Menu
FANZINE.cz
Literatura

Gustigi chystá pomstu. Dokáže přežít lidstvo v G2R Tajemné hře od Zdeňka Ležáka?

Lenka Zajícová

Lenka Zajícová

24. 7. 2011

G2R Tajemná hra Zdeněk Ležák (výřez z obálky knihy)Hladové zvíře putující v útrobách internetu dostalo chuť i na obyvatele planety Země v G2R Tajemné hře od českého spisovatele Zdeňka Ležáka. Hrdinové se ocitají v napínavém příběhu plného záludných bytostí virtuálního vesmíru, ale také vychytralých českých programátorů, zažijí krušné chvíle.  Zda se nakonec podaří zachránit alespoň část pozemšťanů, se teprve ukáže.

Ilustrační foto Foto: Daniel Husek, Topzine.cz

Jednoho dne najde mladý chlapec Karlos na internetové stránce skvělou počítačovou hru G2R, která byla ke stažení zdarma a navíc po grafické stránce nemá konkurenci. Proto ji dá prověřit svému kamarádovi Markovi, který se ve volných chvílích baví programováním. Při jejím spuštění se zobrazí na obrazovce virtuální vesmír, kde proti sobě stojí dvě mimozemské civilizace – krvelační Hirudové a vlhkomilní tvorové Anurové, kteří se snaží před nimi ubránit svou planetu. Karlos má plnit roli bojového letce pod taktovkou nepřátelských Hirudů a obsadit planetu Teralago.

Během krátkého zkoumání Marek zjišťuje, že s hrou není něco v pořádku, proto ihned varuje svého kamaráda. Karlos na jeho rady nedbá a rozhodne se přejít do vyšší úrovně, a tak se z něhoběhem pár minut stává skutečný voják.

Spisovatel Zdeněk Ležák působí především jako šéfredaktor časopisu pro děti ABC. Ve zbývajícím čase se český autor rád věnuje psaní, především žánru sci-fi, do kterého se řadí i G2R Tajemná hra. Příběh dvou mladých kluků se odehrává v současnosti, na kterou jsou čtenáři zvyklí a naráží na ni na každém kroku, počítače, internet, plus všechny běžné věci. Skupina vývojářů však touží najít něco jiného, a proto vznikne hra Gate to reality, pod zkratkou G2R, která umožní vtáhnout účastníka přímo do děje.

Celé to připomíná seriály typu Hvězdná brána, které taky uměly přenést člověka do paralelního vesmíru. Rozdíly se dají nalézt v celkovém ztvárnění, protože ve sci-fi příběhu se Karlos neocitne na jiné planetě, ale v počítačové hře ve které ale vše působí reálně. Dokonce i smrt je skutečná.

G2R Tajemná hra Zdeněk Ležák (obálka knihy)

Nevinná hra se tak mění v noční můru, u Karlose odeznívá prvotní opojení novou hrou a vzniká pocit osamění, strachu ze smrti, ze zabíjení. Lidé si mnohdy neuvědomují krizové situace, pokud se nestanou jejich součástí, tehdy bývá většinou pozdě. Myslet si, že svět se odehrává podle scénáře televizních filmů a počítačových her je příliš naivní a ve skutečnosti mnohdy nevyhraje dobro nad zlem.

Přesto není dobré vzdávat se určitých ideálů, a tak i Karlos prochází během svého pobytu ve virtuálním vesmíru určitým vývojem. V prvních chvílích zažívá pocity zbabělosti a ochoty udělat vše jen proto, aby se mohl vrátit domů. Později však dospívá a neváhá i přes svůj strach bojovat za dobrou věc a své přátele. Výchovný charakter se tedy rozhodně nedá sci-fi příběhu upřít.

Myšlenka hlavního nepřítele skrývajícího se pod jménem Gustigi, působí velice osvěžujícím dojmem. Není jím totiž člověk, ale počítačový program, který měl ve své prvotní podstatě sloužit lidem. Vše se zvrtne v  momentu, kdy Gustigi získá vlastní myšlení a snaží se o zničení svých stvořitelů. Zápletka v knize G2R Tajemná hra je příhodným důkazem i pro dnešní dobu, že mnohé vynálezy, ať už programátorské nebo jiné, ač jsou vymýšleny s dobrým záměrem, se mohou změnit na úplný opak. Originalita se celému dobrodružství nedá upřít a fantasie může pracovat naplno, vesmírné obyvatelstvo je vymyšleno do nejmenších detailů, od vzhledu, až po zvláštní získávání informací z vodních tůní u Anurů, nebo krvežíznivých Hirudů.

Nadšenci počítačových her si mohou přijít v G2R Tajemné hře na své, kniha je vhodná, jak pro mladší, tak i pro starší čtenáře, kteří se chtějí zamyslet nad možnými směry budoucí reality, navíc,kdo dneska ví, kam technika dospěje za pár staletí. Pro nadšence existuje internetová stránka www.G2R.cz, kde si je možné přečíst ukázkovou hru, získat informace, nebo zasoutěžit o tričko s motivem knihy.

Název originálu: G2R Tajemná hra
Autor: Zdeněk Ležák
Obálka: Petra Mejstříková
Počet stran: 291
Vazba: vázaná
Rozměry: 211 x 153 mm
Vydal: XYZ, Praha 2011
Doporučená cena: 249 Kč

Hodnocení: ***** (90 %)

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Gustigi chystá pomstu. Dokáže přežít lidstvo v G2R Tajemné hře od Zdeňka Ležáka?

Hide picture