×
FANZINE.cz

Garth Nix představuje násilníka Sira Čtvrtka

Více než dva roky jsme si museli počkat na čtvrtý díl heptalogie Klíče od království, ale to čekání stálo za to. Garth Nix a jeho knihy jen srší nápady a stále má co vyprávět. Aby taky ne – Artur má totiž před sebou Sira Čtvrtka – zatím nejhrůznější Den, se kterým měl zatím tu čest.

Ilustrace na obálce originálního vydání

Artur se konečně vypořádal se Sychravou Středou a chce se vrátit domů. Dozví se ale, že jeho místo už obsadil Pojídač duší a on tak musí zůstat v Nižším domě Království. Pod cizím jménem se ocitne v armádě Sira Čtvrtka a projde tvrdým výcvikem. Hlavně ho ale trápí vliv Klíčů a celého Království na něj samotného – kdyby se proměnil na starousedlíka, nebude se už moci vrátit domů. A jako by to nestačilo, někdo začal zabíjet předchozí Dny.

Zápisky z války

První, čeho si fanoušek série Klíče od Království všimne, je, že příběh sleduje už nejen Artura a jeho dobrodružství v Království, ale i Lístku, která se na Zemi snaží přemoct Pojídače duší. Kniha se tím stává zajímavější, barvitější a méně monotónní.

Po přečtení knihy asi nikoho nepřekvapí, že Garth Nix sloužil po mnoho let v armádě – jeho popisy bitevních zbraní a války jako takové jsou velmi detailní a odborné. Někdy až příliš. Takovýto styl musí mladší čtenáře – kterým je série určena – nutně nudit. Značně to ovlivňuje celkový spád knihy – oproti předchozím třem dílům už bohužel nejde o strhující počtení, ale o vyčerpávající popis války. Vzhledem k vývoji děje však můžeme čekat opakování této situace i v příštích dílech.

Jak člověku ožije Nic před očima

Nixova fenomenální imaginace dokáže zázraky. Ačkoli se může zdát, že je poněkud těžké se do knihy začíst, jde o brilantní dílo plné zcela originálních myšlenek, nápaditých krajin, fantaskních postav. I ty mají jistý podtext – všech sedm Dní z Království reprezentuje jeden ze sedmi smrtelných hříchů a podle toho se i chovají. Nixova série se ovšem nedá považovat za knihu propagující náboženství.

Není to ale jenom fantazie, kterou Nixovy knihy srší, a kterou nutí čtenáře používat – Klíče od Království a samozřejmě i Sir Čtvrtek dokáží ve čtenáři vzbudit touhu po vědění, nutí ho přemýšlet a domýšlet si fakta. Celý děj se postupně skládá dohromady jako dílky stavebnice a každý dílek výborně spolupracuje s tím druhým bez jakékoli chybičky.

Garth Nix je dalším důkazem toho, jak vypadá opravdu povedená série. Nix pracuje se zcela novými prvky, postavami, světy a vše dokáže čtenářům báječně popsat a přiblížit. Vymyšlené složky v jeho knihách pak působí zcela reálně a člověk je schopný si je bez potíží představit. Přesto se může stát, že čtenáře Sir Čtvrtek občas uspí. Válka není zábavná věc a v podání Nixova podrobného popisu o to méně. Čtvrtý díl série Klíče od Království bude pravděpodobně patřit mezi ty slabší, určitě se bez něj ale neobejdete.

Název originálu: Sir Thursday
Český název: Sir Čtvrtek
Autorka: Garth Nix
Překlad: Lenka Němečková
Obálka: Eva Bystrianská
Ilustrace: Milan Fibinger
Počet stran: 274
Vazba: vázaná
Rozměry: 140x210mm
Vydal: Triton, Praha 2010
Doporučená cena: 299 Kč

Hodnocení: **** (70%)Diskuse

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.
Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..