ochuzen o detaily, které by ho mohly učinit zajímavějším. Dalším problémem je napětí, které ve vás Spiknutí 365 – Leden vyvolává, nebo spíš vůbec neprobouzí. Tajemství, které patnáctiletého mladíka provází, mohlo být podáno mnohem lépe.

Příběh Calluma je průměrným, ale nijak zvlášť děsivým výtvorem autorky, která sice dostala za své detektivní díla dvě ocenění, přesto kniha v člověku nepodporuje nic víc než zvědavost, jak to dopadne. Ale po dosažení konce příběhu už nikoho nenutí se nad tím zvlášť zamýšlet.  Prostě je to jen další kniha, kterou si člověk přečte a za chvíli zapomene, o čem byla. Rozhodně nevyniká nadčasovostí, díky které by se k ní čtenáři rádi vraceli.

Pokud se podíváte na celkový dojem, který na vás zanechá Callum a jeho problémy s vyřešením poselství po otci, není zdaleka tak špatný. Proto bych tuto knihu doporučila těm čtenářům, kteří hledají krátkou, lehkou četbu na odpoledne. Přečtení Spiknutí 365 – Leden totiž nezabere víc než jeden den.

Název originálu: Conspiracy 365 – January
Český název: Spiknutí 365 – Leden
Autorka: Gabrielle Lordová
Překlad: Milena Hordinová
Obálka: Rebecca Young
Počet stran: 184
Vazba: brožovaná
Rozměry: 130 x 195 mm
Vydal: Fragment, Praha 2010
Doporučená cena: 149 Kč

Hodnocení: ** (30 %)

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Gabrielle Lordová: Klidný život končí, Spiknutí 365 – Leden začíná

Hide picture