Menu
FANZINE.cz
Technologie

Google představil 3D model hvězd nejblíže Slunci. Uvidíte jich 100 000

Martin Kubal

Martin Kubal

11. 3. 2013

Na webu googleexperiments.com se čas od času objeví velice zajímavé projekty. Jedním u nich je i 3D model blízkého okolí Slunce, který mapuje 100 000 hvězd v našem sousedství. 

video
play-sharp-fill

 

Výtvarný tým Googlu spustil v prosinci minulého roku tento projekt, který funguje na technologii WebGL. Nabízí vám předem připravený průlet galaxií, při kterém si uvědomíte, jak malá je sluneční soustava v porovnání s celou naší galaxií. Při tomto průletu uvidíte i zobrazený Oortův oblak okolo sluneční soustavy, z kterého pochází většina komet.

Samozřejmě si model můžete procházet podle libosti sami. Pokud si kliknete na název některé z nabízených hvězd, dostanete k ní informace, jež Google čerpá z Wikipedie, a vykreslený 3D model. Proleťte se galaxií a objevte nejbližší hvězdy.

K připravené procházce galaxií nebo podívané u jednotlivých hvězd hraje podkladová hudba. Pokud se vám zdála povědomá, tak se nemýlíte. Pro tento projekt ji složil Sam Hulick, který komponoval hudbu pro herní sérii Mass Effect. Jedinou nevýhodu je, že potřebujete prohlížeč Chrome, protože v jiném tyto projekty nespustíte.

Narazil jsem ještě na jeden podobný projekt, který mapuje asteroidy ve vnitřní části sluneční soustavy. Má v databázi přes 600 000 asteroidů a uvidíte, jak se pohybují mezi planetami. Tvůrci k tomuto modelu přiložili i tabulku, která ukazuje, v jaké hodnotě by se dalo z asteroidu vytěžit nerostného bohatství. Ceny odhadli na základě spektrometrických údajů, které odhalují jejich složení. Podívejte se sami na Asterank.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Google představil 3D model hvězd nejblíže Slunci. Uvidíte jich 100 000

Hide picture