Menu
FANZINE.cz

Ghostgirl: Mezi světy může vykvést i láska

Redakce

Redakce

26. 2. 2011

Po fenomenálním úspěchu prvního dílu dívčího románu Ghostgirl: Vítejte na onom světě na sebe nenechaly čekat další dva, Mezi světy a Diagnóza: láska. Vyrovnaly se kvalitou tomu před nimi?

KOLÁŽ: Kniha, srdce

Láska na onom světě je pořád láska, Autor: Marián Luha, Topzine.cz

Charlotte Usherová, dívka, jež se zadusila gumovým medvídkem, se dostává na onen svět. Zjišťuje však, že ani život po smrti neslibuje zasloužený klid. S ostatními spolužáky z Posmrtné výuky musí pracovat v telefonní ústředně a pomáhat s problémy ztrápeným (živým) teenagerům. Mezitím ve světě živých se Scarlet, Charlottina živá kamarádka, dostává do velkých potíží. Její sestra Petula upadla do kómatu a jde jí o život. Scarlet vidí svou jedinou naději v Charlotte a vydává se za ní na onen svět. Celou nepříjemnou situaci komplikuje zákeřná mrtvá dívka Maddy. Podaří se Charlotte a Scarlet Petulu zachránit?

Vítejte na onom světě. Již podruhé

Druhý díl Mezi světy v mnohém předčil svého předchůdce. Americká spisovatelka Tonya Hurleyová do něj zasadila mnohem více napětí a akce. Jde o mnohem víc než v prvním díle, na což je v celé knize náležitě a často upozorňováno. Původně četba pro puberťačky se vyvinula v poněkud temný románek. Ale bohužel ne se vším všudy. Stále jde o dívčí románek prošpikovaný klišé věčné lásky a přátelství.

Co ale stojí za zmínku, je vylíčení posmrtného světa. Autorka doslova boří všechny příběhy a dodává prostředí svůj osobitý ráz. Kdo by v nebi čekal telefonní ústředny, výškové ubytovny, vysoké ploty a hustý temný les? Vše je navíc vylíčeno s notnou dávkou sarkasmu a vtipu, který překvapí, zvlášť když se jedná o román pro dospívající dívky. V každé řádce je znát posun výš od minulého dílu.

Láska po smrti – nemožné? Ale kdeže

Charlotte má před sebou další dobrodružství. Konečně se se svými kamarády dostala z nenáviděné telefonní ústředny a hned má na krku další práci. Musí se vrátit na živý svět a dělat strážného anděla svému dřívějšímu idolu Damenovi. Její posmrtný kamarád Eric, k němuž chová silnější city, dostává pod svá ochranná křídla Charlottinu nejlepší kamarádku Scarlet. Vše se začíná komplikovat. Scarletina sestra Petula se přestává chovat arogantně a povýšeně a najednou uniká pozornosti celé školy. Scarlet si není jistá sama sebou, ani svým vztahem s Damenem. Na Hawthornskou střední přichází nová dívka Darcy, jež dělá zlo všude, kam její dokonale pěstěná ruka dosáhne, zároveň je i posmrtným hrdinkám v něčem nápadně povědomá. Napraví strážní andělé všechny problémy svých pozemských chráněnců?

Série Ghostgirl

  • Rest In Popularity (2008, č. Vítejte na onom světě, Junior 2010)
  • Homecoming (2008, č. Mezisvěty, Junior 2010)
  • Lovesick (2008, č. Diagnóza: láska, Junior 2010)

Ve třetím díle autorka doslova a do písmene exceluje. Bez nadsázky se dá říci, že jde o jedno z nejlepších děl tohoto žánru. Všechny dějové linky (jež jsou líčeny buď z pohledu pozemských, nebo mrtvých hrdinů) nesplývají do jedné neuspořádané hromady, ale jsou přehledné a na konci krásně zapadnou jedna do druhé. Téměř veškeré hlášky a dialogy jsou vtipné a neodkapává z nich ani kapička kýčovitosti, jako tomu bylo v předchozích dílech. Evidentně dospěla jak autorka, tak i samotní hrdinové.

Ghostgirl – jen pro mladé holky? Ano, ale!

Samozřejmě, Ghostgirl je četba pro dospívající dívky, ale překvapivě by mohla zaujmout i trochu starší generaci něžného pohlaví. Všechny knihy jsou vtipné, sarkastické a kvalitně napsané. Některá je lepší, další zas horší. Všechny ale naučí číst generaci nakupujících holek a mohou donutit k pousmání i pětadvacetiletou slečnu, když si při čtení vzpomene, jaké kýče četla v pubertě. V dnešní době poměrně vzácný jev.

Tonya Hurleyová posunula žánr mnohem dál, než kdokoli jiný před ní a další spisovatelé se proto budou muset velice snažit, aby ji předčili. Pokud ratolesti doma čtou pouze bravíčko a o kvalitní četbu ani okem nezavadí, po přečtení této trilogie je celkem možné, že velmi rychle změní názor.

Název originálu: Ghostgirl 2: Homecoming / Ghostgirl 3: Lovesick
Český název: Ghostgirl 2: Mezi světy/ Ghostgirl 3: Diagnóza – láska
Autor: Tonya Hurleyová
Překlad: Jana Jašová
Obálka: Alison Impey
Počet stran: 330 / 330
Vazba: vázaná
Rozměry: 135 × 240 mm
Vydal: Junior, 2010
Doporučená cena: 399 / 399 Kč

Hodnocení: **** (80 %) / ***** (90 %)

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Ghostgirl: Mezi světy může vykvést i láska

Hide picture