Menu
FANZINE.cz
Filmy a seriály

Galaxy Trucker: ať žije vesmírné dobrodružství!

Redakce

Redakce

14. 1. 2010

galaxy_trucker_600x338Staňte se zručným stavitelem mezigalaktické společnosti a dopilotujte svoji loď v pořádku do cíle. Nejdříve ale musíte překonat nástrahy správného návrhu celého plavidla. Pokud se vám to včas podaří, můžete vzletět vzhůru ke hvězdám!

Galaxy Trucker - balení, Foto: Dušan Takáč, Topzine.cz

Galaxy Trucker - balení, Foto: Dušan Takáč, Topzine.cz

„Kapitánův deník, hvězdné datum 42109.1: Na žádost Federace míříme k planetě Grixon v kvadrantu Alfa, kde budou členové posádky Enterprise testovat vesmírné lodě s novou generací warp pohonu. Na základně Galaxy Trucker 16 se právě dokončují primární hvězdné moduly. Hlavní inženýr LaForge dostal za úkol dohlédnout na finální práce na plavidlech.“

Ve vesmíru čeká na zkušební posádky těchto lodí neuvěřitelné dobrodružství. Mají možnost zaletět do dosud neprozkoumaného kvadrantu Eyvia, jelikož planeta Grixon leží na samotných hranicích známého vesmíru. Měly by zde být planety s velkou hojností vzácných surovin jako je například modrý Nafrid, zelený Grekon, žlutý Piinad nebo velmi ceněný tmavě rudý Muutan. Jelikož se jedná o dosud málo zmapovanou část vesmíru, bují zde černý obchod. Pašeráci se zde vyhýbají přísným obchodním zákonům Federace i za cenu přepadení nepřátelskými piráty.

Dle historicky netradiční dohody mezi Federací, Romulany a Klingony „O nárokování surovin v neznámých končinách“, získá tuto část vesmíru ten, který postaví nejlepší lodě ve třídě I, II a III. Pokud by došlo k nerozhodnému výsledku, rozhodne speciální kategorie IIIa. Loď Federace s posádkou z lodi Enterprise má nejlepší předpoklady tento závod vyhrát. Závod o dobývání doposud nepoznané části vesmíru začal. Které z říší se povede získat tak důležité obchodní cesty a nerostné bohatství?

Galaxy Trucker - kam s úložným prostorem?, Foto: Dušan Takáč, Topzine.cz

Galaxy Trucker - kam s úložným prostorem?, Foto: Dušan Takáč, Topzine.cz

„Kapitánův deník, dodatek: Zprvu se zdálo, že loď Federace s přehledem porazí ostatní dvě lodi, avšak náhlá epidemie, která na lodi vypukla, nás v závodě velmi zdržela. V příštím kole budeme muset dohnat získanou ztrátu nad Romulany a Klingony.“

Co by si bez stavitelů lodí počal kapitán Jean Luc Picard, admirál William Adama nebo kapitán Dylan Hunt. Jestli jste schopní postavit letuschopnou loď, která uveze co nejvíce surovin, dokáže se ubránit nepřátelům a má silné motory, máte téměř vyhráno. Ve hře se ocitáme v letech, kdy člověk běžně létá do vesmíru, navštěvuje sousední planety a vychutnává si krás galaxie. Samozřejmě ruku v ruce s turistickým trhem se daří obchodu se surovinami, které na matičce Zemi nenaleznete. Když budete mít štěstí a přistanete na planetě s nerostným bohatstvím rudy nesoucí jméno Muutan, stačí vám kilogram této suroviny a rázem se stanete velmi bohatým a váženým obchodníkem.

Hru Galaxy Trucker vymyslel světově uznávaný český designér her Vladimír Chvátil. Už jen toto jméno uvedené na krabici by mělo být zárukou kvalitní zábavy. Ale nebudeme předbíhat, nejdříve se podíváme, co nás v balení čeká. Ve velmi těžké krabici naplněné až po okraj najdete spoustu herních komponent. Z kvalitního kartonu jsou vyrobené oboustranné hrací plány se čtyřmi typy lodí, letový plán a 144 čtvercových herních komponent, z nichž se staví lodě. Důležitou součástí je 60 letových karet a 65 kosmických kreditů s různými hodnotami. Posádku tvoří 40 umělohmotných postaviček kosmonautů a 8 ufonů ve dvou barvách (fialová a oranžová). Zbývajícími komponenty představují zelené umělohmotné válečky zpodobňující 36 baterek, 56 dřevěných kostiček zboží, přesýpací hodiny a kostky.

Galaxy Trucker - začátek hry, Foto: Dušan Takáč, Topzine.cz

Galaxy Trucker - začátek hry, Foto: Dušan Takáč, Topzine.cz

Pravidla hry jsou vysvětlena na barevném šestnáctistránkovém Truckerově průvodci po galaxii. Za jeho provedení si autoři zaslouží velkou pochvalu, protože je zde všechno (mimo jiné za pomoci obrázků) srozumitelně vysvětleno krok po kroku a skrze názorné příklady vyvráceny jakékoliv pochybnosti o nejednoznačnosti pravidel. Aby seznamování se s herním systémem nebyla jen nudná a nutná ztráta času, narazíme čas od času na vtipné hlášky a komentáře.

