Menu
FANZINE.cz
Fantasy knihy, fantasy literatura

RECENZE: Garth Nix sbírku Za Zdí úplně zazdil. Bohužel…

Jakub Ehrenberger

Jakub Ehrenberger

21. 4. 2010

Garth Nix: Za ZdíJeho trilogie ze Starého království se opírá o originální nápady, sympatické hrdiny a čtenářsky atraktivní prostředí. Nejen v těchto směrech bohužel zůstává sbírka Za Zdí daleko za očekáváními.

Garth Nix: Za Zdí (ilustrační)

Ilustrace na obálce Autor: Larry Rostant

Patříte-li mezi zapálené fanoušky Abhorsenské trilogie, vykulte oči a dávejte bedlivý pozor. Za Zdí není výbor povídek ze Starého království, přestože úprava knihy by tomu napovídala. Ano, jedna povídka se opravdu ve světě Sabriel, Lirael a dalších známých odehrává, celkově se však sbírka nese v úplně jiném duchu a na podobné příběhy si ani nevzpomene.

Do Ancelstierre jen na skok

Intrádou sbírky nemůže být nic jiného než slibovaný výlet do Starého království, zůstaneme však pouze před jeho branami. Alespoň v příběhu Nicolase Sayrea, jedné z vedlejších postav Abhorsenské trilogie. Novela Nicolas Sayre a stvoření ve vitríně vsází na jednoduchou zápletku, jejímž průvodním prvkem je úprk nebezpečného tvora do civilizace. Jak se do toho všeho zamotá mladý Sayre, není nejspíše nutné ani zmiňovat, bez krvavých šrámů a zpoceného čela se to však rozhodně neobejde.

Garth Nix: Staré království (Old Kingdom)

  • Sabriel (Sabriel; 1995, č. Triton 2004)
  • Lirael (Lirael: Daughter of the Clayr; 2001, č. Triton 2005)
  • Abhorsenka (Abhorsen; 2003, č. Triton 2006)
  • Clariel: The Lost Abhorsen (připravuje se)

Přestože by povídka měla být příjemným doplněním Nixovy nejúspěšnější série, nejen jeho věrný fanoušek zůstane dosti zklamán. Přímočarý děj prakticky bez možnosti jiného vývoje nevylepší ani svižné podání, a tak vám jediný výlet k hranicím Starého království nepříjemně zkysne.

Artuš prohrává, diktátor vítězí

Zatímco v tradičním prostředí Nix selhává, protože ani další fantasy povídky čtenáře nikterak neoslní, netradiční náměty by rozhodně nemusely zůstat jen jeho experimentem. Skvěle buduje napětí třeba v povídce Králík Karlík, kde sleduje osudy dvojice dětských hrdinů za války. Westernem říznutá fantasy Truhla naděje zase poukáže na nebezpečí diktátorských režimů a parodie na gamebooky Výprava do Špatné čtvrti zaručeně vykouzlí úsměv na tváři každého čtenáře.

obálka Garth Nix: Za Zdí

Humor je příznačným prvkem pro celou sbírku, bohužel jeho úroveň odpovídá žáčkům prvního stupně, což sráží na kolena i slibně se rozvíjející povídky. Některé příběhy byste bez větších dovedností napsali taky a to, že je nad nimi Nixovo jméno, výsledné zklamání ani na moment neléčí.

Dvakrát se Nix také odvážil využít artušovského mýtu, ani jedna z povídek však zdaleka nedosahuje kvality jeho příběhu Cesmína a železo z loňské antologie Čarodějové. Zatímco Pod hladinou je čistým vyprávěním v první osobě, které by neoslnilo ani středoškolského učitele, jenž s poloprázdným hrnkem kávy v ruce opravuje maturitní písemky, Po čem srdce touží se nadechne k zajímavému příběhu, aby pohořelo na nedostatku interakce se čtenářem.

Jack Dann, Gardner Dozois (eds.): Čarodějové

Dětské brýle nebudou na škodu

Pokud patříte k fanouškům Gartha Nixe, sbírka Za Zdí vám nabízí unikátně široký výběr z jeho tvorby. Obsah kolísá od seriózních povídek až k hříčkám, bohužel si mnohé žádají vaši shovívavost, ne-li rovnou pohled optikou malého dítěte. Pokud jste už uzavřeným papučím odrostli, mnohé z povídek a zejména jejich humor vám přijdou až příliš infantilní. V kontrastu ke skvělým příběhům, které zabrnkají na vážnější notu, to působí nanejvýš podivně.

Garth Nix sice ve výboru Za Zdí prokazuje spisovatelský talent, zůstává však na míle vzdálen svému maximu. Originální nápady občas prosvitnou ve veskrze obyčejných příbězích, nápaditá prostředí se stanou kulisou banálního děje. Říkám si, jestli to není trestné takhle zazdít svůj talent?

Název originálu: Across the Wall
Český název: Za Zdí
Autor: Garth Nix
Překlad: Robert Tschorn, Zdeněk Uherčík, Milan Žáček
Obálka: Larry Rostant
Počet stran: 272
Vazba: vázaná s přebalem
Rozměry: 140 x 210 mm
Vydal: Triton, Praha/Kroměříž 2010
Doporučená cena: 268 Kč

Hodnocení: *** (50%)

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

RECENZE: Garth Nix sbírku Za Zdí úplně zazdil. Bohužel…

Hide picture