Menu
FANZINE.cz

Ghostgirl: Vítejte na onom světě s dávkou sarkasmu

Redakce

Redakce

19. 2. 2011

Číhá na nás všude. Respektive, v každém větším knihkupectví. Knížka vysoká, úzká, na níž mají kraje stránek stříbrnou ořízku. Nejeden člověk by řekl, že je to jen četba pro pubertální holčičky. Je. Jenže kvalitní.

FOTO: Mr. Paper

Ilustrační foto, Autor: Martin Koubek, Topzine.cz

Charlotte Usherová, osiřelá sedmnáctiletá studentka střední školy v městečku Hawthorne, byla již odmalička přehlížená. Jako neviditelná. Po velkých prázdninách se však vše změní, Charlotte se stane neviditelnou doopravdy. Totiž zemře na zadušení gumovým medvídkem. Dostává se do třídy Posmrtné výuky, kde se snaží přijmout příčinu své smrti, aby mohla jít dál. Ve světě živých jí však zbyly nějaké nevyřízené záležitosti.

Především jde o lásku k Damenovi, nejkrásnějšímu klukovi z celé školy, který chodí s (nafoukanou) školní královnou Petulou. Když je Charlotte jako duch špehuje u Petuly doma, náhodou zjistí, že ji je schopna vidět Petulina sestra Scarlet. Stanou se kamarádkami a Charlotte se Scarletiným prostřednictvím snaží dořešit své pozemské záležitosti.

Posmrtný svět braný s humorem

Každý člověk jednou pocítí neviditelnost, ale Tonya Hurleyová se pokusila vylíčit, jaké by to asi bylo, kdyby všude kolem nás byli duchové, pomáhali nám nebo zasahovali do našich záležitostí. Život před odchodem na věčnost zasadila do nepoužívaných místností a domů a dodala jim ten správný duchařský ráz. Ve světě živých se zase snažila o vylíčení sociálních rozdílů mezi studenty, aby ukázala, jakou moc a vliv královna Petula má.

Samotná hlavní hrdinka, Charlotte, je popsána jako smutná a přehlížená dívka. Ze začátku je nešťastná ze své hloupé smrti, ale postupem času zjišťuje, že jí smrt přinesla přesně to, co si vždy přála: přátele. Jak kniha pokračuje, Charlotte se vyvíjí, a ze zatípnuté šedé myšky se stává sebevědomá (mrtvá) mladá dáma, která se vždy rozhodne pro to, co je správné.

Románek pro (inteligentní) pubertální holčičky

Není dívčí román jako dívčí román. Příběhům o koníčkách, západu slunce a kýčovitých dobrodružstvích (snad) již odzvonilo. Ghostgirl je sice pojata jako dívčí román, ve výsledku je samozřejmě kýčovitá, ale na rozdíl od jiných má hlavu, patu a vtip. Duchové-studenti jsou schopni si ze své smrti udělat legraci, a samotná Charlotte posléze bere to, že umřela, s notnou dávkou sarkasmu. Což je všechno dohromady příjemné osvěžení oproti těm kýčům, kterými knižní trh čtenářky v posledních letech zásoboval.

Jestli mají rodiče problém přimět své dcerušky ke knihám, měli by po této knize skočit, jelikož je čtivá a naučí číst jakýkoli beznadějný případ, stejně jako to dokázal Harry Potter nebo Eragon. Starší čtenářky v ní zalíbení pochopitelně nenajdou, stejně tak osazenstvo pánského pohlaví. Ať tak či onak, je to stále dívčí román, a tak je nutno ho také brát. Občas vystrčí růžky kýčovitá scéna či nějaký jiný zločin proti lidskosti, pro dívčí romány tak typické. Kniha slouží účelu četby pro dívky, a tak také s největší pravděpodobností i zůstane.

Název originálu: Ghostgirl 1: Rest In Popularity
Český název: Ghostgirl 1: Vítejte na onom světě
Autor: Tonya Hurleyová
Překlad: Jana Jašová
Obálka: Alison Impey
Počet stran: 330
Vazba: pevná
Rozměry: 135×240 mm
Vydal: Junior 2010
Doporučená cena: 399 Kč

Hodnocení: **** (70 %)

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Ghostgirl: Vítejte na onom světě s dávkou sarkasmu

Hide picture