Cílem celé hry je postavit funkční vesmírnou loď a získat co nejvíce kosmických kreditů. Příprava je jednoduchá a poměrně rychlá, i když při prvním hraní strávíte chystáním a učením se pravidlům poměrně dost času. Při dalším hraní se tato doba rapidně zkracuje.

Na začátku rozdělíte herní plány, začíná se s nejmenší lodí, která nese označení I – první třída. V dalších kolech se pokračuje vzestupně, hru uzavřete dokončením letu s vesmírným plavidlem třídy III, pro velké dobrodruhy je připravena ještě IIIa. Každý z hráčů si vybere jednu barvu hlavní kabiny lodi, kterou umístí doprostřed hracího plánu na vyznačené místo a dostane k ní dva stejnobarevné malé modely rakety. Dále připravíte balíček karet a umístíte je na letový plán.

Galaxy Trucker - loď připravená k letu, Foto: Dušan Takáč, Topzine.cz

Galaxy Trucker - loď připravená k letu, Foto: Dušan Takáč, Topzine.cz

Druhou fází přípravy je otočení všech kartiček herních komponent, které charakterizují součásti lodi. Tímto úkonem jste vyrobili Sklad, z něhož si v průběhu hry budete brát části a pokládat je na herní plán. Motory (udávají rychlost lodi) musí směřovat dozadu a těsně za nimi nesmí být žádná jiná komponenta, jinak by po nastartování došlo k jejímu spálení. Střílecí věžičky mohou být kdekoliv na lodi a směřovat na jakoukoliv ze stran, ale těsně před nimi opět nesmí být jiná komponenta, jinak by došlo k jejímu prostřelení.

Aby bylo možné ubytovat kosmonauty, potřebujete kajuty. Do každé z nich se vejdou dva členové posádky. V případě najmutí bojového (fialového), nebo mechanického (oranžového) mimozemšťana potřebujete speciální dílek, který vytvoří atmosféru, v níž přežijí. Do kabiny se však vejde jen jeden. Kredity získáváte za dovezené zboží, proto je důležité mít sklady – bílé na běžné a růžové na nebezpečné zboží. Aby bylo možné loď chránit proti malým střelám nepřátel, potřebujete dva štíty a kartičku s baterkami.

Galaxy Trucker - sklad, Foto: Dušan Takáč, Topzine.cz

Galaxy Trucker - sklad, Foto: Dušan Takáč, Topzine.cz

Každá kartička s jakoukoliv částí má na stranách různé typy a počty přípojek. Důležitým pravidlem je, že přípojky na sebe musí navzájem navazovat a neměla by zůstat žádná z nich otevřená. Pokud se stane, že nějaká z nich bude volně vystupovat z lodi do vesmíru, budete mít otevřenou část lodi. Ta je velmi zranitelná, protože ji dokáže poškodit už i malý meteorit nebo díky ní nasajete hvězdný prach, který vás zpozdí.

Po základní přípravě a seznámení se s komponenty může začít samotná hra. Každý hráč si ze Skladu může vždy odnést jen jednu kartičku, tu si pak nad svým hracím plánem prohlédne a rozhodne se, zda ji odloží zpět (již otočenou obrázkem nahoru) nebo použije ve svém plavidle.  Loď se staví od středové barevné kabiny, přičemž smíte položit kartičku pouze tak, aby navazovala na předešlé již uložené karty. To znamená, že na počátku začnete spíše s kabinami, štíty nebo úložnými prostory než s motory.

Galaxy Trucker - karty událostí, Foto: Dušan Takáč, Topzine.cz

Galaxy Trucker - karty událostí, Foto: Dušan Takáč, Topzine.cz

Při položení komponenty ji již nesmíte v průběhu hry vyměnit. Občas se tak stane, že uděláte chyby, které budete těžko v průběhu hry napravovat – například uzavření části lodi. Samozřejmě čím více budete hru hrát, tím lepší si vypracujete strategii stavění lodi. Až když si myslíte, že máte loď hotovou, vezmete si nejnižší dostupné číslo, které určuje startovní pořadí, a položíte miniaturu lodi na letový plán. Následuje kontrola lodi, při níž se vyhodnotí, zda jsou všechny dílky uloženy tak, jak mají být.

Jakmile jsou připraveni všichni hráči, přijde na řadu fáze letu, kde si vyzkoušíte kvalitu postaveného plavidla. Do lodi přijmete posádku v podobě kosmonautů, příp. mimozemšťanů a nabijete baterky. Existují tři typy karet – ty dobré, díky nimž získáváte body, jsou například planety, kde vyzvedáváte zboží nebo volný vesmír, v němž můžete ukázat motorovou sílu lodi. Špatné vám ničí loď (třeba meteority).

