Menu
FANZINE.cz
Filmy a seriály

Havran Davida Gemmella přilétá s třetí knihou Rigantské ságy. Již podruhé

Redakce

Redakce

1. 8. 2010

V historii mnohé národy upadaly a zanikaly nebo byly podrobovány jinými. Tento proces se zdá být neodvratný. Vždy se však najde někdo ochotný za svůj lid položit život. Má však tento boj vůbec nějaký smysl?

Ilustrační foto. Foto: Daniel Husek, Topzine.cz

Na tuto otázku si britský spisovatel David Gemmell (1948 – 2006) naštěstí odpověděl kladně, jinak by kniha Havran (Ravenheart, 2001) vůbec nevznikla. Román je již třetím svazkem Rigantské tetralogie. V předchozích dílech (Meč v bouři a Půlnoční sokol) jsme se mohli seznámit s rigantským lidem žijícím prostým životem pastevců, rolníků a řemeslníků. Dozvěděli jsme se o hrozbě, kterou pro rigantské kmeny představovala plánovaná invaze vojáků z města Kámen. Na konci druhého dílu se nebezpečí podaří zažehnat a hrozba vyhynutí je odložena.

Děj Havrana se odehrává 800 let po skončení předchozí knihy v době, která odpovídá 18. století v Evropě. Meče tedy odložíme a místo nich vezmeme do rukou pušky. Magie však zůstává a společně s technikou tvoří chutný koktejl. Rigantský lid se nachází v úpadku, dostává se do područí sousedního národa Varlishů a jeho kultura se vytrácí. Naděje spočívá v osobě Havrana, který se postaví do čela rebelů a rozdmýchá jiskru naděje. Dokáže však přemoci osud?

Bibliografie Davida Gemmella čítá přes 30 knih, přičemž nejznámějším se stal hned jeho první román Legenda z roku 1984. Autorovo dílo je kladně hodnoceno díky nespornému vypravěčskému talentu. Gemmellovy postavy bývají pečlivě vykresleny a jejich chování vždy odráží prožité události. Většinou nenajdeme čistě bílou či černou figuru, většina se nachází v různých odstínech šedé a i hlavní hrdina má na svém kontě nějaký ten vroubek a uvnitř v srdci kousek zla.  Typickými tématy ve spisovatelově díle bývají přátelství, spravedlnost a odvaha.

Havran vyšel v reedici (1. vydání pochází z roku 2003) již tradičně v překladu Dany Krejčové v nakladatelství Perseus.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Havran Davida Gemmella přilétá s třetí knihou Rigantské ságy. Již podruhé

Hide picture