Menu
FANZINE.cz
Literatura

RECENZE: Hermafrodité a nelítostná zima v Levé ruce tmy Ursuly K. Le Guinové

Jakub Ehrenberger

Jakub Ehrenberger

21. 9. 2009

ursula-k-le-guinova-leva-ruka-tmy-perexAmerická spisovatelka Ursula K. Le Guinová patří ve fantastickém žánru dlouhodobě k naprosté špičce, ačkoliv nepíše čtenářsky zrovna nejvděčnější knihy. Její romány jsou mnohdy spíše pečlivými vědeckými pracemi ukrytými v poutavé próze, než čímkoliv jiným. Dokazuje to i nedávno znovu vydaná kniha Levá ruka tmy, jež u nás v tomtéž překladu vyšla už v roce 1995. Teplé oblečení s sebou.

Vítejte na Gethenu, Zimní planetě, kde sníh a led jsou nejčastější podobou vody. Pro jednotlivé tvrdosti sněhu tu mají desítky nejrůznějších výrazů, architektura se přizpůsobuje téměř nepřetržité přítomnosti bílé pokrývky v ulicích a společnost pracuje úplně jinak než na Zemi. Sociální odlišnost je dána především faktem, že lidé na Gethenu jsou bez výjimky bezpohlavní a jejich rozmnožovací orgány se profilují pouze v období tzv. kemmeru, sexuálně aktivního stavu, jenž se dostavuje vždy v měsíčních intervalech. Každý Getheňan přitom může být při jednom kemmeru ženou, při jiném zase mužem.

Do natolik fyziologicky odlišného prostředí přichází splnit svou misi mladý vyslanec Ekumeny, společenstva sdružujícího planety napříč celým vesmírem. Genly Ai by velmi rád dosáhl připojení Gethenu do vesmírného společenstva, na Zimní planetě je však vůbec prvním cizincem, který se svým původem nijak neskrývá, pročež jeho řeči a snaha jsou mnohými přijímány s podezíravostí nebo dokonce nepřátelstvím. Získat důvěru obyvatel může mladý vyslanec, vychovaný pozemskou bisexuální společností, jedině skrze porozumění a přijmutí jejich rozdílnosti. První vyslanci Ekumeny však na svých misích nevykazují dlouhodobou životnost a proti Genlymu Aii stojí nejen pochybovačný politický aparát, ale také nelítostné podmínky Zimní planety.

obálka Ursula K. Le Guinová: Levá ruka tmy

Levá ruka tmy je druhou knihou z autorčina „hainského“ cyklu, k němuž řadíme celou řadu povídek a romány Rocannonův svět a Vyděděnec. O nesporných kvalitách titulu svědčí zejména dvě prestižní žánrová ocenění, Hugo a Nebula, která byla společně s úspěchem knihy pro další spisovatelčinu kariéru zcela zásadní. Přitom už z krátkého nástinu děje je zřejmé, že příběh Genlyho Aie se nekryje s tradičními lákadly žánru.

Nejvíc ze všeho kniha patrně připomíná zpopularizovanou vědeckou studii, autorčiny fanoušky tenhle fakt však nikterak nepřekvapí. Do antropologických a sociologických rozborů se pouští ve většině svých děl, což ji zákonitě řadí nad rámec klasické žánrové produkce. Ačkoliv rozhodně nelze označit knihu za nedějovou, konání jednotlivých postav, z nichž tou jedinou výraznější je vedle Genlyho Aie pouze bývalý královský poradce Estraven, se těší pouze minimální důležitosti.

Mnohem větší pozornost věnuje Le Guinová budování svého světa, jemuž dává nejen úplnou geografickou, ale také kulturní podobu. Zdánlivě nezapomíná na jakékoliv odlišnosti od zemského způsobu života. Samostatnou kapitolou v tomto směru je samozřejmě oboupohlavnost obyvatel Gethenu, s níž jde v ruku v ruce sociální struktura jednotlivých zemí. Nikdo tu není determinován svým pohlavím, každý může zastávat jakýkoliv post, na nějž stačí jeho schopnosti. V životě místních obyvatel chybí tradiční pohlavní elementy jako agresivita nebo snaha o opatrovnictví slabšího pohlaví, což je pro mladého vyslance jen těžce přijatelná skutečnost.

Levá ruka tmy je koncipována jako zpráva představeným Ekumeny, Genly Ai však není jejím výhradním vypravěčem. Jeho vlastní poznámky a hojné myšlenky, tolik netypické pro současnou knižní produkci, doplňují deníkové zápisky zmiňovaného lorda Estravena společně s kapitolami o mytologii Gethenu a jeho zvláštnostech. Ursule K. Le Guinové se tak v jediném nikterak rozsáhlém románu daří čtenářům představit osobitý komplexní svět se svými vlastními pravidly. Pokud patříte mezi zaryté fanoušky pořádně krvavé space opery, gethenské ledovce vás zrovna příliš nerozehřejí. Zájemce o netradiční podoby sci-fi žánru a fanoušky americké spisovatelky naopak čeká román, s nímž se nebudou bát pochlubit ani mezi velmi náročnými čtenáři. Schválně se zeptejte, kdo z těch literárních fajnšmekrů četl působivý antropologicko-sociologický román.

Název originálu: The Left Hand of Darkness
Český název: Levá ruka tmy
Autor: Ursula Kroeber Le Guin
Překlad: Jana Koubová
Obálka: Tim White
Počet stran: 230
Vydal: Argo, Praha 2009
Doporučená cena: 259 Kč

Hodnocení: **** (80%)

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

RECENZE: Hermafrodité a nelítostná zima v Levé ruce tmy Ursuly K. Le Guinové

Hide picture