Zbývají neutrální, u nichž záleží, jestli splníte požadavky, jaké jsou na nich uvedeny, a podle toho o něco přijdete, nebo něco získáte. Například při události pašeráci: pokud budete mít větší bojovou sílu a podaří se vám je porazit, získáte za to jejich celý náklad, pokud vás udolají oni, ukořistí část vašeho nákladu.

Galaxy Trucker - lodě II a III, Foto: Dušan Takáč, Topzine.cz

Galaxy Trucker - lodě II a III, Foto: Dušan Takáč, Topzine.cz

Po dohrání poslední karty dojde k vyhodnocení. Hodnotí se pořadí, ve kterém doletíte, a podle něj dostane každý hráč určitý počet kosmických kreditů. Dále je důležité, v jakém stavu vaše loď doletí, protože jen ten s nejlepší lodí dostane bonus. Poslední oceňovaná skupina je náklad, u nějž za každou přivezenou kostičku suroviny dostanete další body. Po prvním kole však není všechno rozhodnuto, máte možnost napravit své chyby v dalších dvou nebo třech kolech a celou hru vyhrát. Vítězí ten, kterému se povede vydělat na cestách nejvíce peněz.

Vzhledem ke zdánlivé složitosti popisovaných pravidel je zajímavým údajem u Galaxy Truckera také minimální věková hranice, stanovená oficiálně na deset let. Můžeme potvrdit, že tyto děti hru bez problémů zvládají a jsou ostatním rovnocennými soupeři.

O oblíbenosti hry svědčí i fakt, že Vladimír Chvátil vydal po roce rozšíření s prostým názvem Velké rozšíření, o kterém si povíme více v některém z příštích článků. Jako vánoční dárek pro všechny fanoušky si můžete na stránkách Czech Games Edition (CGE) stáhnout zdarma balíček Drsné štreky, který vás teprve naučí, co je to nelítostný vesmír.

Galaxy Trucker - rozšíření zdarma Drsné štreky, Foto: Dušan Takáč, Topzine.cz

Galaxy Trucker - rozšíření zdarma Drsné štreky, Foto: Dušan Takáč, Topzine.cz

Hra Galaxy Trucker má originální herní princip, i když svým způsobem vychází z domina, kde také musíte skládat dílky tak, aby se vždy dvě strany shodovaly. Stavění lodi je hlavní náplní celé hry. Ačkoliv je samotný let v porovnání s první fází časově kratší, nechybí při něm zábava a vypjaté situace způsobené kartami událostí. Například když protihráči upadne celá polovina lodi po zásahu meteoritem.

Jedná se o hru časově docela náročnou, zvláště v průběhu prvního seznamování. Velkou nevýhodou je vstoupení nováčka mezi zkušené hráče. Hru musíte přizpůsobit tak, aby začátečníka neodradila, protože si nebude vědět rady co s jakým dílkem, zatímco vy, jakožto to zběhlí stavitelé, máte loď postavenou za chvíli. V pravidlech jsou uvedeny i varianty jak při hře zkušený versus nezkušený hráč postupovat. Galaxy Tracker svým tématem zaujme fanoušky sci-fi seriálů, milovníky vesmíru, ale i stavitele Lega, Chevy a jiných kostiček.

Galaxy Trucker - posádka a mimíci, Foto: Dušan Takáč, Topzine.cz

Galaxy Trucker - posádka a mimíci, Foto: Dušan Takáč, Topzine.cz

Hra je určena pro dva až čtyři hráče, přičemž princip je vyvážený pro všechny doporučené počty. Kontrastem je relaxační hra a přebírání Skladu v duelu oproti soupeření maximálního počtu hráčů, při němž dílky mizí rychlostí blížící se světlu. Pak má výhodu ten, kdo dokáže přemýšlet rychle a dostatečně dopředu, protože dokáže svoje plavidlo vybavit vším potřebným. O vypjaté situace není nouze ani při budování lodi: hledáte dílek, ale pořád ho nemůžete objevit, najednou ho konečně uvidíte, natáhnete ruku, ale ouha! Dílek vám před nosem vzal protihráč s velkým úsměvem na tváři. Obě fáze tvoří dohromady vyváženou hru, při které se neustále něco děje.

Název hry: Galaxy Trucker
Typ hry: desková, sci-fi, stavitelská
Výrobce: Albi, Czech Games Edition
Distributor pro ČR: Albi (albi.cz)
Cena: 990 Kč
Počet hráčů: 2-4
Hrací doba: 60 minut
Doporučený věk: od 10 let

Hodnocení: ***** (4,5 / 5)

Klady:
+ komplexní stavitelská hra
+ atmosféra vesmíru
+ čtivý návod
+ poctivé provedení

Zápory:
– součástí balení nejsou praví mimozemšťané

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Galaxy Trucker: ať žije vesmírné dobrodružství!

Hide picture